10 velkých momentů Tour de France 2018

10 velkých momentů Tour de France 2018

Jaká to byla Tour? Určitě trochu zvláštní. Míň dramatická, než letošní Giro, svázaná taktikou, ovlivněná politikou, přesto nakonec skvělá. Pojďme si ukázat čím nejvíc zaujala.

1) Od začátku byla trošku pokažená kvůli případu Froom – SKY – salbutamol – diváci. Místo velké oslavy sportu pískání, bučení, urážky… Někdy to bylo vysloveně otravné a kazilo divácké pocity. Dokud nepřišel velkolepý závěr.

2) Žádný pískot nepomohl, spíš naopak. SKY to znovu dokázala. Sofistikovaný tým byl pevný jako skála, neměl problém a jediný neudělal chybu. Zrodil dalšího velikána – Gerainta Thomase. Fantastická jízda! Ten chlap se konečně ukázal v plné síle, obstál ve všech dovednostech, navíc dvakrát vyhrál etapu. A je to docela sympaťák.

3) Nástup mladých “pušek” – hlavně Primože Rogliče. Sice už není tak mladý věkem (je mu 28), ale určitě krátkým působením v profipelotonu. To byla oslava cyklistiky. Teprve šest let v profi sedle (před tím skákal na lyžích), ale ukázal se jako velký borec. Čím déle závod trval, tím byl lepší a výraznější (s výjimkou závěrečné časovky). Je odvážný, umí zaútočit do kopce, napálit to z kopce, vyhrát etapu, sledovat ho byla čiročirá radost.

A pak je tu Egan Bernal (21 let), piplaný klenot velestáje SKY – to je závodník budoucnosti.

4) Jde jet špičkově Giro i Tour v jedné sezoně? Ano i ne. Froome s Dumoulinem nedosáhli až na absolutní vrchol. Ale málem to dokázali. Mají skóre umístění 1:3 a 2:2. Obří únava se však určitě projevila a to měli jezdci na regeneraci mezi oběma závody díky fotbalovému mistrovství o týdne navíc.

5) Pohřebiště favoritů. Těch fatálních pádů bylo až moc: Sanchez, Matthews, Uran, Gilbert, Porte, pak dokonce Nibali, nakonec pád odrovnal i Quintanu a málem i Sagana.

6) Ale Sagan je borec a musíte ho milovat! Umí sprintovat, vyjet kopec, je vtipný, zábavný king sociálních sítí, dokáže se neuvěřitelně zmáčknout – právem je nejlépe placeným a také nejoblíbenějším cyklistou světa.

7) Trošku zvláštní režie závodu. Dlouho se čekalo na hory, přesto po deseti dnech byl peloton prosetý, jako málokdy v minulosti. Zdálo se, že skoro už není o co závodit.

8) Froome. Ať si říká kdo chce co chce – v podstatě frajer. Během závodu se choval správně. Dřel, nestěžoval si na diváky, nevedl válku s Thomasem, ale podpořil ho. Ustál to, že nevyhrál. Je to pan závodník.

9) Gaviria. Nový supersprinter pelotonu, útočná zbraň týmu Quick-Step Floors. Muž s ďábelskými instinkty, důstojný nástupce Cavendishe, Greipela nebo Kittela.

10) Nepotřebovala by TdF něco změnit? Třeba ředitele? Giro bylo příkladem. Start v Jeruzalému, dojez v Římě, každý den obrovské drama.

Text: Petr Pravda

(Visited 184 times, 1 visits today)