Proč nosit merino vlnu z Norska

Proč nosit merino vlnu z Norska

Popularita zimního oblečení z merino vlny v posledních letech prudce stoupá a není to jen tak bez důvodu, příroda vytvořila ten nejkvalitnější materiál a člověk lepší ještě nevymyslel. Ale v jejím zpracování jsou opravdovými mistry Norové.

Merino vlna je úžasný materiál sám o sobě:

  • odvádí vlhkost od těla
  • hřeje i chladí přesně podle aktuální potřeby lidského těla
  • hřeje i když je vlhká
  • je antibakteriální, takže ani po několikadenním nošení nesmrdí
  • nedráždí pokožku
  • je velmi prodyšná

A je to 100% přírodní materiál, který při výrobě minimálně zatěžuje životní prostředí a je 100% rozložitelný.

Norové, díky svým přírodním podmínkám, byli jedním z prvních národů využívajících výhod vlny a i v současnosti v jejím nošení několikanásobně převyšují i ostatní národy. Během století dovedli proces výroby vlněného oblečení k dokonalosti a jejich know-how jim může většina oděvních společností jen závidět.

Vždyť už roku 1853 byla v norském Alesundu založena značka Devold, která je i v současnosti špičkou ve výrobě oblečení z merino vlny. Vlněné oblečení Devold měl na sobě Amundsen na Jižním pólu a je první volbou dobrodruhů dodnes.

Jen o pár let později v roce 1879 byla v norském Dale založena stejnojmenná značka vyrábějící tradiční vlněné norské svetry a na stejném místě je vyrábějí dodnes. V dnešních dnech je právě Dale of Norway synonymem pro norský svetr a Vánoce nebo Après-ski jsou bez nich v Norsku nepředstavitelné.

Trochu modernější pohled na výrobu z vlny má norská značka WeNorwegians, specializující se na designové lifestylové oblečení a stylové lyžařské prádlo a svetry.

A v neposlední řadě značka Kari Traa, zaměřená jen pro ženy, nabízí širokou a neotřelou kolekci vlněného termoprádla.

Všechny tyto značky naleznete na www.norskamoda.cz

(Visited 413 times, 1 visits today)