Golf & Ski Club Ostravice. Golfový klenot mezi beskydskými kopci

Golf & Ski Club Ostravice. Golfový klenot mezi beskydskými kopci

Beskydy… Nejspíš každému jako první naskočí malebné a nespoutané hory, úžasná a čistá příroda. A také Valaši jako jedna rodina nebo i frgále, vyhlášené a především nadmíru chutné koláče. Jedním dechem je ale třeba přidat i golf. Pro nezasvěcené to může znít poněkud neuvěřitelně, ale Beskydy jsou územím pro golfisty opravdu zaslíbeným.

Už v roce 1997 se golf začal hrát na devítce v Rožnově pod Radhoštěm, o čtyři roky později zahájil provoz golfový resort v Čeladné hned s 36 jamkami. Jako třetí, v podstatě jen přes kopec od Čeladné, vzniklo v Ostravici další hřiště.

Místních osmnáct jamek se prakticky okamžitě zařadilo mezi golfové klenoty v Česku. S výstavbou hřiště se začalo na konci roku 2005 a kompletních osmnáct jamek bylo uvedeno do provozu o necelé tři roky později v červenci 2008. Britský architekt Chris Johnson, který designoval řadu dalších hřišť v Evropě i v Africe, zasadil osmnáct jamek na úpatí vrchu Žár sevřeného nejvyššími beskydskými kopci – na jedné straně Smrkem (1276 m), na druhé Lysou Horou (1323 m). Samotné hřiště ale neleží v nijak extrémní výšce – golf si tady zahrajete ve 400 až 500 metrech nad mořem.

Přestože během výstavby došlo k významným terénním úpravám, výsledná podoba hřiště působí zcela přirozeným dojmem a vyvolává pocit, že osmnáct jamek na tomto místě bylo tak nějak odjakživa. Architekt využil bezezbytku i místní vodní toky, z nichž vytvořil potůčky, kaskády, jezera a rybníčky. Řada jamek je otevřených, ale hraje se také na jamkách se značným převýšením a sevřených lesním porostem. Leckdy je třeba „prostřelit“ míček na první pohled úzkými průseky mezi stromy.

O Ostravici se bez nadsázky dá říct, že nabízí příjemný i sportovní golf zároveň s přidanou hodnotou. Tou je právě velice rozmanité hřiště v krásné a čisté přírodě a s jedinečnými výhledy na okolní beskydské kopce. Přidejte k tomu špičkovou kvalitu hřiště, tréninkové zázemí a komfortní ubytování, restauraci a máte zaděláno na výjimečný golfový zážitek.

Co vás na hřišti čeká…

Docela trefně charakteristiku ostravického hřiště vystihl jeden z nejzkušenějších českých profesionálů Marek Nový, když prohlásil, že při vyslovení Ostravice mu jako první hlavou proběhne těžký golfový test a krásná procházka. Ostatně, už při příjezdu do areálu na parkoviště u klubovny je zřejmé, co na hráče čeká – příliš rovných úseků tu nenajdete, o to více klesání a stoupání. Ostatně mezi nejnižším a nejvyšším místem na hřišti je rozdíl přibližně 200 metrů.

Na osmnácti jamkách v Ostravici rozhodně platí, byť to může znít jako často omílané golfové klišé, že je důležité o každé ráně přemýšlet. Přesná a promyšlená rána rozhodně přinese na většině jamek větší užitek než bezhlavě napálený drive.

Stručně shrnuto, na začátku čeká na hráče nejprve pět otevřených jamek a hned na třech hraje klíčovou roli voda. A tedy i přesnost ran. Takže dobře zvolená strategie je opravdu na místě. Další jamky se už tu z větší, tu z menší části uzavírají mezi lesní porost, vinou se ve svahu, stoupají a klesají. Nutno říct, že úvod ostravické osmnáctky nepatří tak docela k těm nejjednodušším.

Když úvodní jamky překonáte bez toho, abyste na nich poztráceli nejen nějaký ten míček, ale i nějakou tu ránu, můžete si úlevně vydechnout. Ne na dlouho. To proto, že pomalu, ale jistě začnete stoupat vzhůru zpět ke klubovně. Ostatně na pětiparové devítce překonáte v jejím závěru při cestě na green skoro dvacetimetrové převýšení.

Na druhé devítce je vodních pastí přece jen o poznání méně, ale na hráče čekají členité jamky, do hry se dostávají i stromy a otestujete i svou fyzickou kondici, protože postupně vystoupáte až na nejvyšší bod hřiště – na jamky sedmnáct a osmnáct. Zastavte se na chvíli, vydýchejte a především se rozhlédněte po utěšené krásné a malebné krajině Beskyd.

