Patrouille des Glaciers. Legenda mezi skialpinistickými závody

Patrouille des Glaciers. Legenda mezi skialpinistickými závody

Zdroj: jeanrichard.com

Patrouille des Glaciers je nejslavnější skialpový závod planety, který pořádá švýcarská armáda od roku 1943. Původně sloužil jako součást výcviku elitních složek švýcarské armády a pro civilisty byl zapovězen. Další ročníky proběhly v letech 1944 a 1949 – skončily však tragicky smrtí tří vojáků.

Po této smutné události byl PDG zrušen a svého znovuobnovení se dočkal až v roce 1986 už coby podnik otevřený veřejnosti. Od té doby se, vždy jednou za dva roky, sejdou nejlepší a nejhouževnatější skialpinisté z celého světa, aby ve tříčlenných týmech, ve stínu Matterhornu, poměřili své síly, utkali se nejen se soupeři, ale především s krásnou a náročnou tratí.

Enormní zájem o účast

Na výběr je ze dvou variant přechodu: dlouhé z Zermattu do Verbier měřící 53 kilometrů a kratší, šestadvacetikilometrové startující z Arolly. V náročnější variantě se skialpinisté musejí vyrovnat se čtyřkilometrovým převýšením, jednodušší verze před ně staví kilometry dva.

Letošní ročník proběhne v termínu 17.-21. dubna 2018. Do závodu jsou opět přihlášeni i Češi.

Oficiální prameny závodu uvádějí, že v přepočtu na rovinatou procházku odpovídá dlouhá trať 110 a krátká 53 kilometrům. Zájem o přechod je enormní. Každoročně se přihlásí mnohem více týmů, než je možné na start vpustit. Účastníci se proto losují.

Zveřejnil(a) La Patrouille des Glaciers dne 27. prosinec 2017

Hvězdy na startu

Zajímavostí je, že závod se startuje v noci (hlavní, delší od 22:00 do 3:00) a výkonnostně lepší týmy později než ti horší. Důvodem je snaha pořadatelů dosáhnout na co nejmenší míru rizika. Všichni účastníci by měli projít většinu trasy za tmy nebo dopoledne. Odpoledne už hrozí, převážně na jižních svazích, pády lavin.

V posledních letech má mezi startujícími zástupce i Česká republika. Dvakrát za sebou se do cíle hlavního závodu podívala reprezentantka Krkonoš Karolína Grohová, která v ročníku 2016, spolu se svými švýcarskými kolegyněmi, vybojovala parádní druhé místo.

Účastnicí závodu byla předloni i Pippa Middleton, mladší sestra vévodkyně z Cambridge Catherine. Na start se podíval také biatlonista Ondřej Moravec, spolu s Branislavem Adamcem a Čeňkem Třečkem reprezentoval český Dynafit tým.

Text: Jan Novotný, Jan Klouček