Lyžování na Stubai – Ledovce a vlnící se sjezdovky

Lyžování na Stubai – Ledovce a vlnící se sjezdovky

Na vyhlídkové plošině Top of Tyrol ve výšce 3210 m člověk nevěří svým očím. Ten rozměr je ohromující. Stubai to je prostě obří lavor naplněný ledovci, po nichž se vlní sjezdovky a kolem se zdvihá 14 vrcholů vyšších než 3200m. Dominuje jim Zuckerhütl s 3507 m.

Když je hezké počasí, dohlédnete až na italské Dolomity.

A teď pozor, důležitá informace pro nadšené lyžaře. Z nejzazšího bodu Wildspitz ve výšce 3210 m je to dolů ke spodní stanici lanovky Eisgrat (1695m) závratných 10 km jízdy s převýšením 1515 m. Pořádná projížďka a parametry těch nejlepších míst ve francouzských nebo švýcarských Alpách.

Stubai má zároveň pro českého lyžaře mnoho výhod. Není daleko, cca šest hodin jízdy z Prahy. Z z brennerské dálnice vede do údolí krátký a pohodlný příjezd a spousta možností slušného ubytování.

Rozsáhlý ledovcový areál je největší z rakouských ledovců s perfektní moderní infrastrukturou. Tři menší střediska v údolí, zejména Schlick 2000, jsou pěkným zpestřením, a navíc vhodným útočištěm, když pak na ledovci udeří živly.

SKI resort pro všechny

Stubai je pro všechny, hlavně pak pro rodiny s dětmi, které na ledovci v doprovodu rodiče lyžují do 10 let zdarma. Vícedenní Ski Plus City skipas pak umožňuje lyžovat nejen ve Stubaiském údolí a okolí Innsbrucku, ale využívat také akvaparky a další turistické atrakce.

V těsné blízkosti je Innsbruck, hlavní město Tyrolska, který nabízí mnoho dalších kulturních nebo kulinářských možností.

Lyžařská sezona je tu dlouhá a pestrá. Stubaier Gletscher leží na pěti ledovcích a je propojen lanovkami kolem třítisícovky Schaufelspitze. Jsou tu nejen ledovcové dálnice, ale i členitější terén tvořený morénami. Při dostatku sněhu spousta možností pro jízdu volným terénem.

Když přijde difúze, zkuste jet na Schlick 2000, který je od dolního parkoviště Stubaier Gletscher pouhých 30 km. Menší dvoupatrový lyžařský areál s mnoha rustikálními chatami a lyžováním až do vesnice je zasazený do dramatické horské kotliny v masivu Kalkkögel. První část areálu má mírnější terény, na té druhé, vyšší, se točí po severní stěně Kreuzjochu sportovnější pisty.

Koho přestane bavit lyžování, může zkusit perfektní sáňkařskou dráhu, která vede z Elferhütte (2004m) až do Neustiftu.

Určitě doporučíme výlet do 45 minut vzdáleného Innsbrucku. Cestou do krásného historického města s mnoha moderními prvky, například z dílny Zahy Hadíd, se určitě zastavte na skokanském areálu Bergisel. Ty výhledy z můstku jsou fantastické stejně jako moderní architektura sportoviště.

V horní restauraci SKY přímo ve věži skokanského můstku si dejte kávu. Na oběd pak musíte do dolní restaurace Restaurant 1809 am Bergisel, kde vaří opravdu špičkově.

(Visited 169 times, 1 visits today)