Payne‘s Valley Golf Course: Zábava i výzva aneb golf pod taktovkou Tigera Woodse

Payne‘s Valley Golf Course: Zábava i výzva aneb golf pod taktovkou Tigera Woodse

Zahrát si golf s Tigrem Woodsem se asi většině z nás nepoštěstí. Přesto si konečně můžeme vyzkoušet, jak tuhle skvělou hru její legenda vnímá. Tedy, alespoň až různá opatření proti šíření covid-19 dovolí navštívit USA. První veřejné hřiště ve Spojených státech vzniklé pod taktovou Woodsovy společnosti TGR Design má totiž za sebou první týdny ve zkušebním provozu a okamžitě se zařadilo na must-play seznam tisíců golfistů. Nikoli náhodou.

V americkém státě Missouri, poblíž městečka Ridgedale bylo letos otevřeno hřiště, které nemá na světě obdoby. Pod jeho designem není totiž podepsán nikdo jiný, než zřejmě nejlepší golfista všech dob, Tiger Woods a jeho společnost TGR Design. Není to úplně první hřiště, které Woods postavil. Prozatím šlo ale většinou o kratší akademie – jedna dokonce u proslulého hřiště v Pebble Beach, a samozřejmě se chystá otevření jeho hřiště v rámci Trump International v Dubaji. Ovšem Payne’s Valley bude už navždy prvním Woodsovým veřejným golfovým hřištěm na území Spojených států. A když se na něj podíváte, pochopíte, v čem je jedinečné – všechny Tigerovy zkušenosti, jeho pohled na golf jako hru i sport, se tady propojili do dech beroucího celku.

Největší výzva: soustředit se

Naprosto nemáme v úmyslu zlehčovat obtížnost tohoto hřiště. Zejména některé jamky dokážou i zkušeného hráče pořádně vytrestat. Jestli něco Tiger Woods obvykle zvládá zcela dokonale, je to course management a na hřišti v Payne‘s Valley je to vidět. Sám Woods se nechal slyšet, že při designu myslel na to, aby si hru užili i naprostí začátečníci. Přitom ale zachoval parametry mistrovského hřiště. Že to není možné? Na řadě hřišť ne, zejména některá mistrovská hřiště v Evropě umí méně pokročilému golfistovi pořádně znechutit hru. Nemusíme chodit daleko, třeba taková Kunětická hora, ještě donedávna svou délkou, ale i vysokými a obtížnými roughy méně pokročilým hráčům mnoho šancí užívat si krásu golfu nedávala. Trochu zkrácené jamky už snad budou přijatelnější.

Když už byla zmíněna délka roughu, tak právě ten má být v Payne‘s Valley udržován sice hustý, ale spíše kratší. Hráči s vyšším handicapem, nebo třeba ti, kteří prostě nebudou mít den, budou mít šanci se vždycky nějak zachránit. A to je duše, kterou Tiger Woods vdechl celému Payne Valley. Doslova každá jamka nabízí různé strategie – pokud přeceníte své síly, pohoříte. Tohle hřiště vás donutí přiznat si vlastní hranice – místo zoufalé rány na green si prostě budete muset občas jen přihrát někam k němu a pak dát ránu na jistotu. Zároveň na vás ale čekají opravdu široké fairwaye, na kterých sem tam číhá bunker či voda. Jinak ale, abyste se dostali do komplikací (tedy s výjimkou utopeného míče), musíte ránu hodně zkazit.

Vše zmíněné se bude odehrávat v naprosto úžasných scenériích majestátních Ozarkských hor. Několik jamek hrajete doslova po hraně útesu, části areálu od sebe oddělují hluboká údolí porostlá stromy. Takže ano, pokud ránu vyhodíte hodně do strany, už ani nemusíte míček hledat. Prostě hrajte rovnou další. Hřiště se rozkládá kolem luxusní Big Cedar Lodge, stylové stavby velmi citlivě zasazené do krajiny. Dlužno dodat, že i Woodsův design přistoupil k okolí velmi citlivě. Ale už když se postavíte na odpaliště jedničky, dá vám hodně práce se místo výhledů do okolí soustředit na to, kam máte hrát. Tohle hřiště je prostě úchvatné.

