Horští andělé ve Val di Fassa a jejich náročná práce

Horští andělé ve Val di Fassa a jejich náročná práce

Zdroj: www.valgardena.it

Vidí nekonečné množství zlomených kostí, zničených kloubů, slz a krve. Pomáhají v každém počasí, riskují životy a za hodně dřiny dostávají málo poděkování. Tak vypadá práce horských záchranářů ve Val di Fassa, v jednom z nejznámějších údolí italských Dolomit.

Oblast, která je známa jedinečnými výhledy na dolomitské vrcholy, láká tisíce návštěvníků po celý rok. V létě na túry či ferraty, v zimě na božské lyžování ve čtyřech střediscích (Val di Fassa – Carezza, TreValli, Fiemme – Obereggen a San Martino di Castrozza – Passo Rolle). Občas však příznivci outdoorových sportů uvíznou mezi rozeklanými štíty nebo utrpí zranění. Vysvobodit je pak musí „horští andělé“.

Jak říká Martin Riz, zástupce šéfa horské služby v Canazei, od přijetí hlášení jsou záchranáři za deset minut na místě. Mají i vlastní sanitku, medicinský vůz, a pokud potřebují psy, spojí se s policisty z Moenny. Tým doplňují také žluté vrtulníky, které v případě závažnějších akcí startují prakticky okamžitě. Pracovník v hlavním operačním středisku společně s pilotem pracuje s digitální mapou znázorňující Dolomity ve 3D. Operátor záchranářský tým navádí podle tohoto plánu (i při tmě a nepříznivých povětrnostních podmínkách) a upozorňuje na nebezpečná místa.

Sentite anche voi l'aria frizzante che pizzica le vostre guance?☺️E che ne dite della soddisfazione di aver sceso un'…

Zveřejnil(a) Val di Fassa dne Pátek 5. ledna 2018

Jakmile se zraněného ujmou členové horské služby, je buď na svozných saních, nebo vrtulníkem (let netrvá déle než osmnáct minut) transportován do nemocnic v Roveretu či Trentu. Zejména nemocnice sv. Kláry v Trentu disponuje prvotřídním vybavením a lékaři – specialisty, kteří poskytují pacientům dokonalou péči.

Zodpovědnost je v horách nejdůležitější vlastnost

Dle zkušeností Martina Rize, padesát procent zásahů v údolí Val di Fassa způsobují turisté, kteří přecení svou fyzičku, zvolí špatné boty (žabky nejsou výjimkou), oblečení nebo vybavení do hor. Další výjezdy zapříčiňují mladí lyžaři. Na internetu shlédnou video s akrobatickými kousky, které pak napodobují bez ohledu na svou výkonnost.

Zdroj: www.valgardena.it

Nehody nastávají také díky mobilům, když lidé při lyžování chatují, surfují na internetu, píšou textové zprávy a nedávají pozor. Proto neustále horská služba upozorňuje návštěvníky, aby pobyt v horách nepodceňovali a respektovali daná pravidla.

Drony po stopách pohřešovaných osob

Záchranáři ve Val di Fassa nyní rozvíjejí projekt s drony, jež mají nainstalovanou termální (skenování tělesné teploty) a infračervenou (pro noční vidění) kameru. Bezpilotní letadla se dostanou do těžce přístupných oblastí a díky kamerám pak objeví pohřešované osoby.

Horolezci, lyžaři a vyznavači outdoorových sportů si také mohou stáhnout mobilní aplikaci „GeoResQ“. Po její instalaci do smartphonu horská služba díky GPS zaregistruje jejich polohu a v případě nouze je lépe najde (musí mít samozřejmě zapnutý mobil a alespoň jednu čárku signálu).

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 133 times, 1 visits today)