Na kole do podzimně zbarveného Trentina

Na kole do podzimně zbarveného Trentina

Zdroj: A.p.T Terme di Comano – Dolomiti di Brenta

Italská provincie Trentino je nekonečným zdrojem překvapení. Během pár hodin strávených v sedle poznáte přírodní krásy, specifickou architekturu, ochutnáte znamenité jídlo a užijete si relaxaci v termálních lázních.

Když římská věštkyně Sibilla Cumana střežila zázračné prameny v Comanu, prorokovala jim velkou slávu. Vize se stala skutečností a v průběhu staletí vznikly z přírodního termálního centra moderní a unikátní lázně léčící kožní onemocnění. Comano Terme ležící v náruči lesů a hor však mají ozdravný účinek pro každého a jsou skvělým výchozím bodem pro cyklistické výlety do okolí.

Výhled na každém kilometru

Zdroj: A.p.T Terme di Comano – Dolomiti di Brenta

Trentino jako tranzitní země mezi střední Evropou a Itálii bylo v dobách Římské říše plné strážních věží a hradů. Jedním z nich je i Stenico, kam se z Comano Terme dostanete po pěti kilometrech. Sídlo na vysokém ostrohu obývali před dvěma tisíci lety Stoni, hrdá alpská populace, která byla vyhlazena Římany.  Hrad poté využívali jako letní rezidenci tridentští biskupové a dnes je kromě historické expozice také dějištěm výstav a koncertů. Po prohlídce majestátního objektu znovu zaberte do pedálů a po silnici vedoucí do Tione dojeďte k vodopádu Rio Bianco.

Šumící překvapení se náhle vynoří ze skal za zatáčkou a poskytne vám příjemné osvěžení. Po celý rok má voda konstantní teplotu čtyři stupně Celsia. Kaskádu napájí vzdálené prameny z podzemních jeskyň pohoří Dolomity di Brenta, avšak pěnivá tříšť padá z útesu jen dočasně. Vodopád v zimě s chladem pozastavuje svoji činnost a znovu ji obnoví až s příchodem jara. Jeho působivou krásu můžete pozorovat zblízka.

Stačí, když u návštěvnického centra Národního parku Adamello Brenta zamknete svoje kola a vydáte se na dva a půl kilometru dlouhou stezku vedoucí botanickou, motýlí, ovocnou zahradou, soutěskou kolem vrcholu vodopádu až do domu Flóry.

Objevíte v něm poutavou expozici o rostlinách vyskytujících se v místním regionu. Interaktivní formou se dozvíte informace o stromech, keřích, o účincích léčivých bylin a zmáčknutím mechanického rozprašovače také ucítíte jejich vůni.

Výšlap za klobásou

Až se pokocháte pestrým světem flóry, nastane čas ukrojit další kilometry do Sea. S osmi sty třiceti dvěma metry je nejvýše položenou vesnicí na náhorní plošině Banale. Okouzlí vás rustikální architekturou, domy s dřevěnými balkonky a lodžiemi. Zdejší kraj také poskytne požitek vašim chuťovým buňkám. Venkované zde od druhé poloviny devatenáctého století vyrábí originální uzeninu z vepřového masa a tuřínu zvanou Ciuìga. Chutná skvěle a potěší každého gurmána.

Zdroj: A.p.T Terme di Comano – Dolomiti di Brenta

Podle počtu spořádaných klobás se pak rozhodnete, zda přes Tavodo, Dorsino budete pokračovat do San Lorenza nebo výlet přes Villa Banale zkrátíte a dorazíte zpět do Comano Terme.

Přepychové útočiště

Ideální základnou k vašemu výletu je Grand Hotel Terme di Comano, který se postará nejen o vaše luxusní ubytování, hladové žaludky, nýbrž i o vaše svaly. Relaxaci najdete ve venkovním bazénu se slanou vodou nebo ve wellness centru „Pět smyslů“. Vířivka, Kneippův chodník, několik druhů saun a bezpočet naturopatických procedur s termální vodou brzo rozpustí vaši únavu.

Celý výlet můžete rovněž absolvovat na elektrickém kole až do konce října. Půjčovnu, servis a dobíjecí stanici najdete v Comano Terme . Plně nabitá baterie vám vydrží na vzdálenost čtyřiceti až sedmdesáti kilometrů, podle toho, jaký stupeň asistence zvolíte. Veškeré informace vám rádi poskytnou v turistickém informačním centru na ulici Via C. Battisti 74.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 112 times, 1 visits today)