Kde si zalyžovat, aby vás to nezruinovalo: Pět evropských středisek, kde nepocítíte inflaci

Kde si zalyžovat, aby vás to nezruinovalo: Pět evropských středisek, kde nepocítíte inflaci

Lyžování není zrovna levné hobby. Permice na vlek, vybavení, teplé oblečení, doprava na svah. Navíc nepočítáme, kolik necháte v apres ski barech. A letos díky drahé elektřině a naftě, půjdou nahoru i ceny skipasů… Ale nebojte se, v Evropě stále existují ski resorty, které vám nezruinují peněženku. Kam letos vyrazit za „budget skiing“?

1. Bulharsko: Borovets, Folkor, biatlon a tři střediska

V nadmořské výšce 1 300 metrů nad mořem v pohoří Rila leží nejstarší lyžařské středisko v Bulharsku. Resort se skládá ze tří lyžařských středisek Borovets, Jastrebez a Markudjik, která jsou propojena lanovkami a sjezdovkami, které dohromady mají zhruba 58 km. Z toho je 5 km černých, 27 km červených a 20 km modrých.

Resort je velmi známý pro apres ski party a bary, které mají otevřeno až do rána. Nejoblíbenější jsou tradiční hospody, které mají na programu bulharský folklórní večer. A to je pořádný zážitek.

Průměrná cena skipasu:
37 euro za jednodenní skipas
182 euro za šest dní
(Tyto ceny jsou uváděny pro rok 2021/2022 a zatím resort neoznámil žádné zdražování, tak doufejme, že to tak zůstane i po celou sezonu.)
Apres ski: pivo 2,50 euro
Lokace: Zhruba 49 km od hlavního města Sofie.
Zajímavost: U střediska je biatlonová trasa, která byla v roce 1993 výchozím místem Mistrovství světa v biatlonu a patří k nejlepším běžeckým tratím v Evropě.

2. Slovinsko: Vogel, Jezero, prašan a sníh až do jara

Středisko Vogel leží u jezera Bohini v Triglavském národním parku, což je jedno z nejkrásnějších míst Slovinska. Kromě vodní plochy můžete obdivovat i hřebeny Julských Alp, které vytváří neuvěřitelně malebná panoramata, takže foťáky určitě s sebou. Resort sice není příliš veliký, má jen 16 kilometrů sjezdovek, ale je tu spousta možností objevovat trasy i mimo sjezdovky. Navíc, sníh se ve Vogelu drží až do dubna.

Průměrná cena skipasu:
35 euro za jednodenní skipas
153 euro za šest dní
Apres ski: pivo 2,50 euro
Lokace: Zhruba 85 km od hlavního města Lublaně.
Zajímavost: Vogel je sněhově nejspolehlivější slovinské středisko, kde najdete několikametrové hory prašanu.

3. Andora: Grandvalira, Levné pití, lidé z celé Evropy a spousta sjezdovek

O Andoře se říká, že je to sendvič mezi Španělskem a Francií. Je to malá země, zhruba o velikosti půlky Berlína. Nicméně, v Andoře najdete hned tři ski resorty. Grandvalira je nejvyšší lyžařské středisko a nabízí ideální podmínky pro začátečníky i pokročilé. Andora je známá i tím, že má nejlevnější alkohol ze všech zemí západní Evropy. Mají tu totiž nulovou spotřební daň, která znamená velice nízké ceny alkoholu a cigaret. Takže v Apres Ski se pije až do rána. Grandvalira zahrnuje střediska Pas de la Casa, Soldeu a Encamp, kterou jsou vzájemně propojené. Celkově má resort zhruba 210 km sjezdovek a je to největší lyžařská oblast Pyrenejí.

Průměrná cena skipasu:
58 euro za jednodenní skipas
310 euro za šest dní
Apres ski: pivo 2 eura
Lokace: Do Andory se nedá letět přímo, ale nejblíž letiště je Toulouse (cca 190 km) nebo Barcelona (cca 210 km).
Zajímavost: Andora je 16. nejmenší zemí na světě podle rozlohy, kde žije kolem 78 000 obyvatel. Každou zimu sem přijíždí zhruba tři miliony turistů, které láká největší lyžařské středisko Evropy mimo Alpy.

4. Bosna: Jahorina, Balkánská pohostinnost, pořádné skialpy a olympijské sjezdovky

Tady zažijete nefalšovaný zimní Balkán. Jahorina je největší lyžařské středisko v Bosně a Hercegovině a nachází se ve stejnojmenném pohoří na svazích nejvyšší, téměř dvoutisícové hory Ogorjelica nedaleko Sarajeva. V roce 1984 se zde odehrály některé soutěže zimní olympiády. Celkem tu najdete čtyři šestisedačky, dvě gondoly, dvě dvojsedačky a celkem 47 km sjezdovek.

Průměrná cena skipasu:
36 euro za jednodenní skipas
166 euro za šest dní
Apres ski: pivo 2,50 euro
Lokace: 53 km od hlavního města Lublaně
Zajímavost: Najdete tu spoustu tras pro milovníky skialpinismu s velmi strmým terénem. Lze je možné zařadit do kategorie fitness skialp.

5. Rumunsko: Transylvania Poiana Brasov, Slunce, hory a drákulův hrad

Poiana Brasov je nejpopulárnější rumunský ski resort. Jeho název se dá přeložit jako slunečná mýtina. Středisko se nachází v srdci karpatský hor a je obklopen masivními stromy. A když budete po lyžování unaveni, můžete navštívit nedaleký gotický hrad Bran, který inspiroval Brama Stokera k napsání Drákuly.

Průměrná cena skipasu:
30 euro za jednodenní skipas
130 euro za týden
Apres ski: pivo 2 eura
Lokace: 136 km od hlavního města Bukurešť
Zajímavost: Kdo si Rumunsko užije nejvíce, jsou skialpinisti. Místní horská služba se jmenuje Salvamont a sdělí vám aktuální sněhové a lavinové podmínky.

(Visited 821 times, 3 visits today)