Nesmíte si nechat ujít: Nejlepší zimní akce této sezony

Nesmíte si nechat ujít: Nejlepší zimní akce této sezony

Zasněžený Špindl letos závody SP hostit nebude. (Photo by Ritter/ullstein bild via Getty Images)

Přestože mnozí budou upínat u televize zrak především k soubojům světové extratřídy v alpském lyžování, i v České republice nebude o kvalitní lyžování nouze. Přestože se letos oproti loňsku ve Špindlerově Mlýně Světový pohár nejede. Naopak zpět do kalendáře FIS se 28. až 29. ledna 2024 vrací po dvouleté odmlce slovenská Jasná. Za vrchol alpského lyžování tak může být považován FIS Masters Cup (FMC) na javoru v Peci pod Sněžkou, který divákům nabídne skvělou podívanou o víkendu 9. a 10. března 2024. Tohoto závodu se pravidelně účastní na dvě stovky závodníků z téměř dvaceti zemí světa, a ti v letošní zimě změří síly ve slalomu a obřím slalomu.

Hlavní hvězdou Jizerské padesátky byl roky Stanislav Řezáč. (Photo by China Photos/Getty Images)

Pojedou se samozřejmě také závody nižších kategorií. Co se dospělých týče, prvním bude 16. – 17. prosince Klobouk Cup (SKI Karlov Cup) v Karlově pod Pradědem, kde budou muži i ženy soutěžit ve slalomu. Následuje 11. až 14. ledna FIS Pohár Jizerských hor, kde se mohou fanoušci těšit kromě slalomu i na obřák. Jen o týden později rozpumpuje Špindlerův Mlýn akce zvaná Speed week, pod kterou se schovávají disciplíny sjezd, superobří slalom a alpská kombinace.

27. ledna se česká špička, která se zrovna nebude účastnit závodů Světového nebo Evropského poháru, sjede do Pece pod Sněžkou, aby poměřila síly v obřím slalomu, a pak se přesně na přelomu ledna a února přesune do lyžařského areálu Karolinka, kde ji čeká slalom. Závodů se dočká i Bílá v Beskydech, kde si 10. – 11. února zkusí dospělí obří slalom a slalom, zatímco junioři i akademici si odbudou rovnou mistrovství ČR. V Horních Mísečkách se budou koncem února udělovat medaile během mistrovství Prahy a Středočeského kraje ve slalomu. Po již zmíněném Masters Cupu se na závěr rozdají tituly ve slalomu a obřím slalomu během mistrovství ČR, které celou paletu soupeření uzavře.

Co se amatérské sjezdařské sezony týče, zraky českých nadšenců do lyžování se budou točit hlavně ke Špindlerovu Mlýnu, kde by měl Skiareál Svatého Petra slavnostně odšpuntovat sezonu v sobotu 9. prosince. Tradiční zimní SkiOpening bude opět ve znamení lyžování a bohatého doprovodného programu včetně akční ceny skipasů, koncertu nebo tance roleb. A co příznivci bílé stopy? I ti si přijdou na své.

Jizerská padesátka opět přiláká nekonečné masy běžců. (Photo by Alex Domanski/NordicFocus/Getty Images)

Tradičním vrcholem bude krom menších závodů 11. února Jizerská padesátka, když v Bedřichově odstartuje již její 57. ročník. Celou zimní sezonou pak provede sportovce bílou stopou oblíbený seriál ČEZ Skitour 2024, který čítá hned osm zastávek, kde je Jizerská 50 jednou z pevných součástí. Seriál ukončí 8. – 9. března závod v Harrachově, na kterém nebude chybět ani noční dobrodružství s čelovkami nebo závod dětí. Vyhlášeny budou v Krkonoších také celkoví vítězové seriálu. Termíny jednotlivých štací, do kterých se můžete také zapojit, si prohlédněte níže.

Zastávky seriálu ČEZ Skitour 2024
Horní Mísečky  13. – 14. ledna
Krušnohorská 30 20. – 21. ledna
Bedřichovský Night light maraton 26. – 27. ledna
Orlický maraton 3. – 4. února
ČEZ Jizerská 8. – 11. února
Jelyman 24. – 25. února
Bieg Piastów 1. – 3. března
Harrachov 8. – 9. března

 

Text: Michal Kuchta

(Visited 127 times, 1 visits today)