Na návštěvě u Walchhoferů. Lyžování s mistrem světa

Na návštěvě u Walchhoferů. Lyžování s mistrem světa

Zdroj: Altenmarkt-Zauchensee Tourismus

Pochlubte se, kde jste byli nedávno na zimní dovolené? Ve Vailu? V St. Moritz? To nezní špatně… My jsme upřednostnili pohodu a žádné velké cestování. Vyrazili jsme jenom kousek za Salzburg, byli jsme u Walchhoferů.

Na vysvětlení pro ty, kdo ze sebe dělají vášnivé lyžaře, ale ve skutečnosti toho o lyžování moc nevědí – Michael Walchhofer je jedním z nejrespektovanějších rakouských sjezdařů nedávné minulosti, tleskalo se mu na legendárních tratích v Kitzbühelu, Bormiu či ve Val Gardeně. Kariéru vlastně ukončil teprve před šesti lety a do té doby stihl třikrát vyhrát Křišťálový glóbus za celkové hodnocení sjezdu Světového poháru, na světových šampionátech získat bronzovou, dvě sříbrné i zlatou medaili, stříbro ze sjezdu si přivezl také z Olympijských her v Turíně.

Dnes je, kromě toho, že co by mentor Rakouského lyžařského svazu ještě stále radí rakouským sjezdařům, především hoteliérem. Hned, jak pověsil dvoumetrové lyže na hřebík, plynule vklouzl do rodinného byznysu a ve známém lyžařském středisku Zauchensee vede jeden z hotelů patřící početnému Walchhoferovic klanu. Ten jeho se jmenuje Hotel Zentral a stojí přímo pod sjezdovkou.

Zdroj: www.walchhofer.at

Když končí (ne)jedna kariéra

Příběh Michaela Walchhofera asi není zase tak výjimečný, tedy pokud máme na mysli jeho angažmá v hotelovém byznysu. Hoteliérství se jistě věnuje více kdysi slavných sjezdařů, jmenovat můžeme třeba Gustava Thöniho, Pirmina Zurbriggena, Hilde Gergovou, nedávno se do hotelového byznysu společně zapojili Hermann Maier s Rainerem Schönfelderem.

Aby bylo jasné, lyžování není fotbal a dokonce ani ti nejlepší se za dobu své aktivní sportovní kariéry finančně nezabezečí po zbytek života. Ti chytřejší však dokáží využít velice výhodnou startovní pozici a umějí tak říkajíc prodat své jméno. Turismus je k tomu ideálním prostředím. Na druhou stranu Michael Walchhofer je v této společnosti výjimečný tím, jak moc osobně se ho hotelnictví dotýká. Pokud si myslíte, že prostě jen propůjčil tvář rodinnému byznysu, který za něj dělají jiní, jste na velkém omylu.

Tenhle sympatický dlouhán se umí pěkně otáčet a ubytujete-li se v Zauchensee na Hotelu Zentral, sjezdařského šampióna snad ani nemůžete nepotkat. Je docela pravděpodobné, že vás při příjezdu osobně přivítá, se svojí rodinou večeří ve stejných prostorách jako hoteloví hosté a v pátek, kdy se po večeři zpravidla trochu posedí, si často stoupne na druhou stranu baru a rád plní vaše přání v otázce nápojů, zejména pak kvalitních vín. (Přísně tajné: maminka Walchhoferová dělá znamenitý Zirbenschnaps.). I to je pro mnohé milovníky sjezdového lyžování důvod, proč si zaplatit Urlaub bei Walchhofer – dovolenou u Walchhoferů.

V rámci speciálních pobytových balíčků nabízených hotelem Zentral si můžete předem zajistit jeden den lyžování s Michaelem. Nejedná se jen o soukromou lyžařskou lekcí, vždy se jedná o do značné míry společenskou záležitost, ovšem velice neformálního charakteru. V každém případě se hodně dozvíte o celé lyžařské oblasti Zauchensee-Kleinarl-Flachauwinkl a poznáte hostitelovy nejoblíbenější sjezdovky. Na druhou stranu se můžete klidně dočkat i dobré rady či postřehu k vaší lyžařské technice.

Zdroj: www.walchhofer.at
Zdroj: www.walchhofer.at
navigate_before
navigate_next

Dobrá škola

Familie Walchhofer je v hotelnictví doma. V Zauchensee dnes vlastní 3 špičkové hotely, do jejichž provozu jsou z početné rodiny (Michael má pět sourozenců) vedle otce Ruperta a matky Marie zapojeni především synové Michael a Rupert jun. se svými rodinami. A nepochybujte o tom, že i když se nejslavnější z rodu Walchhoferů donedávna denodenně pohyboval hlavně na závodních sjezdovkách, dostalo se mu ve věci provozování hotelu té nejlepší školy. K tomu dnes může světoběžník Michael přidat i hodně zkušeností, nápadů a inspirace dovezené z těch nejlepších horských hotelů světa. Viděl jich hodně a může srovnávat.

“Myslím si, že vím, co dnes lidé na zimní dovolené chtějí. Typický a pro nás důležitý klient asi netouží po nesmyslném luxusu, ale v každém případě musí za své peníze dostat špičkovou kvalitu. Takže se našim návštěvníkům v tomto ohledu snažíme připravit ten správný mix.“ V tom mixu nesmí chybět výtečné jídlo, kvalitní wellness program a také nabídka nějakého toho nelyžařského vyžití. To kdyby se třeba odpoledne napovedlo počasí. Jinak se jde samozřejmě lyžovat. A je přinejmenším příjemné, že také za výtečné lyžařské podmínky v Zauchensee svým způsobem ručí váš hostitel.

Zdroj: Altenmarkt-Zauchensee Tourismus

Doma je doma

Zauchensee je na svého mistra světa náležitě hrdé a rádo mu naslouchá. Všichni tu vědí, že Michael Walchhofer je na zdejších svazích jako doma. Tedy pardón, on je tu doma. Málo kdo asi zná sjezdovky pod Gamskogelem, Roskopfem a Tauernkarem lépe a když na to přijde, nepotřebuje se “ten Walchhoferovic kluk” omezovat jenom na upravované tratě.

Jít si z Michaelem na chvíli zalyžovat (ano, i to je možné) je určitě zajímavá zkušenost. Zdravit vás budou vlekaři, rolbaři i personál všech restaurací, vedle pocitu důležitosti se vám ale dostane také hromady zajímavých informací. O sjezdovkách, o lanovkách, o vrcholech horských i těch sportovních, k nimž bezpochyby patří závody ženské části Světového poháru ve sjezdu a v super G, které se v Zauchensee s menšími přestávkami pořádají už od roku 1980.

Michael Walchhofer umí o pocitech, které závodníci prožívají, když se v rychlosti přes 100 km/h řítí na terénní skok, hezky vyprávět. Jednu nevýhodu ale tahle lyžovačka s vítězem Hahnenkammu 2006 přece jen má. Ambiciózním, sportovně naladěným lyžařům většinou dojde, že už se to asi nenaučí…

Text: Ondřej Katz  

(Visited 125 times, 1 visits today)