Luxus nebo adrenalin? Lyžařské destinace 3x jinak

Luxus nebo adrenalin? Lyžařské destinace 3x jinak

Sezona zimních dovolených je v plném proudu. Vybrali jsme proto výjimečné zimní lokality, kde se člověk může oddat pohodlí horských resortům a unikátních spa, ovšem také dobrodružství ve formě skitouringu či nezapomenutelného lyžování na vrcholu ledovce.

Do srdce severní Ameriky

Pohoří Teton Rangese svými ostrými výčnělky, které vede americkým státemWyoming, je jednou z nejvyhledávanější zimních destinací na světě. Pokud mu chcete být co nejblíže, zamiřte do údolí Jackson Hole, kde se ve dvou tisících metrech nad mořem nabízí kombinace outdoorových aktivit a pětihvězdičkového zázemí v podobě hotelu Four Seasons. Návštěvník se zde může projet na psím spřežení, vydat se pozorovat losy nebo si zaplachtit na jezeru. K ubytování zde slouží 124 pokojů nebo 34 privátních rezidencí s krbem a nábytkem z tmavého dřeva a kůže s typicky horskými detaily. Samostatnou kapitolou je místní spa, jež patří k nejlepším ve Spojených státech. Tělo nechte prohřát v jedné ze tří venkovních vířivek, na výběr je tu ovšem také uklidňující masáž nebo revitalizující pleťové ošetření. Ve třech hotelových restauracích se podávají chutě amerického Západu, tedy například v podobě steaku z bizona.

Pro únik od horské banality je ideální legendární Aspen, který mimo čtyř lyžařských středisek skýtá i vyžití městského střihu v podobě návštěvy restaurací, kaváren nebo butiků Bulgari či Prada. Třeba v Shadow Mountain Lounge v butikovém hotelu St. Regisna úpatí hory Aspense podávají vynikající koktejly za doprovodu živé hudby. A že se nacházíte v Coloradu, poznáte už z okrově zbarvených cihel na fasádě domu, ačkoli je tato naznačená syrovost výsledkem čtyřicetimilionové renovace z roku 2011. Rustikální atmosféru v interiérech dotvářejí elegantní jemné lustry a tapetové vzory. Nechybí zde prezidentské apartmá s koženými postelemi, stoly navržené Ralphem Laurenem, vyhřívaný venkovní bazén ani služby concierge. Magnetem hotelu je rozlehlé spa Remède s patnácti sty metry čtverečními a unikátními procedurami za použití kyslíku.

Jestliže dáváte přednost horské hřejivosti v kanadském podání, najdete ji ve ski resortu Whistlerpod impozantními štíty pohoří Blackcomb. Zdejší pobočka sítě Four Seasons sází na klasický horský design definovaný dřevem, kůží a přírodními barvami, přičemž prošel rozsáhlou renovací. K dispozici vám tady bude ski concierge, který je schopen postarat se třeba o seřízení vybavení na míru nebo zajistit jeho vyzvednutí po posledním sjezdu tak, aby byl přechod od programu na svazích k après ski co nejhladší. Gurmáni si do zdejších plánu zařazují návštěvu steakové restaurace Sidecut, která patří mezi desítku nejlepších kulinářských podniků v Kanadě.

Cesta po evropských výšinách

Odpočinková dovolená není pro každého a cesta za vzrušující zážitky je kratší, než by se mohlo zdát. Například oblast kolem městečka St. Antönien v zapadlém koutu východního Švýcarska je dnes skutečnou mekkou skitouringu. Je to země nikoho, uprostřed skal, sněhu a ledu, a přitom nedaleko od Davosu, kam je to z Prahy necelých sedm hodin. Vesnice skutečně vypadá, jako kdyby ležela na konci, a tak po příjezdu stačí nasadit skialpy a vyšlapat po zasněžené silnici vzhůru k horským chatám Sulzfluh nebo Alpenrösli, jež leží jen kousek od sebe a jsou výbornými nástupními body pro nezapomenutelné horské zimní túry k vrcholkům pohoří Rätikon. Cesta je snadná a z nejvzdálenějšího parkoviště je to k chatám pouhých pět kilometrů. Ubytování nabízí plný komfort a standardem je potřebná výbava pro další túry. U večeře si zde můžete vyslechnout adrenalinové příběhy zkušených místních horalů, kteří se tu baví o náročných výšlapech či sjezdech při třetím lavinovém stupni.

Podobně dobrodružnou destinací je přírodní park Fanes-Sennes-Prags, jenž pokrývá plochu asi pětadvaceti tisíc hektarů na jihovýchodním okraji Jižního Tyrolska. Tamní náhorní planina Fanes je jako stvořená pro skitouringové výlety a je ideálním místem pro začátečníky, ale i zkušenější horaly. Nezbytnou ochutnávkou místního terénu je trasa z horské chaty Pederü. Ani ne sedm kilometrů dlouhé stoupání s převýšením zhruba pět setmetrů je skvělým terénem, kde si lze skitouring vyzkoušet. Z Pederü nejprve stoupáte mírně vzhůru, a když se cesta začíná točit v serpentinách, minete vodopád Cascada. Právě tady se za dobré viditelnosti zdvihají první rozeklané štíty až do výšky asi dvou a půl tisíce metrů. Po serpentinách přichází další, mírnější část s idylickou krajinou kolem dvou jezírek, než se konečně vyhoupnete na poslední schod před cílem. Nejprve potkáte chatu Malga Pices Fanes, pak Ücia dles Muntagnulesa potom už narazíte na chatu Lavarellu. Ta leží na samém okraji obřího kráteru o průměru asi tři kilometry, který lemují vrcholky Dolomit, z nichž některé přesahují tři tisícemetrů. Zde stojíte v panenských horách, kde se dvakrát denně projede rolba sem tam skútr. Jinak tu člověk potká už jen nadšené skupinky horalů.

      

Sto důvodů pro ledovce

Autentický lyžařský zážitek lze zažít také na nejvyšších bodech Rakouska, a to dokonce na vrcholu ledovce. Rezort Sölden leží v tyrolském údolí Ötztala řadí se mezi nejlépe vybavené lyžařské resorty na světě. V hlavní sezóně můžete projet 144 kilometrů tratí, které se pyšní jednatřiceti lanovkami. Tato oblasti si zahrála i v bondovce Spectre z roku 2015, respektive ve scéně, kdy protagonista v podání Daniela Craiga poprvé spatří femme fatale snímku zosobněnou herečkou Léou Seydoux. Restaurace, v níž se natáčely tyto záběry, se jmenuje Ice Q a nachází se na vrcholu místní hory Gaislachkogl. Ojedinělá futuristická budova z kovu a skla ve výšce 3 048 metrů nad mořem působí křehkým, až nehmotným dojmem, jako kdyby se nad alpským vrcholkem vznášela.

U Söldenuse rozprostírá také malebné údolí Stubaital, jež se táhne jihozápadním směrem od městečka Schönberg nedaleko Innsbrucku. Po obou jeho stranách se vzpínají k nebi majestátní, takřka kolmá pohoří. Oblast skýtá neskutečných osmdesát ledovců a více než sto třítisícových vrcholů. Největší ledovcový ski areál v Rakousku doplňují ještě tři menší lyžařská střediska, Schlick 2000, Serlesbahn a Elferlift, jež dohromady nabízí 108 skvostných kilometrů, jež slibují vskutku nezapomenutelné sjezdové lyžování.

Text: Michaela Bučková, Lenka Komrsková, Petr Pravda, Adéla Rusňáková, Roman Zvarič, Foto: archiv

(Visited 82 times, 1 visits today)