Výjimečná jízda skončila. Mickelson po 26 letech vypadl ze světové top 50

Výjimečná jízda skončila. Mickelson po 26 letech vypadl ze světové top 50

Jedna výjimečná série a obdivuhodná jízda skončila. Bez fanfár, potichu. Phil Mickelson poprvé po 26 letech vypadl z první padesátky světového golfového žebříčku. Přesně po 1353 týdnech bez jediného přerušení. Žádný jiný golfista nic podobného od vzniku světového žebříčku v roce 1986 nedokázal.

„Byla to dobrá jízda,“ přiznal 49letý levoruký Američan s přezdívkou Lefty, který během své kariéry vyhrál 44 turnajů na PGA Tour včetně pěti majorů. Při svém posledním startu na turnaji WGC-HSBC Champions ale obsadil dělené 28. místo, a to ho posunulo mimo top 50 světového pořadí na 51. pozici. „Bohužel, v posledních osmi měsících jsem hrál mizerně a vypadl z padesátky. Ale ještě se vrátím,“ slíbil Mickelson.

Unikátnost Mickelsonovy série vynikne ještě o něco výrazněji, když si uvědomíme, že současné světové jedničce Brooksu Koepkovi byly teprve tři roky, když se Mickelson ve 23 letech poprvé dostal na konci listopadu 1993 do top 50 světového žebříčku. Řada jeho současných soupeřů v té době ještě ani nechodila do školy, nebo se dokonce ještě ani nenarodila.

Jordan Spieth měl tehdy teprve tři měsíce. „Je naprosto úžasné, co ve svém věku předvádí a co během své kariéry odehrál. Má můj velký respekt za to, co předváděl i v posledních sedmi až deseti letech,“ složil mu poklonu i jeden z nejlepších hráčů současnosti 26letý Spieth.

Leftyho recept? Golf a rodina

„Být v top 50 na světě od roku 1993, to znamená žádná zranění, žádné přestávky, skvělá hra. To není jen tak. I dál hraj svou hru a vytrvej,“ vzkázal Mickelsonovi i Rory McIlroy, který je aktuálně hráčem s nejdelší nepřetržitou sérií v top 50 ve světovém žebříčku s 573 týdny. Ale aby Mickelsona překonal, musel by v nejlepší padesátce vydržet až do října roku 2034.

A tajemství Mickelsonovy „dlouhověkosti“? Začíná to skvělým golfem, protože Lefty vždy patřil mezi nejlepší světové hráče. „Musíte mít vše v rovnováze. Golf i rodinu. Moje manželka Amy byla a je velkou součástí mé kariéry, stejně jako rodina a děti. I tak jsem ale mohl naplno hrát golf, soustředit se na hru a pracovat na tom, aby hrál stále lépe. A samozřejmě musíte golf milovat, musí to být vaše vášeň a nepostrádat chuť soutěžit,“ odtajnil Lefty to, proč vydržel v top 50 tak výjimečně dlouho.

A to i přesto, že několik snů se mu nepodařilo nikdy realizovat. Nikdy nebyl světovou jedničkou. Měl zkrátka smůlu, že hrál a hraje v éře Tigera Woodse. Celkem 269 týdnů byl v jeho „stínu“ světovou dvojkou. Vlastní pět titulů z majorů – třikrát vyhrál Masters, jednou The Open a PGA Championship, ale nikdy nevyhrál US Open, přestože byl šestkrát druhý.

Poté, co po 26 letech vypadl z top 50 světového žebříčku, skončí i jeho další výjimečná a unikátní série – bude chybět v sestavě týmu USA v prosincovém duelu o Presidents Cup proti výběru světa poprvé od roku 1994. Odehrál od té doby dvanáct utkání v řadě. Šanci by měl i letos, ale musel by dostat divokou kartu od kapitána týmu Tigera Woodse. „Nezasloužím si být v týmu ani dostat divokou kartu. Je tady spousta lepších golfistů, kteří hráli skvěle celou sezonu. Ale vrátím se a budu zase dobrý,“ uznal sebekriticky Mickelson a zároveň slíbil svůj návrat.

Mickelson v číslech:

  • 5 – Mickelson vyhrál pět majorů, z toho třikrát Masters v letech 2004, 2006 a 2010
  • 47 – devětačtyřicetiletý golfista dosáhl ve své kariéře celkem na 47 vítězství, která se mu započítala do světového žebříčku; z toho 44 jich bylo na kláních elitní PGA Tour
  • 670 – tolik odehrál ve své kariéře turnajů, které se mu započítávaly do světového žebříčku
  • 774 – týdnů strávil Mickelson dokonce ve světové top 10, a to 18 let v řadě během období 1996 až 2014
  • 269 – týdnů celkem strávil na 2. pozici světového žebříčku. A jedničkou byl vždy Tiger Woods
  • 1353 – týdnů, tedy téměř 29 let vydržel Mickelson v top 50 světového žebříčku. Nic takového nikdo jiný nedokázal.
  • 90 613 345 – dolarů si Mickelson vydělal během kariéry na turnajích. I tady mu patří historicky druhá pozice. Opět za Woodsem.
(Visited 240 times, 1 visits today)