Pražské schody: „Supercool“ nálada i bitva

Pražské schody: „Supercool“ nálada i bitva

Zdroj: FB Jaroslava Beránka

Byl to jeden z největších, nejobsazenějších a nejsledovanějších městských závodů horských kol v historii vůbec. I díky víkendovému světovému poháru v Novém Městě na Moravě se na Pražských schodech v těsné blízkosti Hradu sešla přímo obří světová a česká konkurence.

Zprvu to dokonce vypadalo na velkou bitvu velkých jmen. Vpředu bojoval Mistr světa a čerstvý vítěz z Moravy Nino Schurter, Ondřej Cink, jen Jaroslav Kulhavý se rychle propadal a nakonec odstoupil. Závod se brzy rozdělil na čelní skupinku „druhého sledu“ a ta největší jména z víkendového závodu světového poháru pomalu buď kvůli technickým potížím (Ninovi spadl řetěz) nebo kvůli únavě odpadávala. Zato si začala závod užívat.

Hvězdný Švýcar Schurter tak jezdil na zadním kole do prudkého kopce až spadl, ale nic se mu nestalo a za všeobecného smíchu a nadšeného ryku fanoušků znovu nasedl.

Vynikající divácká kulisa

Fanoušci, to byl ostatně další rozměr závodu. Česko během čtyř dní ukázalo, že je absolutní světovou velmocí horských kol, kde každý druhý fandí a zároveň jezdí. Nino Schurter po dojezdu musel konstatovat, že diváci byli „supercool“, čímž myslel, že už nemohli být lepší. V posledním období trochu smutný Pražský hrad se otřásal ovacemi a všeobecným nadšením.

Abychom nezapomněli na ženy. I tady bylo skvělé obsazení. Závod suverénně vyhrála švýcarská blonďatá superstar Jolanda Neffová (v Novém Městě 2.), ačkoli se spletla a vítězství nejdřív slavila o pár set metrů dřív v místě startu. Ale ještě se vzchopila a zvítězila o sedm sekund před Polkou Majou Wloszczowskou (5.) a Jitkou Škarnitzlovou (28.).

25. ročník Schodů je za námi. Díky všem, kdo jste přijeli včera fandit na Pražský hrad a vytvořili neuvěřitelnou…

Zveřejnil(a) Pražské schody dne Středa 30. května 2018

Vévodilo trio favoritů

Ale zpět k mužskému finále. Cink zdravil diváky, nakonec dojel 9., Španěl Coloma frajeřil až do cíle, kam po skvělém závěru dospurtoval na 4. místě. Vpředu ovšem brzy vykrystalizovala skupinka tří favoritů, která pole dokonale rozcupovala. Z nich nakonec do prudkého cíle přímo u hradních zdí dospurtoval jako první Španěl Davide Valero (v Novém Městě 33.) , kousíček před druhým Švýcarem Fabianem Gigerem (30.) a třetím Polákem Bartolomiejem Wawakem (58.). Jako čtvrtý se přiřítil další Španěl Carlos Coloma (na Moravě 10.) a na pátém byl první Čech Matouš Ulmann.

Španěl Valero později prakticky nedal rozhovor v angličtině pro Českou televizi, zvládal jen „happy“ a „good“, ale nikomu to zjevně moc nevadilo.

„Je úžasné, jak se Pražské schody za ta léta rozvinuly,“ říká jeden ze spoluzakladatelů závodu Roman Čermák. „“Z hlediska prestiže je to jedna z nej sportovních akcí Prahy a pro hlavní město skvělá reklama. Věřím, že Robert Bakalář, s nímž jsem závod zakládal, se na to všechno shůry dívá a má radost.“

Ještě dlouho po závodě někteří fanoušci potkávali v ulicích Prahy Nino Schurtera, jak se řítí na kole v kšiltovce z Pražského hradu do Hotelu Diplomat.

Text: Petr Pravda

(Visited 88 times, 1 visits today)