Japonsko, království bílého zlata

Japonsko, království bílého zlata

Sněhová nadílka přesahující svou hojností i hranici osmnácti metrů ročně už dávno posadila Japonsko na sněhový trůn světa, odkud vládne vášnivým milovníkům volných terénů a prašanu, který se tady z oblohy sype v podstatě nonstop. Na proužku pevniny v oceánu, kde kromě jedinečné kultury oslňuje i michelinská gastronomie, vás při sjezdech v lesích snadno polkne nebeská peřina až po pás. Sníh je neoddělitelnou součástí japonské DNA a po pár dnech v jednom z následujících resortů bude proudit v žilách i vám.

První vločky začínají na sedmém největším a druhém nejlidnatějším souostroví na planetě padat v listopadu a někde se udrží až do začátku června. Za jeho neoficiálním přízviskem „Hlavní město sněhu“ stojí zejména severní poloha a každoroční studená fronta, jež vane na ostrovy z ledové Sibiře. Standardem, nad kterým místní ani nepozvednou obočí, tak je úhrnem deset metrů sněhu za rok. Na wishlistu vyznavačů backcountry lyžování však není „jen“ kvůli množství, ale především díky kvalitě sněhu. Říká se, že typicky suchý japonský sníh je jako z jiného světa. O neobyčejnou nadýchanost a neposkvrněnost zdejší sněhové pokrývky se přičiňují hory s teplotami v průměru lehce pod nulou. Ač jste na severní polokouli, většina středisek neleží v závratně vysoké nadmořské výšce, nesevře vás tedy tak třeskutá zima, jako například v Gruzii. O distribuci sněhové fantazie se stará neuvěřitelných pět set lyžařských středisek, která lámou rekordy v růstu počtu návštěvníků i hotelovém developmentu. Není proto divu, že země vycházejícího slunce hostila už dvakrát zimní olympijské hry.

Všechny druhy sněhu

Ze záplavy japonských lyžařských resortů jasně vystupuje trojice středisek kolem olympijského Nagana. Mezi lyžařům zaslíbená místa patří moderní Hakuba, autentickou japonskou architekturou a nejpestřejší nabídkou onsenů se zase pyšní Nozawa Onsen. V resortu Myoko Kogen si milovníci prašanu užijí nejdelší sjezdy ve volných terénech v Japonsku vůbec. Za nejchladnějším klimatem zamiřte na severní ostrov Hokkaido, kde najdete svatý grál lovců prachového sněhu, high-end Niseko. Pro svou jazykovou vybavenost a zásobení michelinskými podniky patří mezi cílové destinace většiny západních cestovatelů. Kdo by zatoužil po sjezdech srovnatelných s Nisekem, ale bez zástupů lidí, a je ochoten akceptovat jazykovou bariéru, musí se vydat do centra Rusutsu, které je nebroušeným drahokamem lyžování na Hokkaidu. Pro extra porci slunečních paprsků, v japonské zimní sezoně nedostatkovou komoditu, špičky lyží stočte do nejsevernějšího japonského města Furano.

