Pec pod Sněžkou zažila Noc tuleních pásů

Pec pod Sněžkou zažila Noc tuleních pásů

Zdroj: Tomáš Laburda

Mezi skialpinisty se o tom, že se “něco” chystá, šeptalo už od konce minulé sezony. “Česko konečně napodobí Moravu a dostane svůj velký skialpový závod.” S nástupem zimy se zprávy potvrdily: do Krkonoš se po třech letech vrátila legendární Noc tuleních pásů. Ve vší parádě, ve velkém stylu. Jaký byl její obnovený dvanáctý ročník?

Rozmach skialpinismu v posledních letech je – jak v Evropě, tak v České republice – enormní. Přibývají profesionálové, nadšení amatéři i hobíci. A jak to tak bývá: mnoho z nich rádo měří síly v závodech.

Skialp je ve své soutěžní formě vpravdě ideálním sportem: dynamickým, technickým, fyzicky náročným, ale zároveň přístupným téměř pro každého. Není tedy divu, že o jeho sportovní podobu je zájem a všechny slavné veřejné závody se daří vyprodat v řádu hodin či dnů. Příkladem může být slovenské Bokami, italská Mezzallama či švýcarské PDG.

Tuzemské podniky, i když svou velikostí nesrovnatelné se zmíněnou trojicí, nejsou výjimkou. Velké oblibě se těší jak sprint na Bílé, tak závody na Lysé hoře nebo Dolní Moravě. Otěže našeho závodního public skialpu však drží pevně v rukou Morava. Čechům srovnatelné klání do letošní sezony chybělo.

Obnovená tradice

Absence kvalitního závodu v Čechách samozřejmě nebyla žádným tajemstvím. Stejně jako skutečnost, že by takový podnik měl všechny předpoklady k úspěchu. Hozenou rukavici zvedli bývalí pořadatelé Noci tuleních pásů: Jiří Pleskač a tým sponzora firmy Dynafit. Obnovený závod se přesunul z Janských Lázní do Pece pod Sněžkou a z původně velmi profesionálně orientovaného klání se zaměřil na širokou veřejnost, což se ukázalo jako strategické rozhodnutí.

Hlad po takovém typu akce v Krkonoších se projevil okamžitě po otevření registrace, kterou museli pořadatelé – pro velký zájem – předčasně ukončit. Na obnovenou premiéru Noci tuleních pásů (oficiálně její dvanáctý ročník) se nakonec stihly zapsat víc než dvě stovky závodníků: dvě třetiny z nich startující ve dvojicích na delší, hlavní trati (délka 15,5 km, převýšení: 1 000 m ) a třetina sama za sebe na trati poloviční (délka 6,5 km, převýšení: 380 m).

Vydařená volba trati

Pokud na tomto místě znovu pohlédneme do historie, obnovená premiéra závodu navázala na svůj úplně nejúspěšnější ročník 2010. Tehdy Noc tuleních pásů zapsala český rekord v počtu startujících na hodnotě 216 účastníků. Od té doby se popularita i rozšířenost skialpu samozřejmě posunula, na druhou stranu to nic neubírá na skutečnosti, že letošní lednová Noc byla ryzí reklamou chůze na pásech.

Běželo se za ideálního počasí, na čerstvém sněhu a po výborně upravené trase. Noční krajina dodala závodu neopakovatelnou atmosféru. Pohled na stovky světel stoupající v průseku lanové dráhy na Sněžku se neomrzí.

Vhodná volba profilu s náročným stoupáním na začátku (v podobě výšlapu na Růžovou horu), ryze “kochací” prostřední částí (Javoří důl) a závěrečným sjezdem po sjezdovkách skiareálu představovala vhodný terén pro hobíky i profesionály. Ti první kvitovali situování náročných částí v první polovině trati, zkušenější našli v kurzu trati dostatečnou výzvu i nespočet míst k opravdovému měření sil. Závěrečná afterparty v klubu Klondike jen potvrdila, že dvanáctá Noc tuleních pásů velmi pravděpodobně nebude tou poslední.

Tak jo, FOTKY, FOTKY, FOTKY z NTP jsou tady! Taky cítíte tu atmosféru znovu? 🙂 #ntp2018

Zveřejnil(a) Noc Tuleních pásů dne 26. leden 2018

Výsledky NTP 2018 – vítězné páry:

Muži dvojice do 100 let – 67 dvojic v cíli

1. Radoslav Groh / Michal Štantejský (HUDY Team) 0:37:44 / 1:12:49

Muži dvojice nad 100 let – 7 dvojic v cíli

1. Pavel Veselý / Stanislav Heczko (SAC Šp. Mlýn – SKIALPSHOP) 0:46:45 / 1:35:34

Ženy dvojice 1 do 80 let – 12 dvojic v cíli

1. Magdaléna Štanglerová / Barbora Veselá (Krkonošské blondýnky) 0:55:03 / 1:50:02

Ženy dvojice 2 nad 80 let

1. Lenka Hepnarová / Klára Kočarová (HEPY TEAM) 1:07:34 / 2:12:36

Mixy 1 do 90 let – 40 dvojic v cíli

1. Michal Podzimek / Naďa Hradilová (Skialp nad Hrobem) 0:49:00 / 1:40:58

Mixy 2 nad 90 let – 3 dvojice v cíli

1. Erwin Schubert / Monika Schubertová (SK ŘEKA) 1:07:59 / 2:08:00

Text: Jan Klouček