Od destinací k produktům: Seznamte se s golfovými novinkami

Od destinací k produktům: Seznamte se s golfovými novinkami

Kam vyrazit a jaké produkty si pořídit? Poznejte novinky ze světa exkluzivních destinací, ale i nezbytné výbavy, kde nechybí golfový trolley nebo nový model bot.

Duny greenu

Nejnovější přírůstek jordánského pobřežního resortu Ayla Oasis ve městě Aqaba, golfový klub Ayla, nabízí kromě špičkového designu 18jamkového hřiště z pera Australana Grega Normana i originální klubovnu. Při jejím navrhování šlo miamské architektonické studio Oppenheim proti konzervativním pravidlům golfových staveb a složilo poctu okouzlujícím křivkám dun. Nenápadná a zároveň dramatická linka klubovny opisuje místní reliéf, jemuž dominují horské výčnělky, a dokonale splývá s přírodou. Na ruční stavbě zaoblené betonové skořápky se podílela řada místních řemeslníků, jež architektonický tým učil ve Švýcarsku a jediným využitým strojem byla klasická míchačka. O syrový nevyumělkovaný dekor interiéru se postarali lokální umělci, jež na malbu stěn používali pigmenty minerálů z nedalekých hor. Na 1200 metrech čtverečních klubovny je prostor pro restauraci, lounge, ale i spa nebo golfovou akademii a řadu obchodů.

Supersport mezi vozíky

Osm kilogramů. Tolik váží vůbec první celokarbonový golfový trolley světa, který představila slovinská společnost Mirus. Revoluční odlehčená konstrukce z uhlíkového vlákna s ergonomickým designem nabízí neobyčejnou stabilitu a pevnost a dá se pořídit i v elektrické motorizaci, o níž se se postaral švýcarský výrobce Maxon. Zakomponovaná lithiová baterie vystačí na jízdu i kolem 54 jamek a tečkou za golfovou dokonalostí je možnost přizpůsobit si prostředek pro přepravu bagu na míru díky šedesáti různým kombinacím vzhledu.

Krok sun karbon

Chůze po greenech bude letos o poznání lehčí díky novince tradičního výrobce špičkové golfové obuvi FootJoy. Americký brand představil inovovaný model Pro|SL Carbon, nejpopulárnější model celé tour, na jehož vývoji a testování se podíleli čelní hráči PGA Tour jako Charley Hoffman nebo Louis Oosthiuzen. Model je určen pro hráče, jenž touží po vyšším komfortu a stabilitě, jíž FootJoy dosáhl karbonovým vláknem zapracovaným do mezipodešve. Při chůzi se vlákno přirozeně natahuje a vrací do výchozí polohy, což napomáhá získat víc energie s každým krokem a ulevit tak celkové únavě nohou. Obuv se dočkala i vylepšení stran designu, díky integrovanému 3D tvarovanému polstrování poskytuje dokonalé lícování s kotníkem. Pro|SL Carbon spadá do programu MyJoys, v němž si zákazníci mohou vybírat ze 14 milionů kombinací barev, potisků, tkanic nebo variant s BOA na míru.

Ručníkem proti plastům

S unikátní kolekcí golfových ručníků přišla americká společnost Leus, jež vyznává filozofii ochrany životního prostředí. Zdrojovým materiálem speciálních golfových ručníků jsou ze sta procent recyklované materiály jako plastové lahve, z nichž firma se sídlem kousek od Los Angeles dokáže vyrobit jedinečné antibakteriální mikrovlákno, které je utkáno vaflovou vazbou. Ta zajišťuje snadné odstranění nečistoty a potu z golfových holí. Mikrovlákno disponuje neobyčejnou savostí, aby zvládlo celou náročnou hru. Aby ručník zůstal vždy na místě, je opatřen obšitým středovým otvorem, za nějž ho můžete zavěsit do středu holí a odlišit tak svůj bag mezi průměrem na celém greenu. Vystoupit z davů můžete i díky originálním designům vzešlým například ze spolupráce s australskou golfovou značkou Birds of Condor nebo golfovým online portálem Forelinx. Součástí balení je navíc ekologický prací sáček zamezující uvolňování škodlivých mikroplastů do vodních toků.