Jídlo na piedestalu

Ať už si vyberete lyžování na hlavním japonském ostrově Honšú, nebo na nejsevernějším Hokkaidu, můžete si být jisti výsostným přístupem k té nejdelikátnější kuchyni na světě. Není náhodou, že i v letošním vydání gastronomického průvodce Michelin opanovalo Tokio post města s nejvyšší koncentrací restaurací oceněných prestižní michelinskou hvězdou, při počtu 226 jich zde najdete víc než v Paříži. Gastronomické epicentrum Hokkaida, které je domovem takřka osmdesáti restaurací michelinského (nad)standardu, leží ve městě Sapporo, kde by chuťovým pohárkům neměl uniknout tříhvězdičkový sushi podnik Miyakawa nebo vyhlášené místo zasvěcené smaženým specialitám v těstíčku Tempura Araki ověnčené dvěma hvězdami. Ze Sappora neodjíždějte, aniž byste zavítali do jednohvězdové Katsukani no Hanasaki, jež se specializuje na obrovské kraby královské, jimiž je Hokkaido proslulé. Večeře, během níž před vámi šéfkuchař porcuje a připravuje metrového kraba, patří do sekce životních zážitků. V ráji prašanu ve dvě hodiny vzdáleném Niseku, respektive v jeho části Hanazono, vás napojí autentickou japonskou tradicí na nekompromisní úrovni v restauraci Somoza v původním rustikálním japonském domě zvaném kominka, kde najdete i galerii. Sázkou na michelinskou úroveň je pak podnik Kamimura, jenž podává fúzi japonské a francouzské kuchyně. Žádnému skutečnému milovníku hovězího by neměl ujít chod připravený z proslulého japonského plemene wagyu. Za nejjemnějším mramorováním masa skotu s charakteristicky černou srstí stojí chladné a čisté klima s vydatnou stravou, skládající se ze sójových bobů, kukuřice a trávy. Čestným soupeřem alpské japonské kuchyně Hokkaida je pak ta, jakou podává řada restaurací kolem Nagana na jižnějším ostrově Honšú. Koncert chutí se servíruje v lyžařském středisku Hakuba například v restauraci Mimi’s, kde manželský pár Kazu a Yuki s mezinárodním renomé připravuje ty nejvýjimečnější suroviny z regionu Shinshu.

Niseko

Definice: High-end lyžování s michelinským après-ski

Pokud by existovala niche kategorie sněhu, Niseko na ostrově Hokkaido by drželo světový monopol. Za sezonu tu běžně nasněží i patnáct metrů sněhu, což odpovídá takřka čtyřem kamionům postaveným na sebe. V místě vzdáleném 100 kilometrů jihozápadně od Sappora sněží v podstatě stále. Není tedy výjimkou zajezdit si i třikrát za den na netknutém čerstvě napadaném sněhu, lyžuje se tady celý den až do osmé večerní bez přestávky. Kromě kvantity se sníh vyznačuje i nekompromisní kvalitou a je opěvován pro svou neobyčejnou suchost a lehkost. Znalci popisují, že jde o nejjemnější prašan na světě, který, i když ho máte po kolena, nadnáší. Do hlavního města prašanu v Japonsku se dostanete během devadesátiminutového letu z Tokia.

Nespoutané sjezdy

V Niseku se na svahy můžete vydat ve čtyřech resortech: Grand Hirafu, Niseko Village, Annupuri a Hanazono. Všechny jsou propojené jedním lyžařským skipasem a tvoří komplexní lyžařskou oblast. Pokud se chcete v Japonsku oddat backcountry a offpiste lyžování, těžko najdete v zemi vycházejícího slunce přístupnější a lepší místo. Niseko s vyladěným systémem vstupů do volného terénu, za nimiž na jezdce čeká jen svoboda v záplavě sněhu, je zkrátka číslo jedna. Zapotřebí je vždy reálně zhodnotit své lyžařské schopnosti, a pokud nápis u brány „Expert only“ nesouhlasí s vaší úrovní, vydat se dolů klasickou cestou. Samotný volný sjezd ale připomínají i oficiální sjezdovky, které nejsou v podstatě nijak omezeny, záleží tak na vás, kudy se ke stanici lanovky vydáte. Čeká vás tu asi padesát kilometrů upravovaných tratí a lanovky se nejednou řadí do kategorie starožitností. V Niseku patří mezi legendy King Lift #4, která připomíná spíš muzejní exponát než vlek, jezdí tu vlastně plastová sedačka visící na laně. To ale rádi zkušení lyžaři zdejším svahům prominou.

