Rakouský Heiligenblut. Lyžování v království tří tisícových vrcholů

Rakouský Heiligenblut. Lyžování v království tří tisícových vrcholů

Zdroj: TVB Heiligenblut

Mystická vesnička Heiligenblut přitahovala od devatenáctého století horolezce, kteří ji využívali jako základnu pro výpravy na vrchol Grossglockneru. Dnes je tato korutanská obec „na konci světa“ skrytou lyžařskou perlou.

Lyžařské středisko pod nejvyšší horou Rakouska patří k těm menším (pětapadesát kilometrů sjezdovek), což mu vůbec neubírá na kvalitě. Ba právě naopak. Díky odlehlosti není přeplněné a v kombinaci s divokou přírodou (jedná se o chráněné území Národního parku Vysoké Taury) poskytuje fantastické lyžování.

Zdroj: TVB Heiligenblut

Výchozím bodem je stanice lanovky v Heiligenblutu, k níž se dostanete pěšky nebo v okolních vesnicích nasednete na bezplatný skibus. Lanovka vás dopraví na vrcholy Schareck a  Hochfleiss, kde se na rakouské poměry lyžuje hodně vysoko. Od 1300 do 2900 metrů nad mořem, což zajišťuje jistotu sněhu od prosince do půlky dubna.

Sjezdovky (převážně červené) jsou tu členité, pestré, leckde s výraznějším sklonem a protínají nádherné přírodní scenérie. Bezpochyby se budou líbit hlavně pokročilejším lyžařům s dynamickým stylem jízdy.

Milujete-li klid, romantiku a divokou přírodu, bude Heiligenblut pro vás ideálním místem na dovolenou.

Sprchy v prašanu

Na své si v Heiligenblutu přijdou hlavně milovníci freestylu. Nenajdou zde žádný uměle vybudovaný snowpark, ale přírodní tisíc pět set hektarů rozlehlou Freeride Arenu rozdělenou do šesti sektorů se čtyřmi lyžařskými trasami. Patří k ní také Freeride Checkpoint na stanici lanovky Mittelstation Rossbach, na který vám rozhodně doporučujeme zajet.

Tady získáte podrobný popis lokalit, aktuální informace (včetně počasí a lavinového nebezpečí) a účast ve freeridových programech, v nichž se blíže seznámíte se zdejším terénem.

Nebi na dosah

Rozhodnete-li se sklouznout také na běžkách, v Heiligenblutu vám bude doslova u nohou ležet dvanáct kilometrů běžkařských tras. Disponují různou náročností a výběr je zcela na vás. Buď zvolíte dlouhý, sportovní okruh nebo krátkou a pohodovou vyjížďku. V každém případě vás však bude doprovázet fantastický výhled na hory Národního parku Vysoké Taury v čele s jejich „šéfem“ – s Grossglocknerem (3798 metrů).

Zdroj: TVB Heiligenblut

U alpské vesničky můžete rovněž vplout do dvou vysokohorských běžkařských tratí, do Glockneru a Sonnblicku. Na rozdíl od většiny stop v této lokalitě, které se pohybují ve výškách tisíc až tisíc tři sta metrů, vás tyto trasy zavedou až do dvou tisíc tři sta metrů nad mořem. A věřte, že vám tohle běžkování pro svou krásu nadlouho uvízne v paměti.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 705 times, 1 visits today)