Konkurence PGA Tour LIV zvyšuje počet turnajů a fanoušci se bouří

Konkurence PGA Tour LIV zvyšuje počet turnajů a fanoušci se bouří

Zdroj: Getty Images

Kontroverzní LIV Golf Tour, profesionální golfová soutěž, která je financovaná investičním fondem ze Saúdské Arábie, jde PGA tvrdě po krku. V roce 2023 zvyšuje počet turnajů na deset a další rok už jich plánuje rovnou čtrnáct. Letos, v úvodní sezoně LIV nabídla osm turnajů, a to hned s dotací 250 miliónů dolarů.

Fond je financován korunním princem Mohammedem bin Salmanem a tour se snaží nalákat světové hráče především na peníze. A to není všechno. Na klasickém PGA turnaji se hraje na sedmdesát dva jamek, ale zde jen na padesát čtyři. A není žádný cut. Například na druhém turnaji LIV Golf Tour se hrálo odměny ve výši 20 milionů dolarů, zatímco na letošním U.S. Open se rozdělovaly odměny ve výši „jen“ 17,5 milionu dolarů. LIV turnaj v Londýně přislíbil prémii pro vítěze 4 miliony korun a zrovna se kryl s Canadian Open v rámci PGA tour, kde vítěz inkasoval mnohem méně a to 1,57 milionů korun.

A LIV už má v řadách velká jména, která kvůli tomu opustila PGA Tour. Přešli tam hvězdní hráči, jako jsou Phil Mickelson, Dustin Johnson, Brooks Koepka, Bryson DeChambeau, Kevin Na, Graeme McDowell, Lee Westwood, Sergio García, Charl Schwartzel, Patrick Reed nebo Ian Poulter. Na toho se snesla snad největší kritika. „Je to ostuda. Měl jsi být kapitánem na Ryder Cupu a místo toho sis vybral Saudskou golfovou ligu. Peníze přece nejsou všechno,“ nadávají Poultrovi fanoušci na každém kroku.

Zdroj: Getty Images

Golfisté se rozhodně netají tím, že přešli do LIV jen kvůli penězům. Ba naopak. Většina z nich si chválí, že teď už nebudou muset objíždět tolik turnajů jako na PGA a vydělají si mnohem víc. Na LIV budou mít předem garantovaný výdělek z turnajů. Navíc každý za svůj přesun z PGA dostal obrovský bonus. „Chtěl jsem zůstat u PGA, ale nechci hrát golf až do konce svého života jen proto, abych uživil svoji rodinu. A tohle je moje šance,“ řekl Dustin Johnson. Za turnaje si zatím vydělal během své kariéry asi 74 milionů dolarů, ale jen za přesun k LIV si na konto připsal údajně 150 milionů dolarů. Vítěz šesti majorů Phil Mickelson dostal ještě víc. Za podpis si inkasoval prý až 200 milionů dolarů. Mickelson dlouhodobě hájí LIV ligu a kvůli tomu už ani neobhajoval svůj titul z PGA Championship.

Největší hráč odolal

Kdo striktně přestup do LIV odmítl? Tiger Woods. Ten bez váhání přestoupit k LIV odmítl, a to z etických a morálních důvodů. I přestože mu nabízeli skoro tolik jako Mickelsonovi a Johnsonovi dohromady. „Věřím v určité dědictví. A ve velké hráče a velké události, které mají svou historii. A o to všechno bychom přišli, kdyby PGA už nebyla,“ prohlásil Woods. A dodal, že pokud hráčům jde jen o peníze, a ne o hru jako takovou, tak to, že opustili PGA tour a přidali se k LIV, chápe.

McIlroy se také nenechal zlákat penězi

Irský hráč Rory McIlroy také zůstal věrný PGA tour a tvrdí, že LIV poškodí celý golfový svět i jeho historii. Prohlásil, že golf potřebuje soudržnost a to saudskoarabský projekt znehodnocuje.