Hvězda puttování

Bostonský brand Axis1 uvedl na trh nejnovější model putteru, s nímž v loňské sezoně bodoval anglický profesionál Justin Rose, jeden z pěti golfistů historie, jež dokázali vyhrát oficiální turnaj na všech šesti kontinentech. Model hole s hlavou vyfrézovanou na CNC strojích do tvaru mallet, jenž se vyznačuje tolerancí nevycentrovaných úderů, napomáhá snazšímu dohrávání míče do jamky mimo jiné díky dvěma kontrastním bílým ryskám. Optimální vyváženost hole na středu propůjčuje hráči vyšší efektivitu a přesnost úderu na krátkých i dlouhých puttech, neotevírá se při úderu a udrží mířenou trajektorii. Stabilní putter z nerezové oceli do prodeje vstoupil s cenovkou lehce přes 12 000 korun a modelovým označením Axis1 Rose.

Nová geometrie po japonsku

Japonský golfový niche výrobce Miura představil novinku pro letošní sezonu ve svém konzervativním portfoliu, jíž jsou kovaná železa s označením TC-201. Na vývoji modelu, jenž má být jedním z nejvíc technologicky vyladěných kusů značky, pracovali japonští profesionálové dlouhých pět let. Špičkové hole cavity back jsou navrženy tak, aby měly hratelnost žiletkového typu holí, duté tělo hlavy však ve finále hráči více odpustí a nemusí se jí obávat ani golfisté s vyšším handicapem. Každému kusu želez z oblasti proslulé produkcí samurajských mečů věnují v továrně při ruční výrobě extra péči, všechny hole mají svůj rodokmen a evidenci, jak byly zpracovány. Při využívání patentované techniky odstředivého kování jsou železa kovaná z měkké uhlíkové oceli s povrchovým finishem saténového chromu.

Olympijský buggy

Nahlédnutí do budoucnosti golfové přepravy nabídnou letní olympijské hry v Tokiu, kde bude japonská automobilka Toyota zajišťovat transfery díky inovativnímu konceptu vozítka s pojmenováním Accessible People Mover (APM). Model, jenž byl navržen speciálně pro tokijskou olympiádu a bude zajišťovat transfery atletů, organizačních týmů, lékařů a personálu, vychází ze základního konceptu golfového buggy, který specialisté v Toyotě proměnili pomocí několika kroků ve všestranný a pro všechny dostupný dopravní prostředek. Základní verze APM disponuje sedadlem pro řidiče a sezením pro celkem pět lidí. Vozítko je vybaveno bezpečnostními tyčemi pro držení a stohovatelnou druhou řadou, jež může být v případě potřeby složena tak, aby vznikl prostor pro nájezd kolečkového křesla přes zabudovanou rampu. Flotila dvou set APM, jež bude napájena výhradně elektrickým pohonem zjednoduší přepravu také seniorům, těhotným nebo rodinám s malými dětmi.

Nejkrásnější irské odpaly

Do magických kulis Ballinskelligs Bay na jihozápadu Irska je zasazen nejnovější irský golfový resort, jenž aspiruje na post nejpoetičtějších greenů Evropy. Hogs Head Golf Club získal název podle stejnojmenného mysu a jen podpořil narůstající atraktivitu oblasti kolem proslulého pobřežního města Waterville s golfovými linksy. Autorem hřiště o 72 parech je americký designér hřišť Robert Trent Jones II, Hogs Head je jeho vůbec prvním počinem na irském území. Obdivuhodným sceneriím s jamkami více než důstojně sekunduje hlavní usedlost s prostornou klubovnou v originálním esovitém zakřivení, jež saturuje ubytovací kapacity takřka padesáti pokoji. Dublinské architektonické studio Henry J Lyons a americký interiérový designér Robert Rizzo zakřivenou linku doplnili sedmi privátními rezidencemi s čtveřicí ložnic a krbem. Idea za stavbou celého projektu byla co nejpřirozeněji sladit design s okolní krajinou, a tak v zásadě maskulinní vyznění zahrnuje především lokální kámen, břidlicové střechy, pozinkované okapy, bronz a záplavu prosklených ploch. Podzemí pod klubovnou okupuje ozdoba golfového resortu, spa s komfortní výměrou přes 900 metrů čtverečních. V současnosti si klub udržuje pouze 550 členů, veřejnosti je určeno 20 procent celkových tee timů.

(Visited 88 times, 1 visits today)