Lyžařskou honbu za pokladem zažijete v rakouském Obertauern

Lyžařskou honbu za pokladem zažijete v rakouském Obertauern

Zdroj: Tourismusverband Obertauern

Už jste někdy sjeli ze sjezdovky, vyhrabali díru ve sněhu a stali se majiteli úplně nového vozu BMW? Pokud ne, zajeďte si do rakouského Obertauernu, kde lyžařskou sezónu tradičně uzavírá Gamsleiten Kriterium – letos se uskuteční v sobotu 6. dubna.

Horské středisko vzdálené devadesát kilometrů od Salcburku si svoji sezónu užívá náležitě. Za posledních třicet let tu v průměru padá nejvíce sněhu v Rakousku (až čtyři metry). Díky tomu první lyžaři přijíždějí už v polovině listopadu a kristiánky kreslí na svazích do května.

Ostatně sto kilometrů perfektně upravených sjezdovek (plus rozsáhlé terény na freeride a ski touring) je k tomu přímo vybízí. „Sněžné silnice“ obklopují vesnici ze všech stran a skoro na každý kopec vede lanovka, která se nachází v blízkosti hotelů či penzionů. Sjezdovky jsou široké a bez potíží je zvládnou všechny výkonnostní skupiny lyžařů.

Nicméně Obertauern nabízí i pořádné adrenalinové tratě. Třeba impozantní Gamsleiten 2, který patří k nejprudším boulovatým sjezdovkám v Evropě. Vyhrává v kategorii černých sjezdovek a je díky sklonu sto procent (čtyřicet pět stupňů spád) a ledové vrchní části extrémně náročná.

Zdroj: Tourismusverband Obertauern

Přesto se však na ni každé jaro hrne spousta nadšenců, jenž se účastní soutěže Gamsleiten Kriterium. Tisíc šťastlivců zaplatí padesát euro, vylosuje si startovací číslo a vejde do vymezeného prostoru, kde je ukryto třicet dřevěných truhel. Na vybraném místě pak „zlatokopové“ plastovou lopatkou dolují díru ve sněhu, aby našli jeden z pokladů.

Ať už se akce budete účastnit jako divák či přímý účastník, pamatujte, že se na Gamsleiten 2 dostanete jen lanovkou na Gamsleitenspitz. Poté musíte na lyžích či snowboardu sklouznout o pár metrů níž, aby jste přijeli k vytyčené ploše plné pokladů.

Každý chce samozřejmě získat první cenu, jelikož ji tvoří klíčky od zcela nového vozu BMW X2 xDrive. Avšak také ostatní trofeje stojí za to. Ze sněhu lze například vyhrabat skipass na příští sezónu, freeridové lyže od firmy Atomic či víkendovou lyžařskou dovolenou s ubytováním ve čtyřhvězdičkovém hotelu. Není tedy divu, že akce vábí domácí i zahraniční turisty. Každý rok své štěstí společně s Rakušany pokouší Němci, Češi, Slováci či Maďaři.

Runda za výhru

Svůj případný úspěch pak můžete oslavit na terase legendární Edelweishütte, která nemá podle názoru mnohých v Alpách obdoby. U této horské chaty začne dýdžej muziku mixovat již odpoledne a kmitající obsluha servíruje jeden drink za druhým.

Podobně jsou na tom také kluby a diskotéky v obci, jež po setmění spustí svoje bouřlivé après-ski. Šnaps, pivo a prosecco zde tečou proudem, hlasitá hudba duní dlouho do noci a odvázaná společnost často vyvádí nevídané kousky.

Štěstí přeje připraveným

Letošní Gamsleiten Kriterium startuje 6. dubna v 11.00 hodin. Startovné si ale musíte koupit nejpozději do 5. dubna na webové stránce Obertauernu nebo přímo na místě v turistické kanceláři. S přihláškou rozhodně neváhejte. Počet míst je omezený a zájem velký. 

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 598 times, 1 visits today)