Místo, kde se zrodil slovinský golf

Místo, kde se zrodil slovinský golf

V romantickém údolí řeky Sávy a pod dohledem majestátního Bledského hradu se ukrývá ráj – alespoň tedy pro hráče golfu. Stačí projet bránou areálu Royal Bled a vstoupíte do jiného světa. Nádherné hřiště vám vyrazí dech hned na první pohled, ale rozhodně to nebude naposledy, kdy ho tady ztratíte.

 Slovinsko představuje pro mnoho Čechů jen tranzitní zemi na cestě dále k moři a na Balkán. To je ovšem obrovská škoda, protože nabízí mnoho úchvatných míst, krásnou přírodu i milé lidi s temperamentem podobným našemu. Zkuste si tedy někdy ze Slovinska udělat cíl a pokud hrajete golf, namiřte si z rakouského Villachu směrem na Lublaň do městečka Lesce, u nějž sídlí golfový klub Royal Bled. Ne náhodou si tady budete připadat jako v aristokratickém sídle a přirozená elegance golfu tento dojem ještě umocní.

Zlatá třicátá

Ke golfu patří jistá konzervativnost a styl. V Royal Bled se vrátíte do třicátých let minulého století, kdy místo zažívalo největší rozkvět, protože si ho po první světové válce zvolil jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević za reprezentativní sídlo, kde hostil šlechtu i významné hosty z celého světa. V roce 1937 se zde odehrálo první golfové kolo, vzniklo zde totiž devítijamkové hřiště a za rok tu byla už dokonce osmnáctka. Slibný rozvoj ovšem ukončila druhá světová válka a na téměř půl století z okolí Bledu typický lahodný zvuk odpáleného golfového míčku zmizel. Jenže síla prostoru obklopeného mohutnými alpskými velikány se vzrostlými stromy jen kousíček od Bledského jezera je příliš velká, něž aby místo mohlo dlouho ležet ladem. Golf se sem vrátil v roce 1972 poté, co se renovace a redesignu hřiště ujal legendární Donald Harradine. Švýcarský architekt zachoval ducha původního hřiště a velmi citlivě jej zmodernizoval natolik úspěšně, že se Roayl Bled krátce  po svém otevření zařadilo mezi nejkrásnější golfové zastávky v Evropě a dlouhodobě patří mezi stovku nejlépe hodnocených hřišť na kontinentu.

Hřiště charakterizují vzrostlé stromy, hojnost vodních překážek a rovinatá, jen mírně zvlněná plocha doplněná sem tam vyvýšeným odpalištěm nebo naopak greenem. Není těžké si tady připadat jako na některém z irských nebo skotských parkových hřišť. Zahrát si můžete klasickou královskou osmnáctku King´s course nebo novější jezerní devítku Lakes´s course. Obě skrývají řadu nástrah, jenž prověří i velmi zkušené golfisty, ostatně odehrálo se zde již několik velkých turnajů. Výhodou konceptu Royal Bled však je, že ani méně zkušené hráče neznechutí – to by ostatně bylo s tamními impozantními výhledy do okolí poměrně obtížné.

Jak moc věříte svým wedgím?

Osmnáctka klubu Royal Bled prošla velkou renovací se znovuotevřením teprve v roce 2015. Má PAR 72 a z profesionálních odpališť délku 6 653 metrů, z dámských zhruba o kilometr méně. Na hráče zde čeká neuvěřitelných deset jezírek zabírajících téměř pět hektarů. A právě vodní plochy mohou působit na míčky skoro jako magnet. Kdo se nechá zlákat zdánlivě širokou fairwayí k teoreticky bezpečné ráně, snadno se dostane do pořádných golfových problémů, a to třeba na místní ikonické jamce číslo 14. Tady na vás čeká voda po celé levé straně fairwaye, ale to není ani zdaleka vše – když už máte pocit, že jste konečně na dostřel greenu a vodu jste nechali bezpečně stranou, počíhá si na vás další jezírko hned za greenem. Takže, jak moc věříte svým wedgím?

