Konec trápení i čekání. Lydia Ko slavila titul poprvé v slzách

Konec trápení i čekání. Lydia Ko slavila titul poprvé v slzách

Zdroj: Getty Images

Lydia Ko nikdy po turnajovém vítězství nebrečela. To se změnilo po turnaji Mediheal Champinship na hřišti Lake Merced Golf Clubu v San Francisku. Nebylo to ani zdaleka největší ani nejdůležitější vítězství novozélandské golfistky v její sice zatím docela krátké, ale i tak už výjimečné kariéře. Rozhodně ale šlo o nejemocionálnější turnajový triumf. S pořadovým číslem 15.

Ko před několika dny oslavila teprve 21. narozeniny, ale stihla toho už víc, než většina hráček za celou kariéru. Stala se v 15 letech nejmladší vítězkou na turnaji LPGA, nejmladší světovou jedničkou v 17 letech – mezi ženami i muži – a nejmladší ženou, která kdy v historii vyhrála major. Dokázala to v 18 letech.

Nikdo ani v nejmenším nepochyboval o jejím výjimečném talentu ani její skvostné kariéře. Jenže pak se „stroj“ zadrhl. Na konci roku 2016 se rozhodla udělat ve své hře nějaké změny a vše se poněkud vymklo kontrole. Následoval rozchod s trenérem Guy Wilsonem, který ji vedl od dětství, dlouho nevydrželi ani proslulý kouč David Leadbetter, či Gary Gilchrist. Měnila trenéry, kedíky, švih, měnila hole, ale propadala se stále hlouběji.

Lydia Ko se zasekla na 14 titulech z LPGA a ne a ne přidat další. „Zdálo se, že je ztracená,“ prozradila i jedna z jejích soupeřek Cristie Kerrová poté, co před šesti týdny neprošla ani cutem na Founders Cupu. Čekání na patnáctý titul se protáhlo na dlouhých 21 měsíců a 12 dní. Není divu, že po tolik chtěném vítězství 21letou Novozélanďanku přemohl pláč.

„Je to pro mě obrovská úleva, vysvobození. Někdy je tlak vlastní tlak tou největší překážkou a já si toho naložila na svá bedra docela dost. Bojovala jsem s tím, snažila se uvolnit. Myslím, že jsem nikdy předtím neobrečela žádné ze svých čtrnácti vítězství,“ přiznala Lydia Ko.

„Hodně lidí kolem mě tvrdilo, že nevyhrávám kvůli tomu či onomu, ale pravdou bylo, že jsem stále tvrdě pracovala a především měla podporu všech mých blízkých – rodiny, přátel i sponzorů, kteří nade mnou nelámali hůl,“ poznamenala bývalá první hráčka světa, která v čele světové žebříčku strávila přes 100 týdnů a aktuálně se posunula na 13. příčku.

O prvenství rozhodl putt do eaglu

Zaznamenáníhodný je i způsob, jakým 21letá hráčka triumfovala. O patnáctém turnajovém vítězství rozhodla až na první jamce play-off proti Minjee Lee, ale stálo to za to. Trojkou dřevem ze 234 yardů (205 metrů) mále zahrála albatros, míček těsně minul jamku a zastavil se metr od jamky. Putt do eaglu pak dal razítko na triumf plný emocí. Ko na něj čekala od července 2016 a musela odehrát 44 turnajů.

Ko se mohla radovat i z vítězné prémie 225 000 dolarů, čímž si celkově polepšila už na 8,92 milionu dolarů. Stačilo jí na to pouhých 125 startů na turnajích LPGA Tour. Jen pro srovnání, nejlepší hráčka historie Švédka Annika Sörenstamová si ve 303 startech vydělala 22,57 milionu dolarů.

(Visited 4 times, 1 visits today)