Přemýšlíte o nových holích? Pomůže test želez

Přemýšlíte o nových holích? Pomůže test želez

Zdroj: Ondřej Hošt

Jaké vlastnosti určují špičková hráčská železa? Je to vzdálenost? Nebo přesnost? Kontrola? Nebo schopnost odpouštění? Asi není žádným objevem, že je to kombinace všech jmenovaných vlastností. Pokud uvažujete o inovaci ve svém bagu a výměně golfových holí, konkrétně želez, mohl by pro vás být jistým návodem i test zveřejněný na stránkách Mygolfspy.com.

Testováním prošlo 17 modelů holí třinácti značek a výsledkem by měla ta nejžádanější železa sezony 2018.

Testování, které se odehrálo ve Virginii, je specifické v tom, že jde o skutečně komplexní a nezaujatý test. Nešlo o subjektivní hodnocení, ale skutečně měřené hodnoty. Testované hole nebyly tzv. žiletky pro opravdu špičkové hráče, ale byly určené pro golfisty vyšší kvality – od nulového handicapu až po kvalitní singl handicap. Stručně řečeno, testovaly se hole určené hráčům, kteří jsou schopni trefovat častěji přesně střed hole.

A nutno říct, že šlo o opravdu důkladné testování. Celkem bylo odpáleno 9481 míčků, zúčastnila se ho dvacítka testérů s handicapy od +2 až po -8 ve věku 23 až 64 let. Jejich rychlost švihu se pohybovala v rozmezí od 140 až po 190 km/h. Z každého setu holí se testovala tři železa – na krátkou, střední a dlouhou hru.

Všichni testující používali míčky Bridgestone Tour B-RX kvůli konzistenci získaných údajů a dat, které potom byly zpracovány v nezávislém zkušebním zařízení ve Virginii. Konečný žebříček testovaných holí tak nevznikl na základě subjektivního hodnocení ani hlasování, ale pouze jen jako výsledek shromážděných dat vycházejících z předem daných ukazatelů, např. rychlost míčku, úhel start, spin, vzdálenost,…

Pro konečné pořadí, z něhož vzešlo nejvíce žádaná značka železa roku 2018, tak bylo důležité umístění v jednotlivých kategoriích pro krátkou, střední a dlouhou hru.

A jaké tedy bylo pořadí na nejvyšších místech?

  • Vítězem se stala železa Mizuno MP-18 SC, která obsadila druhé místo mezi krátkými, první mezi středními a páté místo mezi dlouhými železy, což celkově znamenalo první příčku s 55%.
  • 2. místo: Mizuno MP-18 MMC (krátká železa 2., střední železa 5., dlouhá železa 2., celkově 2. s 48%)
  • 3.– 4. místo: Srixon Z765 (krátká železa 8., střední 2., dlouhá 10., celkově 3. – 4. s 47%)
  • 3.– 4. místo: TaylorMade P770 (krátká železa 1., střední 7., dlouhá 3., celkově 3. – 4. s 47%)
(Visited 893 times, 1 visits today)