Golf má problém. Míčky, které létají příliš daleko

Golf má problém. Míčky, které létají příliš daleko

Golf má problém. Jaký? Golfové míčky! Upozornil na to i vítěz čtrnácti majorů a dlouholetá bývalá světová jednička Tiger Woods. Pravda, on sám k němu poměrně výrazně přispěl. O co konkrétně jde? Nejen Woods, ale i řada dalších špičkových hráčů prostě dnes odpalují míčky mnohem dál, než v minulosti. A to je při délce současných golfových hřišť problém.

Když Woods v roce 2001 vyhrál své druhé zelené sako z celkových čtyř za triumf na Masters, potvrdil že pro tehdy mladou golfovou superstar nejsou nástrahy Augusty National žádnou překážkou. Při svém prvním vítězství v roce 1997 vyhrál se skóre 18 ran pod par, což je dosud platný rekord. Při druhém zahrál 16 pod par.

I proto musel klub reagovat. Logicky prodloužením hřiště. Metry přibyly už v roce 2002 na polovině jamek. V roce, v němž Woods vyhrál potřetí. Se skóre 12 pod. V dalších letech přibyly na hřišti v Augustě nové stromy, posunula se odpaliště, nechaly se narůst vyšší roughy a fairwaye se zúžily. V roce 2006 se opět prodloužilo i hřiště. Současná délka je 7435 yardů, což je o více než 500 yardů více, než při Woodsově prvním triumfu na Masters. Pro golfové ranaře ale stále žádná velká překážka.

Nelze donekonečna prodlužovat stávající hřiště

Potvrdil to i samotný Woods, když prohlásil, že problémem nejsou ranaři, ale míčky. „Musíme něco udělat s golfovými míčky. Pokud se něco nezmění, budou se muset stavět nová hřiště s délkami 7400 až 7800 yardů. A když se s míčky spojí nové technologie, nebudou podle mě výjimkou ani hřiště dlouhé 8000 yardů,“ upozornil Woods.

Zdroj: Getty Images

A varoval před souvisejícími faktory. „Je to dost nepříjemná vize. Nelze donekonečna prodlužovat stávající hřiště a není snadné sehnat tak rozsáhlé pozemky na nová. Samozřejmě se zvyšuje cena pozemků a rostou náklady na údržbu takových hřišť,“ poznamenal bývalý první hráč světa.

Jeho slova podpořil i šéf USGA Mike Davis, podle něhož už nazrál čas, aby se problém začal řešit. „Některá hřiště se prodlužují, u jiných se s tím počítá, ale důsledky mohou být pro golf bolestné,“ varoval Davis.

Nejde jen o velké náklady spojené s přestavbou stávajících hřišť, ale také vyšší finanční náročnost nákupu pozemků a výstavby nových hřišť, stejně jako jejich údržby. A prodloužení znamená i prodloužení hry, což se zase nelíbí televizním společnostem.

Zavedení hry s míčky, jejichž konstrukce by redukovala délku jejich doletu, je jednou z možností, jak problém vyřešit.

(Visited 90 times, 1 visits today)