Signature hole:

Jamka č. 16, par 5

I na Ostravici se dá z osmnácti jamek vybrat hned několik kandidátů na jamku, která je tou největší ozdobou hřiště. Naše volba padla na pětiparovou šestnáctku nejen proto, že byla v minulosti vyhlášena i nejhezčí jamkou v Česku, ale i proto, že nabízí vedle oku lahodícímu výhledu do okolní krajiny i několik variant, jak si s touto jamkou poradit.

Pohledem z odpaliště na jamku dlouhou z bílých 500 metrů a ze žlutých jen o deset metrů méně se nenechte ukolébat, první ránu totiž musíte umístit nejen mezi dva stromy téměř jako do ragbyové branky, ale především na fairway. A lepší je mířit spíš na levou stranu, protože dopadová plocha je mírně skloněná doprava. A navíc na pravé straně i je i velký fairwayový bunker.

Delší hráči mohou myslet na dobytí greenu druhou ranou, ale s rizikem, že mohou trefit potůček před greenem nebo malý rybníček na jeho pravé straně, případně bunkery vlevo a za greenem. Druhou možností je proto přihrávka před potůček a na rozlehlý green, na němž nejsou žádné větší záludnosti, jít až třetí ranou. I tak je po přesné přihrávce stále reálné útočit tady na birdie.

Víte, že…

  • … stačil jen jediný rok plného provozu a Ostravice získala prestižní titul Nejlepší hřiště ČR za rok 2009. A nejen to, jamkou téhož roku byla vyhlášena jamka č. 16. Titul nejlepší hřiště v anketě GolfDigest získala Ostravice v letech 2009, 2010 a 2011.
  • … název resortu Golf & Ski není samoúčelný, ale potvrzuje využití lokality i během zimy, kdy na golfovém hřišti vznikají pravidelně udržované běžecké stopy. Navíc jsou i osvětlené.
  • … po golfové partii můžete den zakončit příjemnou a chutnou tečkou v místní restauraci pod vedením šéfkuchaře Simona Guesta, Angličana, který sbíral kuchařské zkušenosti ve Francii a několik let vedl i proslulou restauraci v Ostravě. Jeho crème brulée je skutečnou delikatesou.
  • … využít můžete i perfektní tréninkové zázemí, ale především možnosti ubytování v hotelu Green Inn, který tvoří několik krásných dřevěných srubů.
  • … v závěru roku 2018 si golfový resort Golf & Ski Ostravice a Green Inn Hotel vzal do pronájmu jeden z nejvýznamnějších hráčů v turistickém ruchu společnost Tatry Mountain Resorts, a.s.

O hřišti:

Par 72

Délka hřiště: 6 387 m (černá), 6 277 m (bílá), 5 874 m (žlutá), 5 500 m (modrá), 5 070 m (červená)

Rok otevření: 2008

Očima hráče Marka Nového:

Když se řekne Ostravice, jako první mi proběhne hlavou to, že je to těžký golfový test a krásná procházka. Osobně si nepamatuji, že bych tady někdy zahrál nějak zvlášť dobře, ale to nic nemění na tom, že je to moc hezké hřiště. Od klubovny, skvělého zasazení do krajiny až po hřiště s jamkami, které se neopakují, jsou hezké, často s nádhernými výhledy na okolní kopce. Začátek je tady hodně těžký. První jamka je ještě v pohodě, ale další dvě tři jsou docela dost těžké. Hodně toho tady nachodíte, nahoru i dolu, takže tohle hřiště docela prověří i vaši fyzickou kondici. Tady bych nechtěl hrát jamkovku a dvě kola během jedno dne…

Očima architekta Libora Jiráska:

Ostravice mě láká svou bohatou pestrostí. Úvodní jamky vás nijak nepřipraví na to, co následuje v kopci, a přeladit mezi jezerní a horskou krajinou znamená průběžnou koncentraci. A to se mi líbí. Malebnost výhledů vás občas přivede do úzkých, protože každá jamka je vybavena nějakou překážkou, která vaše rozptýlení z rozhledu po krajině ráda pokárá. Leckdy i poměrně důrazněji. Milovníci hor jsou zde ztraceni, „ďolíkáři“ sice ne, ale ty sem zase těžko nalákáte. (smích)

(Visited 472 times, 1 visits today)