Co je to Urban golf? Vyzkoušejte ho ve švýcarském Winterthuru

Co je to Urban golf? Vyzkoušejte ho ve švýcarském Winterthuru

Zdroj: House of Winterthur

Zatoužíte-li po odpalech s bílými míčky, není třeba jezdit na vzdálené golfové hřiště. Stačí zůstat ve městě a zahrát si Urban golf. Hraje se podle  neformálních pravidel a jeho hlavním cílem je zábava.

Urban golf je novou odnoží golfu a jak už to v jeho případě bývá, nemohla vzniknout nikde jinde než ve Skotsku. A to údajně v roce 1741 před hostincem White Hart Inn v Edinburghu. Urban golf v poslední době nabývá na popularitě a po celém světě existuje řada spolků, kteří se této kratochvíli věnují.

K tomuto účelu využívají městské ulice, náměstí, parky, tunely, mosty, opuštěné tovární budovy nebo průmyslové areály. Hráči nemusí hrát jen do jamek, mohou zasahovat různé cíle. Například odpadkové koše, sloupky, patníky nebo betonové květináče.

První mistrovství světa v Urban golfu World Urban Golf Cup 2018 se uskuteční 22. září 2018 v Paříži.

V Urban golfu se používají standardní golfové hole, avšak lehčí a měkčí míčky, aby nedošlo ke zranění okolo jdoucích, k poškození budov či zaparkovaných aut. Městský golf je celkově uvolněnější a neplatí pro něj přísná pravidla klasického golfu. Jednoduše reagujete na aktuální situaci a hrajete míček tam, kde leží.

Pokud to není možné, Urban golf vám dovoluje posunout míček na délku gripu hole nebo jít na předchozí místo se ztrátou vzdálenosti. Uvolněnost městského golfu poznáte také podle oblečení. Můžete hrát v džínách, kraťasech, tričkách bez límečku, v mikinách. Zkrátka ve všem, co považujete za pohodlné.

Urban golf není časově a finančně náročný a může přitáhnout městské děti ke sportu.

Povyražení v zemi helvétského kříže

Zdroj: House of Winterthur

Máte-li chuť poznat Urban golf v praxi, vypravte se do švýcarského Winterthuru. Let z Prahy do Curychu trvá necelou hodinku a půl (velmi pohodlné spojení poskytuje Swiss International Air Lines) a z letiště se vlakem za patnáct minut dostanete přímo do Winterthuru. Město přibližně se sto šesti tisíci obyvateli otevřelo prostor pro Urban golf, jak pro milovníky klasického golfu, tak i pro stoupence alternativní městské zábavy.

První odpal se konal 5. dubna 2018 a účastnil se ho mimo jiné mistr Švýcarska v Urban golfu 2017 Samuel Steiner a mistr světa BMX Roger Rinderknecht. Metropole v kantonu Curych představila pilotní projekt na období dvou let s tím, že pokud bude o Urban golf zájem, hrací teritorium rozšíří.

Během sto dvaceti minut tak během sportování poznáte netradiční a skrytou tvář Winterthuru. Sami nebo ve skupinách hrajete v otevřených industriálních halách, na dvorech, chodnících, nebo v kvetoucích parcích. A rozhodně se nemusíte obávat, že zde narazíte jen na – náctileté. Urban vyznávají především hráči od třiceti do padesáti let.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 19 times, 1 visits today)