Kolumbijec Estrada rozdrtil konkurenci na pražském inline půlmaratonu

Nedělní pražský půlmaratón v rámci seriálu German Inline Cup a Lifeinline 2018 vyhrál po raketovém finiši kolumbijský rychlík Edwin Estrada časem 35:03:33. Letošní Mistr světa v silničním závodě na jedno kolo suverenně porazil dalšího Mistra světa, druhého Felixe Rijhnena z Německa (35:03:50), a třetího Venezuelana Alexandera Bastidase (35:03:54), vítěze Berlínského maratonu z roku 2009.

V ženách až na cílové pásce zvítězila Němka Katharina Rumpusová těsně před krajankou Katjou Ulbrichovou Na třetím místě s větším odstupem dojela první Češka Andrea Lokvencová, jíž dvojice Němek odjela kolem poloviny závodu. Z českých borců v závodě mužů skončil nejlépe mladíček Tomáš Bohumský na 9. místě.

Mužský závod, dosud nejnabitější v historii Prahy, možná ukázal budoucnost světového inline bruslení. Mladý kolumbijský sprinter Edwin Estrada podával mimořádné výkony už v juniorech a v mužích svůj talent potvrzuje. Vyhrál svůj první silniční závod a to stylem, jaký snad ještě nebyl k vidění. Z celého balíku asi 20 závodníků se dokázal 200 metrů před cílem po raketovém zrychlení odpojit tak, že o jeho vítězství nebylo pochyb a cílovou pásku v projel v naprostém poklidu.

Mužský závod dlouhý asi 22 km se jel bez razantních nástupů a nepřinesl až na samotný závěr žádné překvapení. Ze začátku si dobře vedli mladí čeští závodníci, kteří diktovali tempo celého velkého balíku. Další průběh si pak hlídali hlavně jezdci týmu Powerslide Matter Racing (Estrada a Rijhnen), závodníci týmu IKK BB Pure Racing Team (Levrard, Cuncu a Mirsch) a Bastidas. Že se rozhodne až ve finiši bylo jasné po průjezdu do závěrečného kola, kdy si nejlepší jezdci začali utahovat za jízdy brusle a pomalu se chystat na sprint.

„Snažili jsme se kontrolovat závod a držet střední tempo,“ řekl v cíli stříbrný Felix Rijhnen. „Mohl jsem zkusit sám nějaký nástup, ale naším plánem bylo dovézt do finiše Edwina, což se podařilo a tak máme první dvě místa,“ dodal.

Edwin Estrada neskrýval radost. „Je to moje první velké vítězství v dlouhém silničním závodě. Úplně snadné to nebylo, ale finiš se mi povedl,“ řekl.

Radost měl nakonec i Alex Bastidas, který si třetím místem (a díky „až“ druhému místu Rijhnena) posílil šance na celkové vítězství v seriálu German Inline Cupu. Pokud teď Rijhnen nedojede v příštím maratonu v Berlíně do čtvrtého místa, a to bude kvůli obrovské konkurenci nesmírně těžké, Bastidas bude vítězem GIC.

Velkým zpestřením pražského závodu byl početný tým argentinských závodníků z Buenos Aires – “Andando en linia”. Přiletěli do Evropy na tři týdny, aby nejenom závodili v Praze a příští týden v Berlíně, ale aby se podívali také do několika evropských měst – kromě Prahy a Berlína ještě do Budapešti a Barcelony. Konec pobytu pak chtějí strávit u moře v chorvatské Istrii.

Na snímku první Edwin Estrada (vpravo), druhý Felix Rijhnen a za nimi vítězka závodu žen Katharina Rumpusová