Mimo hlavní proud. Lyže prémiové kvality

Mimo hlavní proud. Lyže prémiové kvality

Je pro vás zvuk zacvaknutí lyží synonymem pro touhu vystoupit z davu a zanechat nezapomenutelný dojem? Příhodný arzenál najdete u nejen italských výrobců, jako je Blossom nebo Vist, kteří se specializují na vybavení prémiové kvality, ale i u tuzemské úspěšné designové značky Egoé, jež se od vybavení interiérů a exteriérů posunula i do lyžařského segmentu.

Blossom: Znalci znalcům

Stoletá tradice výroby lyží je významným argumentem pro pověst opravdové profesionality italské značky Blossom, jejíž rodinná továrna v městečku Chiavenna zaujímá čestné místo na mapě lyžařského inovátorství a vývoje. V čele Blossom se o nekompromisní kvalitu produkce i vývoj nových modelů stará bývalý italský alpský lyžař Mario Moro, jenž je majitelem a manažerem v jedné osobě.

Morovi při vývoji sekundují ještě další dva lyžaři ze Světového poháru – Cristian Javier Simari Birkner a bývalý mistr světa ve slalomu, Rakušan Rainfried Herbst. Kolekce Blossom čítá okolo patnácti modelů, a přestože už jsou v nabídce také lyže typu allmountain, freeride, park&pipe nebo skialp, mezi nejzajímavější se řadí ty z kategorie Performance Race Carve a World Cup Racing. Ne náhodou některé modely vyhovují i přísným regulím FIS a například juniorské závodní lyže získaly mnohá ocenění.

Základem všech lyží značky je poctivý dřevěný sandwich, podle určení lyží sestavený z jasanu či topolu, torzně vyztužený titanalem.

Ruční výrobu obstarává v Chiavenně pouze dvanáct zkušených zaměstnanců, kteří uspokojí náročné klienty ročně jen 5000 páry lyží, a zachovávají tak výjimečnost vybavení pro vyvolené. Těm je poskytován servis už při výrobě: než se jeden kus lyže dokončí, projde v továrně zkušenýma rukama při 160 různých úkonech. Široké portfolio modelových řad v prvotřídní kvalitě zpracování dokáže potěšit i opravdu náročné lyžaře, máte-li například zájem o vlastní design lyží, autorský podpis nebo jakoukoli specialitu na míru, jste u Blossom na správném místě.

Vist: Vyladěná záležitost

Nezastupitelné místo v segmentu prémiových lyží zaujímá rovněž italský výrobce Vist. Patřičné renomé získal především díky špičkovým vázáním a deskám, které dodává mnoha jiným značkám. Specifičnost lyžařských zbraní od Vist spočívá v tom, že lyže je vyvíjena už s daným vázáním, a v kompletu se proto jedná o fantasticky naladěnou kombinaci. Za vše hovoří výsledky mnohých testů, z nichž vychází jako absolutní špička.

Bezprecedentní kvalitu podtrhuje poctivé dřevěné jádro doplněné minimálně o jednu, ve většině případech však dvě vrstvy titanalu. Italská značka svou širokou nabídkou uspokojí jak lyžařského začátečníka, tak experta. Prémiovou kvalitu s italským vkusem a harmonickou barevností doplňuje i bohatá nabídka lyžařského oblečení.

Egoé: Made in CZE

Delikatesou z tuzemska je lyžařská divize úspěšné designové značky Egoé, která se od vybavení interiérů a exteriérů posunula i do lyžařského segmentu. Lyže v nadčasovém vzhledu oslovují zarputilé vyznavače ostrého slalomového oblouku i ty, kteří od jednoho páru lyží vyžadují variabilitu i volnost na sjezdovce.

Niche produkci Egoé v řádu nepřevyšující sto párů lyží za sezonu zaštiťuje Vojtěch Pršala, skvělý český lyžař a sportovní nadšenec, který zdůrazňuje především nezaměnitelný design značky, jenž jde ruku v ruce s bezprecedentní kvalitou. Dřevěné jádro lyže je spojené s titanalem a dává lyži dynamiku i torzní vlastnosti ve standardu elitních výrobců.

Egoé si nechává lyže vyrábět v české továrně LUSTI, o vývoj a design se starají v Bílovicích na Moravě a o kvalitě jejich lyžařského sortimentu je přesvědčen i Ondřej Bank, závodník, který stál ve Světovém poháru na stupních vítězů a je tváří značky.

Připravil: Dominik Kárník

(Visited 3 128 times, 1 visits today)