Na kole Českosaským Švýcarskem. Nenáročný výlet do lázní Bad Schandau

Na kole Českosaským Švýcarskem. Nenáročný výlet do lázní Bad Schandau

Zdroj: Toskanaworld GmbH

Skalní mosty, brány, soutěsky, kaňony řeky Labe i nevšední architektura. Takový svět vás bude provázet v Českosaském Švýcarsku, když překročíte hranici ze severních Čech do Německa.

Působivá krajina lákala turisty již od konce osmnáctého století. Přitahovalo je líně tekoucí Labe zaříznuté do druhohorních pískovců, tajemné lesní stezky i uzdravující síla vody. V jejich stopách pokračují také cyklisté a na dvou kolech poznávají přírodní krásy. Už v Děčíně se můžete vyhoupnout do sedel a zamířit na cyklostezku „Labská trasa – Krajem pískovcových skal“.

Po levém břehu Labe dojedete do německé Schöny, kde se přívozem přepravíte na druhou stranu do Hřenska. Z obce obklopené skalními stěnami pak budete pokračovat po silnici přes bývalý hraniční přechod do Schmilky. Necelý kilometr za ní začíná cyklostezka, která vás dovede až do Bad Schandau.

Cesta z Děčína do Bad Schandau měří zhruba dvaadvacet kilometrů.  Je velmi pohodlná a zvládnou ji rovněž děti.

Zdroj: Bad Schandauer Kur- und Tourismus GmbH

Lázeňské městečko získalo svoji slávu díky železitému prameni a léčebným kúrám Sebastiana Kneippa. Vzniklo zde mnoho lázeňských domů, ale také městská čtvrť na exponované výšině. Ta se nalézá v Ostrau a s Bad Schandau ji spojuje přes padesát metrů vysoký výtah v secesní ocelové konstrukci.

Jeho stavbu inicioval a financoval místní hoteliér Rudolf Sendig v roce 1904, aby svým hostům zjednodušil dopravu do penzionů, vil a hostinců. Technická památka stále funguje a během několika sekund vás dopraví na Ostrauskou plošinu. Odtud zachytíte Labské údolí či část Saského Švýcarska jediným pohledem.

Dopřejete si klidu na širokých lesních promenádách, uvidíte rysí oboru i architekturu reprezentovanou starými hrázděnými statky a rodinnými domky. Pak se z výšky snesete zpět do Bad Schandau a zjistíte, že jste v nejmenším německém městě s vlastním tramvajovým provozem. Křinická tramvaj, jejíž třetinu energetické spotřeby zajišťuje vlastní fotovoltaická elektrárna, zde jezdí od roku 1898. Během své trasy staví na devíti zastávkách a proveze vás pískovcovými skalami, lesy a údolím říčky Křinice.

Chrám pro tělo a duši

Po dni plném aktivit přijde na řadu hýčkání prostřednictvím tepla, vody, zvuku a světla. V lázních Toskana Therme dopřejete svým svalům relaxaci ve venkovním, vnitřním bazénu, ve vířivkách a v saunovém světě. Nejvíc vás ale dozajista nadchne Liquid Sound, bazén inspirovaný zpívajícími velrybami, které proplouvají oceány. Vodní plocha s vyhřívanou slanou termální vodou, podvodní hudbou a se světelnou videoprojekcí na stropě vám zprostředkuje krásný zážitek.

Zdroj: Toskanaworld GmbH

Spánek s výhledem na Labe

Pokud se vám nebude chtít zpátky, zůstaňte v Bad Schandau v hotelu Elbresidenz. Poskytne vám prvotřídní ubytování s českým personálem a chuťové buňky potěší saskými delikatesami. V hotelovém Aktiv Centru si pak můžete půjčit kola, turistické boty, objednat profesionálního průvodce národním parkem, túru vedoucí přes skály, po žebřících s částečným jištěním nebo kurzy lezení.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 1 181 times, 1 visits today)