Nejznámější skitouringové přechody Evropy: Hoch Tirol

Nejznámější skitouringové přechody Evropy: Hoch Tirol

Zdroj: Jan Novotný

Další z nepřeberného množství skialpových přechodů v Rakousku začneme v nejvyšší části tamních Alp. Jedinečnost tohoto přechodu spočívá v několika bodech. Během pěti až šesti dnů můžete vystoupat na několik významných třítisícovek Vysokých Taur, přičemž Grossvenediger je se svými 3666 metry čtvrtou nejvyšší horou v zemi našich jižních sousedů.

A o 3798 metrů vysokém Velkém zvoníkovi (Grossglockneru) snad není ani třeba se zmiňovat. Kdyžvás pustí na svůj vrchol v hezkém jarním dnu, je to zážitek, na který jen tak nezapomenete. Co teprve, když si dáte skoro nekonečný sjezd k Lucknerhausu nebo protáhnete svou Hoch Tirol na druhou stranu až na Oberwalderhütte.

Další pecky, které vás tu čekají, jsou dvě chaty se snad nejlepší gastronomií v celých Alpách. Kuchaři ze Stüdlhütte a Rudolfshütte potěší vaše chuťové buňky. Také zde je ovšem na místě obezřetnost, k známým rizikům se připojuje ještě nutnost znalosti pohybu v ledovcovém terénu. Zvláště venedigerský Schlätenkees je celkem slušné řešeto.

Zdroj: Salzburgerland

Délka: 5–6 dní

 Start: Hinterbichl

 Cíl: Heiligenblut

Denní porce v terénu: 6–10 hodin

 Denní porce stoupání: 1 000–1 800 m

 Sjezdy: do 35° (náročné hlavně kvůli délce a rozdílnosti sněhu)

Doporučená trasa: Hinterbichl – Johannishütte – Grossvenediger – Matreier Tauernhaus – Sonnblick – Rudolfshütte – Madelzkopf – Kals am Glockner – Stüdlhütte – Grossglockner – Oberwalderhütte – Heiligenblut.

Měli byste vědět: Pozor na venedigerský Schlätenkees. Chůze i jízda po ledovcích umocňuje nebezpečí pokaždé, zdejší velikán je ale obzvláště nevyzpytatelný.

Text: Jan Novotný, Jan Klouček

(Visited 217 times, 1 visits today)