Jízda na kole za Modrou frankovkou v rakouském Burgenlandu

Jízda na kole za Modrou frankovkou v rakouském Burgenlandu

Zdroj: Burgenland Tourismus

Když se bůh vína rozhodoval, kam zapíchne svůj prst, vybral si Burgenland. Požehnal jej mírným klimatem Panonské nížiny, slunečními paprsky zářícími tři sta dní v roce a početnými odrůdami vinné révy. Mezi ně patří i Modrá frankovka, které je zasvěcena cyklistická stezka v Deutschkreutzu.

Okolí městyse s více než třemi tisíci obyvateli tvoří největší vinařskou komunitu Modré frankovky v Burgenlandu. Obyvatelé se v místním dialektu častují názvem “Creitzer” a jsou svému povolání zcela oddáni. Zkušenosti získávali po mnohá staletí a vinice dědili po svých předcích. Pěstování této velmi staré odrůdy bylo v Rakousku poprvé zdokumentováno v osmnáctém století a od dob habsburské monarchie z ní vinaři lisují lahodný mok.

Zdroj: Burgenland Tourismus

Víno rubínové barvy s aroma ostružin, třešní a borůvek v kombinaci s kořeněnými nebo dřevitými tóny je populární v celém světě a pyšní se mnoha mezinárodními oceněními. Za jeho historií, pěstováním a degustací se můžete vydat po třiceti osmi kilometrové cyklistické stezce Modrá frankovka (B40 Blaufränkischradweg). Začíná v Deutschkreutzu (zde lze zapůjčit kola včetně elektrických v Blaufränkischland PUR Büro na ulici Hauptstraße 55) a vede přes Neckenmarkt a Horitschon.

Pohodová cesta křižuje malebný venkov a prochází také větrným parkem, kde vzdušné proudění roztáčí mohutné vrtule větrných elektráren. Jakmile se poslední výběžky Ödenburského pohoří ocitnou za vašimi zády, krajina nabere rovinatý ráz.

Rodný dům skladatele Liszta

Střední Burgenland otevírá brány Velké maďarské nížině a právě tady přichází čas na přestávku. Dojedete totiž do Raidingu, který je rodištěm Franze Liszta. Jeho rodný dům pokrytý šindeli stále stojí a slavný hudební skladatel a klavírní virtuos v něm spatřil světlo světa v roce 1811.

Dnes si v bývalé správní budově prohlédnete muzeum zasvěcené géniovi, jež v osmi letech skládal hudbu a v devíti koncertoval. Hned v sousedství vás zaujme Lisztovo centrum (oceněné cenou spolkové země Burgenland za architekturu) s koncertním sálem s kapacitou pět seti osmdesáti míst, kde každý rok probíhá slavný Lisztův festival v podání nejlepších světových interpretů.

Díky příznivému klimatu si cyklistický výlet do středního Burgenlandu užijete až do konce října.

Ochutnejte dobrý ročník

Poté, co vám zazní v uších poslední tóny Lisztových skladeb, nasedněte opět do sedel a přes Kleinwarasdorf se vraťte zpět do Deutschkreutzu. Místní vinaři se kromě kvality a rozmanitosti svých vín mohou pochlubit tradičními vinnými šenky nebo vinotékami zařízenými ve stylu moderní architektury. Což je také příklad Weingut Heinrich. Vinařství patří Silvii Heinrichové, jedné z mála žen, která lásku k vínu proměnila za svoji profesi. Společně se svými zaměstnanci obdělává zhruba čtyřicet hektarů.

Ráda vás provede po své révové říši a poví zajímavé informace o pěstování Modré frankovky. Navštívíte tak vinice, sklípky a areál vinařství, kde v obrovských nerezových tancích kvasí hroznový mošt. Večeři s degustací vín si pak dopřejete pod širým nebem, při západu slunce uprostřed vinic na Goldbergu.

A pokud to s královským nápojem trochu přeženete, nedělejte si starosti. Z vrchu se dostanete přímo do Weingut Heinrich v Deutchkreutzu, kde vám příjemné ubytování a všudy přítomná vůně vína přinese sladké sny.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 257 times, 1 visits today)