Obertauern aneb lyžování v rytmu Beatles

Obertauern aneb lyžování v rytmu Beatles

Zdroj: Tourismusverband Obertauern

Pokud se už nemůžete dočkat, až zacvaknete přezkáče do vázání, máme pro vás dobrou zprávu. V Obertauernu už sněhová peřina začíná přikrývat svahy. V listopadu se tedy můžete stát nadšenými lyžaři, kteří udělají první elegantní kristiánky na šikmých svazích.

Horské středisko vzdálené devadesát kilometrů od Salcburku disponuje unikátními klimatickými podmínkami. Nadýchané sněhové mraky se nad Nízkými Taurami stahují ze severu i jihu a zasypávají Obertauern od října do května. Nejdéle trvající sněhová pokrývka v Rakousku tak garantuje jistotu skvělého lyžování skoro sedm měsíců!

Zdroj: Tourismusverband Obertauern

Navíc se na sjezdovku dostanete téměř z postele, protože nástupní místa na hustou síť lanovek a vleků leží za dveřmi všech místních hotelů. V „padesáti odstínech bílé“ pak projedete pestré, členité terény uspokojující náročné i méně zdatné lyžaře. Tratě jsou povětšinou kratší, nicméně pokud zatoužíte po velkolepé jízdě, stačí se napojit na Tauernský okruh.

Tratě pro všechny kategorie lyžařů

Dvacet šest moderních lanovek propojuje sto sjezdovek a lyžařské safari vás v nadmořské výšce 1632 až 2313 metrů nad mořem prakticky protáhne všemi sjezdovkami, včetně Gamsleitenu 2, jedné z nejprudších tratí v Alpách. Okruh se větví také do úseků pro děti a – náctileté, jimž poskytuje vyžití podle jejich výkonosti, schopností a výdrže.

Po absolvování příkrých strání je pak možné, že se z nich stanou úspěšní šampioni, stejně jako Maria Höfl – Riesch. Trojnásobná olympijská vítězka v Obertauernu trénovala již jako juniorka. Dnes je bývalá německá závodnice ambasadorkou „centra věčného sněhu“ a do svého oblíbeného místa jezdí lyžovat s kamarádkou či manželem.

Kromě dlouhé lyžařské sezóny láká Obertauern také blízkou vzdáleností z Čech a Moravy (Praha 475km, Brno 435 km), která jej pasuje na ideální víkendový pobyt. Rozhodně si však zajistěte ubytování předem, protože právě o sobotách a nedělích praská toto středisko ve švech.

Epicentrum zábavy

Přestože Obertauern budí na první pohled ospalý dojem, patří mezi vyhlášené rakouské apres-ski adresy. Už v pozdním odpoledni začne dunět z horských chat a barů hudba nejrůznějších žánrů. Hlavní smršť ovšem přijde po setmění, kdy dýdžejové rozjedou svoje hrátky v klubech a na diskotékách v obci. Šnaps, pivo a prosecco teče proudem, muzika burácí a odvázaní hosté často vyvádějí „psí kousky“.

Zdroj: Tourismusverband Obertauern

Máte-li však rádi svůj klid, nemusíte se obávat, že by vás bujaré řádění dostihlo na každém kroku. Stačí, když se „zašijete“ do svého hotelu a místo tanečních kreací spočinete v sauně, páře či infračervené kabině. Přesně takovou relaxaci včetně parádního ubytování v prostorných pokojích najdete v Alpenhotelu Moaralm.

Budete-li chtít ochutnat Obertauern i z kulinářské stránky, zajděte do restaurace Freiwild. Zejména milovníci hovězího zde objeví svůj ráj. Polévka Tafelspitzsuppe či guláš s rakouskými knedlíky vystřeli vaše chuťové buňky do gastronomického nebe.

Po stopách slavných Brouků

Zbytek volného času pak můžete strávit procházkou ve společnosti Beatles. Hudební skupina zde v roce 1965 natáčela lyžařské scény komerčně úspěšného filmu HELP. Paradoxem bylo, že čtyřka z Liverpoolu neuměla lyžovat a místo ní šli na scénu dubléři – místní horalové.

Zdroj: Tourismusverband Obertauern

To dnes ale nikdo neřeší a každý se rád vydá po stopách slavných Brouků. V obci je připomínají různé památníky, sochy, stezka po filmových lokacích a hotel Edelweiss s fotografiemi, v němž byli muzikanti po dva týdny ubytováni.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 154 times, 1 visits today)