Otevřeno je zatím prvních třináct jamek, další budou přibývat postupně.

Jamka č. 1

Par: 4
Délka (ze zadních odpališť): 446 metrů

Jednička je typicky zahřívací jamkou. Pokud budete hrát s bližších odpališť, nemá nijak dramatickou délku. Navíc se hraje mírně z kopce. Trochu vás možná rozhodí příkrý sráz, hlavně po pravé straně fairwaye, a tušený prostor za greenem, který dává avizo, že přestřelit tady nechcete. Fairwayový bunker číhá po pravé straně, proto první ránu směřujte spíše nalevo od středu, ale pozor, nepřežeňte to. Green stráží trojice poměrně hlubokých bunkerů vlevo. Takže pokud se necítíte na dostatečně dlouhou ránu na green, zkuste raději příhru a pak přesnou ránu na tyč.

Jamka č. 2

Par: 3
Délka (ze zadních odpališť): 243 metrů

První prověrka taktiky čeká hned na dvojce, tří par dlouhý přes 200 metrů. Ze zadních odpališt vypadá celkem hrozivě, i když se hraje z kopce, musíte ale přestřelit údolí, takže tak dvou třetinách třetiny rány musí míček letět vzduchem. Pokud si na tuhle délku úplně nevěříte, hrajte trochu více doprava, zhruba před nejkratší odpaliště. Odsud to bude již jen krátká příhra, která může být dostatečně přesná na to, abyste dohráli v paru.

Jamka č. 3

Par: 4
Délka (ze zadních odpališť): 303 metrů

Trojka je další z jamek hraných z vyvýšených odpališť mírně z kopce. Záludné jsou fairwayové bunkery číhající zhruba v polovině po obou stranách. Ten vlevo je trochu dál, takže kratší hráči by měli mířit spíše vlevo, ti delší doprava. Druhá rána na green by už neměla být problematická. Jen pozor na hodně nepříjemný bunker přímo ve středu před greenem. Přihrávat si z něj není žádná legrace. To je jedna z Tigerových vychytávek, které mají golfisty učit před ránou trochu přemýšlet.

Jamka č. 4

Par: 5
Délka (ze zadních odpališť): 493 metrů

Pěti parová čtyřka je dlouhá těsně pod půl kilometru. První rána asi nebude problém, opět je tu dvojice bunkerů, ale těm se nejspíš vyhnete. Možná o něco lepší je být více vpravo. Ale co pak? Druhou na green a pokus o eagle nebo alespoň birdie? Kratší rána skončí neomylně ve vodě. Navíc z jezírka před greenem vytéká ještě říčka, která blokuje přístup zprava. Tohle je záležitost pro silné povahy. Daleko snazší cestou je hrát kratší před vodu, nebo zkusit mířit napravo od greenu. Svah odsud pravděpodobně posune míček o kus blíže greenu. V tomto případě musíte jít přes onu říčku, ale ta je pořád méně nebezpečná než jezero. V obou případech jste pak třetí na greenu celkem pohodlně a bezpečně.

Jamka č. 5

Par: 3
Délka (ze zadních odpališť): 141 metrů

Jestli se má některá z jamek stát pro tohle hřiště charakteristickou, bude to zřejmě pětka. Jde o poměrně krátký tří par, zadní odpaliště jsou trochu vyvýšená, nejkratší na úrovni terénu. Ovšem trefit se musíte na poloostrovní green a místa kolem není mnoho. Tady není prostor pro taktizování, chce to prostě rovnou ránu. A když už odpal vyhodit, tak rozhodně doleva. Odsud se můžete ještě v pohodě zachránit.

Jamka č. 6

Par: 4
Délka (ze zadních odpališť): 415 metrů

Pokud se potřebujete trochu vydýchat, šestka je pro tento záměr ideální. Krásný, v podstatě rovný čtyř par s délkou jen něco přes 400 metrů (z nejbližších odpališť pořádný kus pod tuto hranici). Kolem navíc nehrozí žádné nebezpečí, takže pořádný drive a pak rána kratším železem na green. Ten je trochu vyvýšený, takže kratší rána bude potrestána sjezdem míčku dolů.

