Nejslavnější golfový piknik. To je hřiště Old Course v St Andrews

Nejslavnější golfový piknik. To je hřiště Old Course v St Andrews

Dostat se na hřiště Old Course v St Andrews je snadné. Stačí sbalit si piknikový košík, do příruční tašky či batohu vložit k dece pro jistotu i teplou čepici přes uši a pláštěnku, můžete přibrat i svého psa, pokud se tam nějakým způsobem ocitne s vámi, a vyrazit. Jedinou podmínkou je, že musí být neděle.

Počkat, co golfové hole, boty, míčky, deštník? No, o golfu nebyla řeč, jde o výlet na St. Andrews, ne? Nejslavnější hřiště světa je o nedělích pro hru zavřené a stává se místem pro výletníky. Piknik si můžete uspořádat třeba na greenu v dohledu ikonické klubovny, nebo mezi kameny s výhledem na moře, tak jak je znáte z přímých přenosů z British Open.

Dostat se na hřiště Old Course v St Andrews je snadnější, než si myslíte. Hlásají to reklamní poutače turistických agentur specializovaných na zdejší resort. Cesty k jedinečnému zážitku nesou názvy The Ballot a Advance book. V angličtině jde o běžné výrazy, ale k dobrému pochopení o nich ještě bude řeč. Šanci máte i v případě, že se přihlásíte na tee time jako jednotlivec. Je to přece veřejné hřiště.

„Dostat se na hřiště Old Course v St Andrews je možné, ale může to být trochu komplikované,“ říká znalec prostředí a člen zdejšího prominentního klubu Graylyn Loomis. Upozorňuje na to, co se ostatně záhy každý dozví i z nabídky cestovních kanceláří – hra bude stát nějaké peníze. Cena nebude přemrštěná, ale levné to taky není. Komplikace spočívá v tom, že zájemců je opravdu mnoho, a tak přihlašovací systém i nákup herního balíčku připomene pořadníkový systém. A losuje se!

Dostat se na hřiště Old Course v St Andrews je ambicí spousty golfistů po celém světě. Vždyť jde o hru, jejíž tradice není považována za minulost, je stále živoucí, v každém okamžiku přítomna, ať už se provozuje na nejobyčejnějším hřišťátku s jednoduše sestřihaným povrchem, bez klubového zázemí, nebo v luxusním privátním resortu s povinností používat vozík a s full servisem na každé jamce.

Natož pak tady, ve skotském okresu Fife, v místech, kde se dávná forma golfu hrála už v 15. století. Mnozí, kdo se odtud vracejí, potvrzují zvláštní dojem, jaký ze hry měli. Genius loci tu nabývá specifických forem.

Neposvátná kráva

St Andrews, to samozřejmě není jen Old Course, kde se jednou za pět let koná The Open Championship a každoročně Alfred Dunhill Links Championship. Právě tento turnaj je oslavou linksového golfu – v prvním až třetím kole se špičkoví profesionálové protočí na třech hřištích, Old Course je dějištěm finále. Ano, po několik nedělí v roce je hřiště přece jen určeno golfu, nikoli negolfové veřejnosti, ta se v exponovaných týdnech musí spokojit s víkendovými procházkami po pobřeží.

Kingsbarns a Carnoustie, další dvě dějiště linksového šampionátu, jsou v dosahu třiceti až pětačtyřiceti minut jízdy autem. Přímo v St Andrews postupně vyrostlo sedm hřišť, šest klasických osmnáctek a devítka Balgove s parem 30. Jméno dostala po bývalé farmě, na jejímž území byla zbudována a v roce 1972 otevřena.

O hru tady není z pochopitelných důvodů až takový zájem, přesto bývá plná, zážitek svého druhu určitě poskytne. A může posloužit k ukrácení dlouhé chvíle při čekání na to, zda bude mít dotyčný štěstí a získá náhle uvolněné místo ve flightu na Old Course. I to se stává, ale je to samozřejmě sázka do loterie.

Je docela příjemné zjistit, že St Andrews není posvátnou krávou, i když tendence zdůrazňovat jeho výjimečnost tu jsou. Nic takového není potřeba, místo hovoří samo za sebe, což pochopitelně podporuje i péče, jaká je mu věnována. Není to péče směřující k okázalosti, nýbrž k účelnosti. Na prvním místě je připravit podmínky pro sport.