Party pod sopkou

Celé Niseko se klaní sopce Jótei, na jejíž vrchol se ale pro nezapomenutelné výhledy na skialpech a s vybavením vydejte jen se zkušenými průvodci, kteří zde na rozdíl od jiných japonských středisek mluví anglicky. Když budete mít štěstí, proříznete netknutý sníh i ve vnitřním kráteru. Pokud si chcete nechat zvednout hladinu adrenalinu nejen sněhem, ale i nočním životem, Niseko je vaší destinací. High-end ubytování západního stylu i zábavu nabízí Grand Hirafu, kde zažijete nezapomenutelné après-ski v řadě skvělých barů, z nichž některé disponují asijskou specialitou, karaoke. Tajným tipem, jak uniknout leckdy většímu množství lyžařů, je přilehlý menší resort Moiwa, který nabízí exkluzivní volné terény, kde není výjimkou být ve sněhu až po prsa. A právě na zdejší odlehlejší svahy ohlásil vstup proslulý hotelový řetězec Aman, jenž zde do tří let přivítá první klienty v luxusním horském wellness hotelu. V prosinci uplynulého roku v Niseku otevřel ski in/ski out hotelový koncept Hinode Hills, který nabízí pětihvězdičkový komfort pokojů, a zejména suit vybavených vysoce moderními kuchyněmi, obývacím prostorem i jídelnou v nadčasovém japonském designu wabi-sabi. Samozřejmostí jsou lázně a servisovna lyží, možnost concierge a kromě výběru z různých velikostí postele i měkkost samotné matrace.

V číslech

Nejvyšší bod: 1200 m

Sjezdovky: 89

Vleky: 33

Rusutsu

Definice: Sjezdy jako v Niseku, ale bez davů a čekání

Necelou hodinu jízdy z Niseka si vyhradí každý, kdo by rád Niseko bez čekání. V celosvětové soutěži World Ski Awards vyhrálo Rusutsu kategorii nejlepší lyžařský resort v Japonsku v roce 2017 i 2018 a v loňském roce obhájilo třetí vítězství v řadě. Napadne tu i třináct metrů sněhu ročně. Resort rozprostřený přes tři hory nabízí zhruba 42 kilometrů upravovaných tratí a je skutečně méně vytížený západními cizinci, a proto tady jen zřídka narazíte na anglicky mluvící Japonce. Rusutsu je jedním z mála japonských míst vhodných pro heliskiing, zato se sem ale jezdí na takzvané tree runs, tedy jízdy v lesích. Průjezdy mezi stromy jsou highlightem pro pokročilé lyžaře, které k lesu v pohodlí dopraví sedačková lanovka. Lyžařský areál se dělí na dvě části, obě propojené lanovkou. Větší východní část East Mountain okouzlí spoustou upravených sjezdovek a mnoha trasami ke sjezdům mezi stromy. Co ale opravdu stojí za to, je západní část West Mountain, kde najdete světově proslulý Side Country Park, lesní freeridovou oblast s vestavěnými překážkami, kterou má na svém bucket listu asi každý vášnivý freerider. Park vyniká zejména skoky, nájezdy a lávkami po kmenech, které jsou postavené z přírodních materiálů tak, aby nenarušovaly přirozený lesní terén.

V číslech

Nejvyšší bod: 994 m

Sjezdovky: 37

Vleky: 18

Furano

Definice: Vnitrozemské lyžování s nejpravděpodobnějšími slunečnými dny v rámci japonských hor

Na nejsevernější zastávku japonského lyžování se vydejte do Furana, jehož lokace ve vnitrozemí zaručuje jemnost a nadýchanost zdejší sněhové nadílky, které tady ve srovnání se zbytkem resortů napadne „pouze“ devět metrů ročně. Umístění dále od pobřeží je zárukou lepší viditelnosti a větší pravděpodobnosti slunečních dní, kterých je v japonských horách kvůli častému a hustému sněžení pomálu. Asahi, jedna z nejstrmějších hor Hokkaida, se dělí na dvě části – Furano a Kitanomine, které disponují celkem třiadvaceti tratěmi. Na svazích potkáte hlavně zkušené lyžaře užívající si prašanem pokryté lesní sjezdy přes říčky a kameny. Místo nejmodernějších lanovek si vychutnají nepřeplněnost střediska a případné après-ski v jednom ze dvou hotelů Prince. Ve městě Furano čeká na objevení japonská kultura bez západních příkras a přehnané stylizace.

