Vánoční Hinterstoder – den ode dne lepší lyžování

Vánoční Hinterstoder – den ode dne lepší lyžování

Ačkoli to z českých nížin moc nevypadá, vánoční lyžování na mnoha místech v Alpách není vůbec špatné. My jsme vyrazili do jednoho z nejbližších rakouských center, hornorakouského Hinterstoderu v pohoří Totes Gebirge (Mrtvé hory). Dole v údolí už pár dní déšť, od cca 1400 m však sněžení, v nejvyšších místech mráz -4 a cca 20 až 30 cm nového sněhu – taková byla aktuální situace v předvečer Štědrého dne.

Čtrnáctidenní teplá vlna postihla i toto mezi Čechy oblíbené středisko, které je z Prahy dosažitelné za méně než čtyři hodiny jízdy. V provozu byla proto stále „jen“ polovina vleků a 8 z 19 sjezdovek, tzn. přibližně 20 km tratí.

Hinterstoder, ač menší zimní alpské centrum, má určitě charakter. Vyznačuje se překvapivou pestrostí sjezdovek, relativně náročným profilem a impozantními panoramaty nejvyšších pasáží Mrtvých hor. K tomu již zmíněná blízkost domova, útulná vesnice a jako bonus půl hodinky vzdálené menší romantické středisko Wurzeralm, kde platí stejný skipas.

Bílé hady vystřídala zimní pohádka

Jak se v těchto dnech v Hinterstoderu lyžuje? Vůbec ne špatně i když se během pouhých dvou dní úplně změnil jeho charakter. Nejprve mezi pláněmi a lesy kreslil bílé pruhy  sjezdovek jen čistě technickým sníh, který navzdory oblevě naštěstí málo připomínal „jarní“ lyžování. Pak z ničeho nic nad 1300 m všude bílá pohádka a v nejvyšších polohách tratě pokryté až 30 cm nového sněhu.

Kdo jeden den volil lyže na tvrdou pistu, následující den mohl klidně nazout široké freeridovky. My jsme volili zlatou střední cestu a allmountain modely široké od 71 do 84 cm pod patou byly ideálním řešením.

V Hinterstoderu fungují všechny tři páteřní lanovky – kabinka Hössbahn z vesnice až do mezipatra Hutterer Boden, odtud šestisedačkový Höss Express na hlavní vrchol Hutterer Höss 1858 m a konečně i moderní boční kabinka Hirschkogelbahn, která končí asi o 100 výškových metrů níž. K tomu několik vleků umožnilo celkem slušné ježdění na několika hlavních i bočních tratích.

I přes technické obtíže se sněhem v nejnižších polohách se provozovatelům podařilo udržet údolní mnohakilometrovou sjezdovkou č. 1., byť na mnoha místech zbyl jen trochu krkolomný, úzký pás sněhu pro jednoho lyžaře. Jako zpestření a usnadnění cesty do údolí pro zdatnější lyžaře však dobré řešení.

Nejdelší sjezdy 3500 m

Nejdelší „regulérní“ velmi slušné nonstop sjezdy až 3500 m umožnila modrá 3 a červené 4 a 6. Bohužel podmínky zatím nedovolovaly otevřít atraktivní černou 11 s navazující červenou 2, černou sjezdovku 10 „Inferno“ a závodní trať světového poháru, černou 2a „Hannes Trinkel“, která padá až k údolní stanici kabinky. A také nejvyšší patro na Schafkogel do výšky 2000 m.

Přesto musely každého, kdo nesl v dešti lyže k údolní stanici lanovky, podmínky nahoře překvapit. Obstojná viditelnost, minimální mlha, vítr v normě, rozumně zaplněné sjezdovky a čekací doba na lanovkách nulová… K tomu několik příjemných horských chat s občerstvením.

Předpověď počasí dává navíc tušit, že se lyžařské možnosti v Hinterstoderu budou dál zlepšovat.

Připravil: Petr Pravda

(Visited 1 089 times, 1 visits today)