Mluví se o vzniku nové golfové tour. S lukrativními turnajovými odměnami

Mluví se o vzniku nové golfové tour. S lukrativními turnajovými odměnami

Zdroj: www.talkpoint.com

Vznikne nová světová golfová série, která by mohla konkurovat americké PGA Tour? Těžko říct, ale pracuje se na tom. Britská společnost World Golf Group hodlá založit sérii nazvanou World Golf Tour, která má obsahovat 15 až 20 turnajů. A tím největším lákadlem mají být peníze. Velké peníze. Dotace jednotlivých podniků by se totiž měly pohybovat kolem 20 milionů dolarů.

Právě lukrativní prize money mají podle agentury Reuters přitáhnout zájem nejlepších golfistů světa a posléze i dalších partnerů, sponzorů a televizních společností. Turnajové dotace ve výši 20 milionů totiž výrazně přesahují dosavadní nejvyšší odměny – těmi nejštědřejšími jsou aktuálně US Open s dotací 12 milionů a nedávno odehrané The Players s 11 miliony dolarů.

„Proč bychom se o takovou sérii neměli zajímat? Osmnáct turnajů a každý o dvacet milionů dolarů…,“ okomentoval rodící se projekt jeden z předních světových hráčů, ale nechtěl při tom být jmenován.

Na další podrobnosti jsou ale skoupí i samotní organizátoři. „Jsme v citlivé fázi vyjednávání s agenty hráčů, samotnými hráči, sponzory a televizními společnostmi. Proto v tomto okamžiku nebudeme sdělovat žádné detaily ani nic komentovat,“ sdělil zástupce World Golf Group Richard Marsh.

Množství překážek

Nová série ale bude muset překonat řadu zásadních a velkých překážek. Tou největší bude nejspíš odpor PGA Tour, která nebude nijak nadšena z nové konkurence a možnosti, že přijde o své nejlepší a nejlépe obchodovatelné hráče. Problémem bude i to, že nová série nebude součástí bodování světového žebříčku. Právě podle umístění ve světovém pořadí totiž vznikají smlouvy s golfisty.

„Smlouvy každého hráče se odvíjí od bodů ve světovém žebříčku. To, že se nebude hrát o světové body, bude v konečném důsledku stát hráče peníze,“ prohlásil Andrew „Chubby“ Chandler, jeden z nejproslulejších britských hráčských agentů. „Tahle série musí překonat množství překážek. A pokud nezíská aspoň šest hráčů z nejlepší světové desítky, moc trumfů v rukách mít nebude,“ dodal.

Projekt nové světové série tak trochu připomíná pokus bývalé golfové světové jedničky Grega Normana před dvěma dekádami. I on se pokoušel vytvořit novou sérii, ale v konkurenční bitvě s PGA Tour neuspěl. Vedení PGA Tour dalo tehdy hráčům jasné a nekompromisní ultimátum „buď my, nebo oni“ a všem přeběhlíkům hrozilo okamžitým zrušením členství.

Podaří se přilákat špičkové hráče?

Podobná reakce zámořské tour při ohrožení své vlády se dá očekávat i nyní. „Jsem si jist, že by PGA Tour zakročila, ale na druhou stranu se doba od Normanova pokusu změnila,“ uvedl nejmenovaný přední světový hráč. „Ale myslím, že World Golf Series má zatím dost svých starostí. Nejdřív jsem slyšel, že má vzniknout v roce 2019, potom 2020 a teď se mluví o roce 2021,“ doplnil.

Mezi oslovenými byl i Jay Danzi, agent Jordan Spietha. „Zatím se k tomu nebudu nijak vyjadřovat,“ poznamenal agent vítěze tří majorů. Právě účast špičkových hráčů, jakým je i Spieth, bude pro budoucnost World Golf Tour rozhodující. Jedno jméno je ale tím naprosto klíčovým – Tiger Woods.

„Woods bude naprosto klíčovou postavou,“ potvrdil Chandler. Dvaačtyřicetiletý Američan je i deset let po svém čtrnáctém a zatím posledním vítězství na majorů stále reklamně a marketingově nejžádanější golfovou osobností. Jenže je otázkou, nakolik je reálné, že by se nechal zlákat lukrativními prize money z nové série.

(Visited 4 times, 1 visits today)