Klíčové otazníky před Tour de France

Klíčové otazníky před Tour de France

Tour de France

Jaká bude Tour de France 2019? Nakolik neúčast dvou hlavních favoritů Brita Chrise Frooma (Ineos) a Nizozemce Toma Dumoulina (Sunweb) ovlivní největší cyklistický závod roku?

Zde jsou hlavní otázky, které si krátce před zahájením Staré dámy kladou odborníci i fanoušci cyklistiky.

Bude tým Ineos bez těžce zraněného Frooma stejně silný jako dřív? Sestava bude s výjimkou Frooma podobná a opět bude mít stejně jako loni ve svých řadách dva favority na celkové vítězství – loňského vítěze Velšana Gerainta Thomase a mladého Kolumbijce Egana Bernala.

Thomas však v první polovině sezony neměl oslnivou formu a do tempa se dostával pomaleji. Navíc měl před pár dny při Tour de Suisse těžký pád, který narušil důležitou závěrečnou přípravu. Jak se mu bude dařit, je ve hvězdách.

Egan Bernal nastupuje na Tour poté, co se jako jeden z hlavních favoritů zranil před Girem – zlomil si klíční kost. Na generálce Tour de Suisse ale ukázal, že je ve skvělé vrchařské formě. Bude jeho umění v kopcích stačit na eliminování očekávané ztráty z individuální časovky na 27 km (13. etapa v Pau)?

I podpůrná část týmu Ineos bude opět nesmírně silná. Superdomestici Polák Michal Kwiatkowski a Nizozemec Wout Poels, kteří by mohli být klidně lídry ve 2/3 worldtourových stájí, jsou v dobré formě a budou připraveni pomáhat týmu k vítězství ve druhém a třetím týdnu.

Italský tahoun Gianni Moscon se v první části sezony moc neukazoval, ale lze očekávat, že bude připraven. Právě on, Brit Luke Rowe a Nizozemec Dylan Van Baarle budou pracovat pro své lídry hlavně na začátku Tour. A k nim podle dobře informovaných zdrojů webu Cylingnews přibude Španěl Jonathan Castroviejo.

Zvládne Fuglsang tři týdny?

Nastane tedy stejně jako dřív hon všech na Ineos? Kdo budou jeho hlavní soupeři?

Velmi silný by měl být stejně jako na Giru tým Movistar. Kolumbijce Naira Quintanu a Španěla Mikela Landu doplní i jeho krajan Alejandro Valverde a silná podpůrná jednotka ve složení Španěl Marc Soler, Kostaričan Andrey Amador a Kolumbijec Winner Anacona. Quintana je však pořád trochu nevýrazný a Landa má za sebou těžké Giro.

Před Tour de France prudce vyskočily akcie lídra Astany, Dána Jakoba Fuglsanga. Letos má ohromující výkonost. 1. na etapácích Criterium du Dauphiné a Vuelta a Andalucia, na klasice Lutych Bastoň Lutych, druhý na Strade Bianche a Valonském šípu, třetí na Tirreno Adriatico a na Amstel Gold Race.

Otazníkem je ale jeho schopnost adaptace na třítýdenní závod. Na 12 dosavadních Grand Tours byl zatím jedinkrát v první desítce – 7. na Tour de France v roce 2013. Pomoci mu může velmi silný tým, kde pojedou Španělé Gorka Izagirre, Pello Bilbao, Luis León Sánchez, Omar Fraile, Dán Magnus Cort Nielsen a Kazachstánec Alexey Lutsenko.

Další v řadě na hlavní podium letos zatím nijak výrazně nezazářili. Brit Adam Yates (Mitchelton Scott) čeká na první velké vítězství. Podobně Španěl Enric Mas (Deceunick Quickstep), loni druhý z Vuelty, jel Tour du Suisse až za Hirtem. Bez velkých úspěchů jsou i další – Nizozemec Steven Kruijswijk (Jumbo Visma), Australan Richie Porte (Trek Segafredo) i Francouzi Thibaut Pinot (FDJ) a Romain Bardet (AG2R).

Velmi dramaticky se může vyvíjet i boj o zelený, bodovací trikot. Ke dvěma favoritům Peteru Saganovi (Bora Hansgröhe) a Michael Matthewsovi (Sunweb) se po skvělých výsledcích z Dauphiné připojí i mladý belgický cyklokrosař Wout van Aert (Jumbo Visma).

(Visited 473 times, 1 visits today)