Ve kterou roční dobu sem vyrazit?

Nejdražší je St Andrews od poloviny dubna do poloviny října. Old Course se hraje za 180 liber, třídenní balíček stojí 220 liber, sedmidenní 440. Od začátku listopadu do konce března je tu všechno za polovic, nebo ještě o maličko levnější, ale znáte to – náhodou tady zázračně nasněží nebo umrzne, a je po hře. Trefit se do přechodných období, což jsou na jaře přelom března a dubna, na podzim pak dva týdny na konci října, znamená jít do kalkulovaného risku.

Cena klesá na nějakých 66 procent, ale počasí je vrtkavé. Zajímavá je nabídka pro rodinné výpravy s dětmi nebo s adolescenty pod 16 let. Ti mají padesátiprocentní slevu z každé ceny s výjimkou Old Course, kde platí plnou taxu.

Doporučuje se dorazit na místo brzy ráno, nejpozději po třetí hodině.

Starobylé hřiště je natolik speciální, že jede ve vlastním režimu. Na ostatní hřiště (s jistými specifiky pro Castle Course) se chodí přes běžný rezervační systém online, nebo zatelefonováním na recepci. Na Old Course vedou jiné cesty. Pokud hrací časy zařizuje agentura, platí se přirozeně její služby a jde o dvoustrannou dohodu s výhodami i nevýhodami. Dál se spíš bavme o klasickém letním či přechodném období, kdy sem návštěvníci míří nejčastěji.

Singl golfista si většinou musí přivstat. Doporučuje se dorazit na místo brzy ráno, nejpozději po třetí hodině, to zvyšuje šance dostat se na jmenný list pro flighty vyhrazené na ten den pro jednotlivce. Bývá to deset až patnáct časů, chodí se zpravidla ve trojicích. Startér přichází kolem půl sedmé a každému, kdo vystál frontu, po nějaké době oznámí jeho tee time. Pokud vyjde na pozdější odpoledne, není nutné hlídat si to, čas lze v poklidu strávit jinde než v areálu.

Pro někoho je lepší využít losování (The Ballot)”, kam se hlásí celé flighty, až do počtu čtyř hráčů. Kvůli zařazení do něj není nutné jezdit na hřiště, stačí zavolat nebo vyplnit formulář přes internet. Zato je potřeba zjistit, pro které dny je losování vyhlášeno, přihlásit se dva dny dopředu, nejpozději před druhou odpolední, a počkat zhruba dvě hodiny, než hřiště zveřejní, kdo z osudí vzešel jako vítěz. V hlavní sezoně to může vyjít až na několikátý pokus. Podmínkou je handicap, u mužů nejvýše 24, u žen 36. Pozor, kontroluje se.

Kdo zná termín své cesty dlouho dopředu, je pro něj cesta na St Andrews relativně nejsnazší. Poslední týden v srpnu a první týden v září je otevřen rezervační systém (Advance). Až do letoška jen pro skupiny, nově ho mohou využít i jednotlivci. Vyberete si den, a když nebude zrovna přetlak, do konce září dostanete e-mailem vyrozumění, kdy se můžete dostavit. Právě takto rezervované startovní časy budou občas neobsazené, protože zájemci o hru nedorazili.

Členové klubu mají ve zvyku hrát večer a ne vždy hřiště zaplní. Jste-li na místě a zjistíte, že je volno, jdete do hry. Nicméně zaplatíte plné green fee, ačkoli s výjimkou nejdelších dnů v létě vás tma vyžene ze hřiště dřív a třeba dvě tři závěrečné jamky nestihnete zahrát.

Jestli platí, že dostat se na Old Course je snadné, posoudí každý sám. Na každý pád je hra tady vzácná. Říkají to i ti, kdo už na něm obešli pár stovek kol. St Andrews je unikátní místo a jsou lidé, jimž stačí objednat si drink a dívat se z oken klubovny ven, kde zrovna vítr rozhání dešťové kapky po fairwayích a do roughu.

(Visited 513 times, 1 visits today)