Jamka č. 7

Par: 4
Délka (ze zadních odpališť): 336 metrů

Ani sedmá jamka nechystá mnoho záludností. Bude to chtít o něco delší carry, abyste se dostali na fairway. Ze zadních odpaliště hrajete přes údolíčko, ale jinak je fairway dost široká a bunker nejspíš nebude ve hře. Druhá rána už bude celkem krátká, ale pozor na bunker strážící green po pravé straně. Ten se totiž nachází trochu na kopečku a bunker je pořádně hluboký.

Jamka č. 8

Par: 5
Délka (ze zadních odpališť): 522 metrů

Osmička prověří hlavně délkou, jinak ji lze popsat jako příjemnou plochou jamku. Chce to dlouhý drive, při kterém se ani moc nemusíte bát bunkeru, ten je hodně blízko. Druhá rána je už složitější, na green máte ještě trochu daleko. Na konci fairwaye číhá vpravo dvojice nepříjemných bunkerů a vlevo se zase průchod povážlivě zužuje. Druhá rána na jistotu bude správnou volbou, protože green je opět trochu vyvýšený a chráněný bunkery.

Jamka č. 9

Par: 4
Délka (ze zadních odpališť): 379 metrů

Devítka tak trochu klame tělem. Je sice celkem krátká a vlastně rovná, ale musí se vám tady povést odpal, což vyžaduje rovnou a dlouhou ránu vzduchem. Jakmile trefíte fairway, máte napůl vyhráno. Pozor na bunkery po pravé i levé straně, nicméně i z nich byste se měli dostat druhou ranou na green.

Jamka č. 10

Par: 3
Délka (ze zadních odpališť): 136 metrů

Druhou devítku startuje krátký par 3 hraný navíc mírně z kopce. Kolem je sice voda, ale jejím účelem je především hráče trochu znervóznit. Ani méně přesná rána v ní spíš neskončí, místa je kolem dost. Pokud budete hodně krátcí, zahrozí malá říčka před greenem, nesmíte ale ránu vyhodit moc doleva.

Jamka č. 11

Par: 4
Délka (ze zadních odpališť): 394 metrů

Ze zadních odpališť potřebujete opět delší carry, ale jinak tahle jamka nic ošklivého na hráče nechystá. Fairway je po pravé straně spojena s třináctkou, tak je tu i prostor pro drobnější chybku. Po pravé straně jsou sice dva fairwayové bunkery, ale je to pořád bezpečnější cesta ke greenu, vlevo je totiž zase hrana hřiště. Druhá rána na green by měla být v pohodě.

Jamka č. 12

Par: 4
Délka (ze zadních odpališť): 313 metrů

Na řadě přichází další z krátkých a rovných čtyř parů. Delší hráči raději vsadí na jistotu a místo driveru vytáhnout dřevo. I zde je opět bezpečnější pravá strana, protože celá fairway se sklání mírně doleva. Číhá tu fairwayový bunker, ale i z něj by se přihrávka na green měla obejít bez problémů- jde opravdu o pár metrů.

Jamka č. 13

Par: 5
Délka (ze zadních odpališť): 573 metrů

Po dvojici kratších jamek přichází výzva v podobě nejdelší jamky hřiště, která hráče po severní straně areálu otáčí ke klubovně. Tady to druhou ranou na green nebude zkoušet ani DeChambeau, hraje se totiž mírně do kopce. Zvolte rovný drive s co nejdelším carry, a pak ideálně druhou ránu dřevem z fairwaye.

U třináctky Payne Valley prozatím končí, dalších šest (ano, opravdu šest) jamek se teprve připravuje a budou obdobně zajímavé jako předchozích třináct. Mnoho areálů s 19. jamkou na hřišti není, nicméně v Payne Valley ji navrhl majitel a zakladatel Big Cedar Lodge Johny Norris. Je to krátký tří par, jehož green ale trůní uprostřed skal a je obklopen několika vodopády. Tuhle jamku si prostě zahrát musíte.

Payne Valley Golf Course
PAR: 70
Místo: Ridgedale, Missouri, USA
Design: Tiger Woods
Otevření: 2020 (do 12. září 2020 zkušební provoz)
Počet jamek: 19 (v provozu zatím 13)

(Visited 188 times, 1 visits today)