Hrajte jako král

Než se ale do zmíněné situace vůbec dostanete, ještě budete muset prokázat, co ve vás po herní stránce dříme. Jednička je par 4 ze žlutých odpališť dlouhý 371 metrů, pokud nezatáhnete ránu doleva, bude vše v pořádku. Dvojka je pak typickou ukázkou místních jamek – poměrně ostrý dogleg doleva můžete hrát na jistotu první ranou do ohybu. Jenže jamka má délku 503 metrů, takže pak vás čekají dvě poměrně dlouhé, byť rovné, rány na green nebo varianta že zariskujete a zahrajete šikmo směrem k jamce. Ovšem, pak byste si měli dát opravdu pozor, abyste délku odhadli správně. Po krátké trojce vás čeká zdánlivě jednoduchá čtyřka, která se ale po rekonstrukci o něco prodloužila, a to už jste v tempu připraveni čelit všemu, co si na golfistu hřiště připravilo. Sedmička nabízí tak krásný výhled, že bude možná těžké se na tuhle 156 metrů dlouhou ránu soustředit. Green devítky je spojen s greenem osmnáctky, a nabrat tady tři a více puttů není žádný problém. Když se přes ní dostanete, po desítce vás za tréninkovými prostory čeká jedenáctka. Říkáte si nic složitého, jen 403 metrů ze žlutých – ovšem jen do chvíle, kdy míček přistane na svažitém greenu a pomalu se zase odkoulí pryč. Udržet ho tady chce totiž opravdu dobrou ránu. A tak je možná lepší přihrát si před green a dohrávat na jistotu. Po dvou trochu oddychových jamkách vás čeká čtrnáctka, kde cestou na fairway musíte přestřelit jezírko a dávat si velký pozor na levou stranu, kde jsou další tři vodní plochy. Na patnáctce se vodní nástraha nachází zhruba v polovině, a znovu těsně u greenu a pak je tu šestnáctka. Nejenže jakýkoli zátah doleva opět znamená trefenou vodu, ale green má v podstatě poloostrovní charakter, takže dokáže hráči rozklepat ruce. Pak už ale máte to nejhorší, ale i nejlepší za sebou a na řadě je opět velký green jamky číslo 18.

V aristokratickém stylu

Jedinečný charakter areálu dotváří elegantní architektura budov. King´s House byl postaven už před druhou světovou válkou, a i po rekonstrukci si zachoval vzhled odkazující na tradiční ceněnou slovinskou architekturu. Ostatně, celý areál připomíná – při pohledu zvenčí – spíše typickou venkovskou usedlost. Romantickou, místy rodinnou atmosféru ještě umocňuje stylově zařízený interiér s originálními designovými elementy a efektním prvkem otevřeného ohně hned na několika místech. Tady chcete odpočívat, a nabírat psychické i fyzické síly (nejen) na další hru. Pokoje nabízejí otevřené výhledy do okolí, nejpůsobivějším disponuje podkrovní apartmá s velkými střešními okny. Každý z pokojů je navíc laděn do jiného barevného stylu a nechybí ani soukromé terasy.

Vedlejší Lake´s House je vzdálen co by putting wedgí dostřelil. Na své si zde přijdou skuteční golfoví nadšenci, protože se nachází téměř na odpalištích obou jedniček. Čeká tu na vás střízlivý komfort čerpající z tradice slovinského designu. Prostorné pokoje jsou dobrou volbou pro ty, kdo jsou ochotni slevit z opulentního luxusu King´s House výměnou za větší klid stranou od centra zábavy a dění.

Užívejte plnými doušky

Ale vraťme se zpět do King´s House, jde totiž také o gourmet centrum klubu Royal Bled. V místní restauraci kuchaři sází zejména na trend regionality a inspirují se tradičními lokálními recepty, takže skutečnost, že jste ve Slovinsku budete mít doslova na talíři neustále. Za pěkného počasí můžete povečeřet i pod hvězdnou oblohou. Ale ještě před večeří, nebo možná rovnou po dohraném kole, se můžete na chvíli zastavit a dát si drink u zahradního nebo zrelaxovat unavené svaly na masáži nebo v sauně.

Připravil: Jan Lodl, Foto: archiv Royal Bled

(Visited 56 times, 1 visits today)