„Nezkoušejte se vrátit a hrát zase s námi,“ vzkazuje McIlroy všem hráčům, kteří opustili PGA a přešli do LIV. „Neváhali jste opustit všechny svoje zásady, abyste získali víc peněz. Ok, ale už si tam zůstaňte a nepokoušejte se vrátit,“ řekl držitel čtyř majorů a dodal: „Odejít za vidinou peněz je krátkozraké, ale každý si v sobě musí srovnat to, co je správné a co ne.“ A možná mířil zrovna na Poultera, který se hrozně rozčiloval, že nemůže hrát obě ligy najednou.

Zdroj: Getty Images

PGA vrací úder

PGA suspendovala všechny hráče, kteří odešli do LIV. Nemůžou se již účastnit PGA turnajů, Ryder nebo President Cupu. Výjimkou jsou majory, na které se hráči již dříve kvalifikovali. Navíc z LIV se jim ani nebudou počítat body do světového žebříčku. Spousta hráčů, jako je Dustin Johnson nebo Phil Mickelson, kvůli svému odchodu do LIV také ztratila sponzory. Například značka Callaway se od LIV okamžitě distancovala.

Bývalá světová jednička Australan Greg Norman, který stojí v čele LIV, však tvrdí, že se nezodpovídá saudské Arábii a že svět potřebuje konkurenci PGA. Norman, který má přezdívku Žralok, tvrdě bojuje za to, aby hráči z LIV byli zahrnuti do žebříčku Officcial World Golf Ranking. Což ale prozatím vedení OWGR odmítá. A nejenom PGA Tour, ale i European Tour hrozí hráčům LIV disciplinárními postihy včetně ztráty členství. A samozřejmě

PGA všechny žádosti o uvolnění zamítla.

PGA Tour se ostře postavila proti LIV a to hlavně z etických důvodu. Podle nich je Saudská Arábie země, kde se soustavně porušují lidská práva a peníze na LIV se nebojí označit za „krvavé“. Komisař PGA Jay Monahan nechápe, že hráči nemají žádné mravní zásady, když jde o peníze. „Zeptal bych se každého hráče, který odešel nebo o tom uvažoval: Musel jste se někdy omluvit za to, že jste členem PGA Tour?“ To řekl během rozhovoru pro stanici CBS a pokračoval s tím, že pro něj jsou hráči v LIV nyní odepsaní.

Kritici LIV poukazují kromě porušování lidských práv v Saudské Arábii i na možné propojení na terorismus. Zmiňují například to, že patnáct z devatenácti teroristů z 11. září bylo právě ze Saudské Arábie. Bývalý prezident USA Donald Trump se k tématu Saudské Arábie vyjádřil velice výstižně a to: „Platí v hotovosti“. A to je zřejmě něco, kvůli čemu spousta lidí přimhouří oči.

Zdroj: Getty Images

Ale není to jen Greg Norman a někteří současní Top hráči, kteří se přidali na stranu LIV. Jde i o velké golfové legendy. Jack Nicklaus začal stavět své první hřiště nedaleko Riyaddhu. A na saudském golfovém summitu v roce 2020 kromě Normana vyjádřil svou podporu LIV i Gary Player.
Vlastník LIV golf je Public Investment Fund, společnost, která je velmi známá i ve fotbalovém světě. Patří ji anglický klub Newcastle United. Ale i společnost Aramco, hlavní sponzor Astonu Martin F1. Firma má také podíly v řadě dalších společností, jakými jsou Boeing, Disney, CitiCorp, Facebook, BP, Marriott, Uber, Tesla, Nintendo a Total. Prezident LIV Golf Atul Khosla mluví o globálním propojení a diví se, že PGA má s LIV problém. „Dnes má PGA tour třiadvacet partnerů, kteří mají vazby na multibilionový byznys v Saudské Arábii. A neříkám, že by PGA neměla mít sponzory,“ řekl.

Golfista Claude Harmon III celý spor pojmenoval takto: „LIV golf a saudská série je jeden velký slon v obýváku golfu. A hráči jsou jako tučňáci na kraji ledovce, kteří jen čekají na to, až spadnou dolů.“ No, uvidíme, jak se situace kolem PGA a LIV bude vyvíjet dál. Jasné je, že se světový golf definitivně změní. Jestli k lepšímu, nebo k horšímu, toť otázka.

(Visited 465 times, 1 visits today)