Skicircus Saalbach: rakouská lyžařská špička

Skicircus Saalbach: rakouská lyžařská špička

Zdroj: saalbach.com

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn – to je dnes jedno ze tří největších propojených zimních center v Rakousku. Na pomezí Salcburska a Tyrolska, v dosahu méně než 6 hodin jízdy z Prahy, najde český lyžař až překvapivě náročnou a rozlehlou houpačku 270 kilometrů tratí.

Na páteřní údolí Saalbach Hinterglemm, kde se zvedají desítky sjezdovek po obou stranách, navazují směrem k východu dvě odbočky. Jedna na Leogang, v létě známý výborným bike parkem, a druhá na tyrolský Fieberbrunn, který proslul pořádáním závodu Freeride World Tour a ještě před propojením před čtyřmi lety patřil k „nejutajenějším“ lyžařským perlám Rakouska. Zóna je to tedy rozlehlá, v žádném případě ji nelze prolyžovat za jediný den.

Středisko lze doporučit zejména pokročilým a náročnějším lyžařům, jedinou menší nevýhodou je, že nejvyšší body jen o málo přesahují 2000 metrů, spíše se pohybují o 100 až 300 výškových metrů níž, což může někdy ovlivnit kvalitu přírodního sněhu. To se však týká velké většiny rakouských středisek, takže by nikdo neměl být zvlášť překvapen. Největší jistotu přírodního sněhu má oblast Fieberbrunnu a devadesát procent celého lyžařského cirkusu spoléhá na velmi výkonný zasněžovací systém.

270 kilometrů tratí, 67 lanovek

Zdroj: saalbach.com

Samozřejmostí je i na tradičně vysoký rakouský standard špičkový transportní systém, který zahrnuje 67 lanovek a vleků, z toho 28 v podobě moderních kabinek a 22 v podobě sedaček. A opravdu, všech 270 kilometrů tratí tu můžete prolyžovat bez jediného přesunu skibusem.

Hlavní údolí se sportovními sjezdovkami vinoucími se po obou stranách je v dobrém slova smyslu lyžařskou továrnou. Na severních svazích tu najdeme asi nejtěžší sjezdovku z celé zóny, černočervenou Weltcup-Abfart, která padá ze Zwölferkogelu do Hinterglemmu. A také tu nejdelší, sedmikilometrovou trať Jausernabfahrt s převýšením přes 1000 metrů vede z dvoutisícového Schattbergu až hluboko do údolí do Vorderglemmu k lanovce Schönleitenbahn, která míří na protější jižní svah. Tady je vlastně zároveň jakýsi symbolický začátek celého skicirkusu.

Centrum profesionálů

Jižním svahům dominuje dlouhá závodní sjezdovka WM-Strecke pod vrcholem Kohlmaiskopf, kde se bojovalo o medaile při mistrovství světa v alpském lyžování v roce 1991. Zajímavá, romantická, odlehlejší místa najdou lyžaři na obou odbočkách z hlavního směru do Leogangu, ale hlavně v oblasti Fieberbrunnu, která už leží v Tyrolsku.

Na vrcholu Lärchfilzkogel ve výšce 1645 metrů vznikne i tuto sezonu od 7. do 13. března divácká aréna pro sledování jedné ze zastávek světové freeridové soutěže Freeride World Tour.

Z umělého sněhového amfiteátru tu bývá dramatický výhled na severní stěnu hory Wildseeloder, po níž se z výšky 2118 metrů spouštějí extrémním volným terénem ti nejlepší lyžaři a snowboardisté světa. Musejí překonat převýšení 610 metrů a chvílemi úseky prudké až 70 stupňů. Kromě vrtulníků jezdce sleduje i patnáct kamer a záběry se promítají na obří obrazovce tisícům diváků.

Skvělé posezení v Montana Royal

V celé oblasti nad Fiberbrunnem mezi vrcholky Hoher Mahdstein, Hochhörndlerspitze, Henne, Wildseeloder, Hochkopf a Platte jsou také skvělé freeridové i skialpové zóny. Doporučujeme však objevovat tyto krásné terény výhradně se zkušenými horskými vůdci, tady se jezdí v terénu už „vyšší dívčí“.

Asi nejlepší horskou chatou v celé velké oblasti je moderní Montana Royal Alpin Club na vrcholu lanovky Kohlmaisbahn. Krásné interiéry, dobré jídlo a obsluha a k tomu dechberoucí výhledy – z jedné strany takřka na celé údolí Saalbach Hinterglemm a většinu lyžařského cirkusu, z druhé pak na divoké Kitzbühelské Alpy.

K nejzajímavějším a nejkomfortnějším hotelům patří určitě pětihvězdičkový Puradies v Leogangu. Kromě hlavního hotelu disponuje i útulnými stylovými chatami, výborným wellness a špičkovou gurmet restaurací Ess:Enz.

Zdroj: saalbach.com

Zářná budoucnost

V plánech na rok 2023 – 24 je propojení Saalbachu s dalším velkým střediskem Zell am See-Kaprun. Měly by je obstarat dvě kabinky. Jedna zellamseeXpress z vrcholu Salersbachköpfl nad Zell am See by vedla do údolí do místa Viehhofen a odtud by pak další vyvezla lyžaře až na Schönleiten nad Saalbach.

Zóna Zell am See- Kaprun – Saalbach by se tak stala s cca 400 kilometry sjezdovek zdaleka největší propojenou lyžařskou oblastí v Rakousku.

Největší rakouská střediska

  • Ski Arlberg 305 km sjezdovek / z Prahy 570 km, 6 hod. 40 min. jízdy
  • Skiwelt Wilder Kaiser Brixental 280 km / 488 km, 5 hod.
  • Saalbach Hinterglemm 270 km / 467 km, 5 hod. 50 min.
  • Ischgl 238 km / 573 km, 6 hod. 50 min.
(Visited 363 times, 1 visits today)