První část Tour de France je pryč. Čeká se na velkou řež v horách

První část Tour de France je pryč. Čeká se na velkou řež v horách

Julian Alaphilippe

Po téměř polovině Tour musíme konstatovat, že je to zatím povedený a napínavý závod, který přináší neustále nečekané zápletky. Nejvíc zatím získali Francouz Julian Alaphilippe, který si dvakrát vydobyl žlutý dres a nyní ho drží s náskokem přes minutu. A také stáj Jumbo Visma, jež má překvapivě nejen 4 etapová vítězství, ale navíc každé s jiným jezdcem (jedno jako tým v časovce), což bývá velmi neobvyklé.

Alaphilippe (Deceunick Quick-Step) se ukázal jako nesmírně silný, vyspělý a univerzální závodník. Mnozí si začínají klást otázku, zda nebude schopen ve svém žlutém tažení pokračovat i v náročném horském terénu.

O Jumbo Visma už jsme před několika dny psali. I bez Slovince Primože Rogliče, který odpočívá po Giru, se jim podařilo sestavit neuvěřitelně komplexní tým, kde se mísí zkušenost s mládím. Zatím byli nebezpeční skoro v každé etapě. Nejenže smetli konkurenci v týmové časovce, jejich jezdci se dokážou i skvěle zastoupit. Když to po pádu na začátku Tour nejelo nizozemskému sprinterovi Dylanu Groenewegenovi, nahradil ho ve finiši jeho krajan Mike Teunissen. V náročnějších etapách pak umí zaspurtovat hvězdný belgický mladík Wout van Aert. Jezdec na celkové pořadí Steven Kruijswijk z Nizozemska zatím neudělal chybu a číhá s minimální ztrátou na čtvrtém místě. Uvidíme, jak si on i tým poradí v kopcích.

Zkušený Kreuziger

Dobře se drží i Team Ineos. Ve stáji panuje kázeň a pořádek, oba hlavní favorité na celkové pořadí – Velšan Geraint Thomas i Kolumbijec Egan Bernal – spolupracují, neplýtvají silami, zkušeně zvládli i včerejší „terezíny“ a drží se na druhém a třetím místě. Thomas navíc udeřil v první dosavadní opravdu horské etapě při dojezdu na Planinu krásných dívek a ukázal všem, že patří k horkým favoritům.

Velmi slušně jede Roman Kreuziger, který je handicapován jak slabým týmem Dimension Data, tak ne zcela povedenou přípravou na Tour. Přesto se prakticky každým dnem posouval pořadím až do první dvacítky. Na první desítku schází zkušenému Čechovi méně než minuta.

Vůbec jsou zatím rozdíly mezi favority minimální a to slibuje velmi dramatické pokračování. Už středeční horská etapa v Pyrenejích a následná individuálního časovka mohou dosavadní pořadí úplně rozmetat.

(Visited 284 times, 1 visits today)