V číslech

Nejvyšší bod: 1074 m

Sjezdovky: 23

Vleky: 10

Hakuba

Definice: Lokace olympijské třídy pro backcountry lyžování a ráj onsenů

Třítisícový vrchol korunuje jedenáct různých lyžařských středisek a s 138 sjezdovkami a dvěma sty tratěmi patří mezi největší v Japonsku. Areál je kompletně obsluhován bezplatnou dopravou mezi jednotlivými resorty pro držitele univerzálního skipasu. Do údolí v severních Japonských Alpách, kde ročně napadne kolem deseti metrů sněhu, se dostanete za tři hodiny jízdy vlakem z Tokia. Mezi nejrozlehlejší střediska patří Happo-One, Hakuba Goryu47 a Tsugaike Kogen. Posledního jmenovaného by měli využít hlavně začátečníci a lyžaři pilující techniku. Sjezd z jednoho z nejvyšších vrcholů Japonska v Happo-One, jenž hostil slalom Super-G během zimních olympijských her v roce 1998, se počítá mezi světovou třídu v kategorii backcountry lyžování. Vyznačené brány otevírají svobodnou cestu sněhovým záplavám volného terénu, delikatese pro zkušené sjezdaře. Hakuba ležící 44 kilometrů západně od Nagana je vyhlášená svou bohatou nabídkou terénů, kdy se ocitnete po pás v netknutém sněhu i na oficiálních sjezdovkách. Mezi záplavou pagodových střech a lampionů se ve veřejných kašnách s teplou onsenovou termální vodou koupou sněžné opice a dotvářejí kolorit hlavního centra v městečku Happo. Najdete tu řadu skvělých izakayí – tradičních japonských hostinců, kde zažijete japonské stolování v autentické atmosféře. Na vrcholu seznamu míst k navštívení by měla být moderní izakaya sushi restaurace Sharaku v čele se sushi masterem Nakazatosanem, jenž zdokonaloval své umění v těch nejlepších japonských podnicích, a byl dokonce osobním kuchařem japonského velvyslance v New Yorku. Fine diningu se můžete oddat i v hotelové restauraci Hakuba Hifumi, kde se servíruje jedno z nejlepších wagyu v regionu.

V číslech

Nejvyšší bod: 1831 m

Sjezdovky: 138

Vleky: 104

Nozawa Onsen

Definice: Autentické japonské hory s tradiční architekturou i rituály

Jeden z nejstarších resortů v Japonsku působí v Nozawa už od roku 1924 a měl by být vaší cílovou destinací, pokud prahnete po skutečně autentické japonské atmosféře v obklopení tradiční architektury. Takřka padesát kilometrů severovýchodně od Nagana se na hoře Kenashi nabízí 50 kilometrů svahů pro lyžaře všech úrovní, k dispozici je i half pipe, moguly a sjezd s náklonem 39 stupňů. Oblast skýtá velké lesní sjezdovky obsluhované vleky, offpiste lyžování mezi sjezdovkami tady nicméně povoleno není, ale celkových 300 hektarů terénu je na tento fakt účinnou náplastí. Samotné město Nozawa Onsen okouzlí vydlážděnými uličkami, které vedou k třinácti veřejným onsenům, z nichž řada má mnohaletou tradici. Obrázek města s tradiční venkovskou architekturou dovádí k dokonalosti návštěva opičího parku Jikokudani s japonskými makaky červenolícími, kteří bez ostychu využívají koupelí ve veřejných kašnách.

V číslech

Nejvyšší bod: 1 650 m

Sjezdovky: 36

Vleky: 21

Myoko Kogen

Definice:Místo s pravděpodobně nejhlubším sněhem, jaký kdy zažijete

Podívat se na svahy s jedním z nejhlubších prašanů v celém Japonsku se můžete zajet vlakem přímo z Tokia, do Myoko Kogen se po kolejích dostanete za pouhé dvě hodiny. Na zdejší hoře Okenashi se nastřádá i osmnáct metrů bílé nadílky za sezonu. Středisko je nejbližší hlavnímu městu a řadí se k největším areálům s offpiste lyžováním na dlouhých svislých zalesněných svazích. Od hlavní vesnice Akakura se vzpínají dva hlavní lyžařské areály, které propojuje shuttle bus. Mezi legendární patří strmé a hluboké lesní sjezdy určené expertům v Seki Onsen nebo dlouhé zakřivené sjezdy v Suginohaře. Volnější terény pro začátečníky a rodiny uspokojí Kyukamura.

V číslech

Nejvyšší bod: 1 855 m

Sjezdovky: 86

Vleky: 47

Připravila: Adéla Rusňáková, foto: archiv

(Visited 194 times, 1 visits today)