Dilema řady lyžařů. Potřebujeme mít u hůlek poutka?

Dilema řady lyžařů. Potřebujeme mít u hůlek poutka?

Zdroj: Leki

Při pořizování lyžařské výbavy bychom zrovna holím asi nemuseli věnovat kdovíjakou pozornost, kdyby se před lety na trhu neobjevil Trigger System. Leki světová jednička v prodeji lyžařských holí, tímto zcela rozbourala tradiční pojetí lyžařského poutka a později navíc s mladší generací Trigger Systemu představila první komplet rukavic a holí. Od té doby je v segmentu lyžařských hůlek vše jinak.

O Trigger Systemu už bylo popsáno hodně papíru a stejně si na jeho fungování musíte vytvořit vlastní názor. Nejlépe tak, že si v obchodě necháte vše vysvětlit nebo jej vyzkoušíte rovnou na kopci. Pár informací by se vám ale před tím, než na nákupy vyrazíte, mohlo hodit.

Rozpačitě objemné začátky

Úplně první generace Trigger Systemu neměla integrované poutko v rukavici. Na jakékoliv rukavice se totiž upevňovalo poutko, které pak bylo vlastně víc součástí rukavice než hole. Nově a zajímavým způsobem do úchopu hole zapojovalo palec, hlavně ale mělo mezi palcem a ukazovákem plastový komponent, pomocí něhož se poutko dalo připnout k rukojeti hole.

Později byl tento plastový, přece jen poněkud zvláštní „zámek“ na poutku nahrazen pouze nepatrným očkem, jež se do háčku na přepracované rukojeti hole jednoduše navléká. To už představuje velmi elegantní řešení. Tato podoba Trigger Systemu s řemínkem upevněným na jakékoliv rukavici dává, podobně jako moderní poutka běžeckých holí, zajímavou oporu i dlani a může tedy být zajímavá zejména pro lyžaře, kteří jsou zvyklí do holí z jakéhokoliv důvodu občas silně zatlačit. Anebo prostě mají rádi pevné uchopení.

Minimalizace, tedy malé poutko

Třetí generace Trigger Systemu – Trigger S – už nevyužívá vůbec žádný řemínek a rukavici s holí spojuje prostřednictvím malého očka, které je upevněno přímo v rukavici. Hůl vám tedy v žádném případě nemůže z ruky vypadnout.

„Pouze v případě pádu nelze hůl odhodit a dopadat na otevřenou dlaň. Ale to není vhodné ani bez hůlek. Výhody a bezpečnostní aspekt tohoto systému tedy podle mě jasně převažují,“ říká David Vinklář, product manager českého zastoupení značky Leki.

„Trigger System má bezpečnostní pojistku, díky níž lze očko z hůlky uvolnit, doslova vytrhnout, pokud se vám hůlka v jízdě kdesi zachytí. Málokdo ví, že skoro 28 % úrazů na lyžích jsou úrazy horních končetin. Z toho více než 21 % je právě úrazů ramen, kterým Trigger System tímto způsobem předchází. A běžné, plánované uvolnění rukavice z hole je velmi jednoduché, zvládnete jej jednou rukou,“ dodává Vinklář.

Pokud vás tedy poutka na lyžařských holích obtěžují, neradi si je navlékáte na ruce a vlastně vám potom překážejí, hole s Trigger Systemem by vám měly stát za pozornost. Potom můžete zvážit, zda ve stejnou chvíli investovat i do rukavic a hole si pak jednoduše zavěšovat do malého očka na rukavici, nebo zvolit hole s Trigger S poutkem, které lze přidat k jakýmkoliv rukavicím.

(Visited 788 times, 1 visits today)