Na e-kolech divokou krajinou Pyhrn–Priel

Na e-kolech divokou krajinou Pyhrn–Priel

Historický mlýn Stummer Mühle

Tady má elektrokolo opravdu smysl, nebudete o tom pochybovat ani vteřinu. Téměř 70km celodenní výlet horským terénem z hornorakouského Hinterstoderu přes Spital am Pyhrn, Windischgarsten a zpět by na normálním horském kole ujel jen trénovaný sportovec. S e-kolem to zvládne takřka každý.

Nenechte se zmást, že jste jen 330 km od Prahy. Skoro neuvěříte svým očím, kolem jsou Alpy jako hrom. Rozeklaným štítům masivu Totes Gebirge (Mrtvé hory) vévodí 2 515 metrů vysoký Grosser Priel. Připadáte si jak v Dolomitech. Pokud chcete zdejší krajinu za pouhý den trošku poznat, elektrické horské kolo je ideálním dopravním prostředkem.

Na cestě z Hinterstoderu
Lesní rybník Schafferteich
Historický mlýn Stummer Mühle
Historický mlýn Stummer Mühle
Historický mlýn Stummer Mühle
Jezero Gleinkersee
Jezero Gleinkersee
Jezero Gleinkersee
Výhled z Almhofu Unterranner
Almhof Unterranner
Výhled z Almhofu Unterranner
Ramitscheder-mühle
Na cestě do Windischgarstenu
Na cestě do Windischgarstenu
Windischgarsten
Windischgarsten
navigate_before
navigate_next

Začínáme v horské vesničce Hinterstoder, častém dějišti světového poháru v alpských disciplínách. Mimochodem z Čech asi není v zimě bližší a zároveň lepší lyžování, než tady. S naším průvodcem Jörgem Bertramem míříme nejprve po silničce na sever a pak na východ směr Vordestoder. Po třech kilometrech přichází odbočka na Hurtstöckl a mírný kopec se ihned láme do prudkého. Brzy už by mnozí ze skupiny na normálních kolech asi tlačili. Teď si to ale všichni v pohodě šlapou dál kopec nekopec. Z alpských luk se občas noříme do lesa, povrch cesty je pohodový a po necelých 50 minutách a 400 zdolaných výškových metrech jsme u lesního rybníku Schafferteich. Krásné pohodové místo ve výšce asi 1 000 metrů , kde se zastavil čas.

Stummerův mlýn

Po krátké pauze se vydáváme dál dlouhým sjezdem do Gaisrieglu a odtud mírně stoupáme na Rosleithen až k historickému Stummerovu mlýnu se dvěma vodními koly. Je to poslední ve velmi dobrém stavu dochovaný selský mlýn v oblasti Pyhrn-Priel. Stojí na romantickém místě nad kovárnou, kde se dodnes vyrábějí kosy a srpy. Mlýn byl v roce 1998 zrekonstruován a dnes je přístupný návštěvníkům. Množství vody proudící všude kolem je úchvatné.

Kdybychom měli víc času, vydali bychom se odtud na malou pěší túru k prameni říčky Piesling. Tato přírodní rarita je největším krasovým pramenem v Horním Rakousku. Z nitra jeskyně, 32 m hlubokého kamenného bazénu, vyvěrá mohutný proud nádherné modrozeleně zbarvené vody.

My ale pokračujeme krátkým sjezdem zpět dolů a pak prudce stoupáme až k chatě Seebauer, která stojí u břehu alpského jezera Gleinkersee, kde je první delší pauza na koupání a malé občerstvení. Nádherné místo s travnatou pláží, malým molem s loďkami, ideální na osvěžení. Z jedné strany je prostor jezera mírně otevřený, na druhé se nad vodou tyčí skály.

Na statku Unterranner

Odtud po Gleinkerau pokračujeme dál na východ, podjíždíme dálnici A9 a stáčíme se na jih k městečku Spital am Pyhrn. Projíždíme ho, otáčíme k severu a stoupáme na Mühlberg až k příjemnému horskému statku Almhof Unterranner, kde přichází zasloužený odpočinek, oběd a také dobití baterií.

K obědu na terase statku jsou selské speciality – špek, klobásky, sýry, kyselé okurky, domácí chléb… Seděli bychom s výhledem do širého kraje až do pozdního odpoledne, ale jsme teprve v půli cesty, musíme pokračovat. Z široké horské cesty sjíždíme na užší lesní k dalšímu obnovenému mlýnu Ramitscheder-mühle. Tady se cesta ještě sužuje a podél potoka Goslitzbach pronikáme divočinou skoro až silnici, která vede do Windischgarstenu. My však šlapeme až do historického městečka podél silnice o něco výš ve stráni a kocháme se nádherné výhledy.

Na ekolech cesta krásně utíká, míjíme Seebachhof, znovu Rosleithen a přes Vorderstoder se vracíme zpět do Hinterstoderu. Ale ještě to není všechno.

Nejkrásnější místo Rakouska

To nejlepší na závěr. Jen kousek za městečkem se ukrývá v lese opravdový klenot, lesní jezero Schiederweiher, které loni vyhrálo v celonárodní soutěži o “nejkrásnější místo Rakouska”. Před rokem byl vítěz oznámen na ORF2 v rámci velké televizní show “9 míst – 9 pokladů” a pro Hinterstoder i celou oblast to byla veliká událost. Určitě vám přijde vítězství zasloužené. Od jezera s křišťálově čistou tyrkysově modrou vodou je nádherný výhled na alpské vrcholy Spitzmauer (2 446 m) a Grosser Priel, které se navíc odrážejí na vodní hladině. Není divu, že se tomuto přírodnímu klenotu říká „Perla Stodertalu“.

Teprve pak, po téměř 70 km končíme příjemně unaveni u hotelu Explorer. Cesta krajem Pyhrn-Priel v kombinaci s elektrokolem příjemně překvapí. Zvládne ji i opravdu průměrně zdatný člověk, který nijak nesportuje.
https://www.urlaubsregion-pyhrn-priel.at

(Visited 659 times, 1 visits today)