Na kole k úpatí Gerlachovského štítu

Na kole k úpatí Gerlachovského štítu

Zdroj: Sliezsky dom

Od té doby co slovenský závodník Peter Sagan začal vládnout světovému peletonu a vítězit na etapách Tour de France i na mistrovství světa, šíří se zájem o cykloturistiku u našich východních sousedů rychlostí blesku. Vznikají nové půjčovny kol, cyklostezky a výletní cíle.

Třicet devět značených cyklotras vede i regionem Vysoké Tatry a některé z nich vám pořádně zrychlí tep.

Pro start jedné z náročnějších cest zvolte nejstarší tatranskou turistickou osadu Starý Smokovec. Do lahví načerpejte volně vyvěrající smokoveckou kyselku a pak se po silnici vydejte do Tatranské Polianky. V obci, kde se léčí respirační onemocnění, zahněte vpravo na zásobovací komunikaci a následujte směrovku na Sliezsky dom.

Hurá na Sliezsky dom

Zdroj: Sliezsky dom

V průběhu sedmi kilometrů překonáte převýšení šest set šedesát metrů (ze všech tatranských cyklotras se jedná o druhé největší převýšení) a zejména v druhé polovině trasy (od Velického mostu) pořádně prověříte svoji kondičku. Útěchou vám však budou romantická lesní zákoutí, pryskyřičná vůně kosodřeviny a vzduch ostrý jak žiletka.

Pokud nejste dobře trénovaní sportovci, je lepší vzhledem k náročnému stoupání z Tatranské Polianky na Sliezsky dom, absolvovat celou vyjížďku na elektrickém kole. Půjčovnu a servis najdete v Intersportu Galfy ve Starém Smokovci.

Až dorazíte na konec, do výšky tisíc šest set šedesát šest metrů, otevře se před vámi čarokrásné panorama Velického plesa, Kvetnicové veže, Kotlového a Gerlachovského štítu. Útočiště pak najdete ve Sliezskom dome, jehož historie se začala psát v roce 1871. Bývalá horská chata byla dějištěm průkopnických lyžařských školení a během první světové války sloužila jako výcvikové středisko horských vojenských oddílů.

Velická dolina tak postupně získávala na popularitě a Sliezsky dom se stal ideálním výchozím bodem na výstup na Gerlachovský štít. Dnes je nejvýše položený horský hotel na Slovensku (1.670 metrů) moderní budovou v tradičním tatranském stylu a poskytuje zázemí domácím i zahraničním turistům.

Byl tu i papež

Před dvaceti třemi lety navštívil při své oficiální návštěvě Slovenské republiky Sliezsky dom papež Jan Pavel II., který zde vysvětil dřevěný kříž. Milovník hor prochodil Tatry už za mlada jako Karol Wojtyla a poznal všechny slovenské kopce. Kříž stále stojí nad terasou Sliezskeho domu a stráží všechny horské vůdce a horolezce, kteří se rozhodli vystoupat na Gerlachovský štít.

Zdroj: Sliezsky dom

Ze sedla bicyklu na pěší túru

Chcete-li však vybudit svaly ještě k větším výkonům, zamkněte bicykly u Sliezskeho domu a vypravte se na túru. Červená značka vás za hodinu dovede do Batizovské doliny, zelená za sto dvacet minut na Poľský hrebeň. Po návratu z vysokohorského terénu naskočte znovu na kola a užijte si pořádný sjezd z místa, které je o pár metrů vyšší než nejvyšší česká hora.

Cestou dolů však buďte opatrní, protože zejména v horní polovině trasy narazíte na „vymlácený“ asfalt, nestabilní štěrk, výmoly a drenážní kanálky, jež by vás při rychlé jízdě mohly katapultovat ze sedel. Navíc není vyloučeno ani setkání s automobilem či s lesní technikou.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 583 times, 1 visits today)