Rakouský Turracher Höhe hýčká své lyžaře

Rakouský Turracher Höhe hýčká své lyžaře

Zdroj: TMG Turracher Höhe

Euforické jízdy v čerstvém prašanu, opalování na lehátkách, wellness a kulinářské delikatesy. To vše je Turracher Höhe. Jeden velký, nekonečný zimní požitek.

Náhorní plošina mezi Korutany a Štýrskem byla místem, kde se od sedmnáctého století těžila železná ruda. Před první světovou válkou však horníky nahradili lyžaři a už zde zůstali. Zalíbily se jim zaoblené vrcholky pohoří Nockberge, sluncem zalité svahy a jistota sněhu od listopadu do května.

Turracher Höhe ležící ve výšce 1763 metrů nad mořem se stal velmi oblíbeným střediskem, které své návštěvníky rozmazluje.

Svůj lyžařský den tak můžete začít výjezdem na 2205 metrů vysoký Kornock, kde na vás budou čekat lehátka (jsou k dispozici také na dalších místech areálu) s výhledem na hřeben Karavanek. Odtud se pak spustíte dolů, aby jste lyžemi protínali perfektně upravenou spleť modrých a červených sjezdovek. Jsou široké, lehce zvlněné a doprovází je i trať ve freestylovém duchu (Funslope XXL) a hravý snowpark.

Zdroj: TMG Turracher Höhe

Během brázdění „sněžných dálnic“ si lze kdykoliv odpočinout v lyžařském obýváku. Místnost u dolní stanice lanovky na Kornock je vybavena měkkými gauči, kachlovými kamny s krbem na zahřátí, automatem na kávu a papírovými kapesníky. Na zakousnutí jsou pak připravena červená jablíčka.

Až se nabažíte svahů na Kornocku, sjedete dolů k lanovce a po spojovací cestě přejedete na lyžích na druhou, západní stranu areálu. Dlouhé a velmi rozlehlé sjezdovky vedou lesními průseky kolem lanovky Turrachbahn, včetně Adrenalin a FIS sjezdovky. O něco mírnější jsou pak červené (popřípadě modré) tratě u Zirbenwaldbahn.

Jezerní lyžařské taxi

Jméno lanovka nedostala náhodou. Celé středisko totiž leží v největším limbovém lese v Rakousku. Borovice limba, jež dokáže oslavit tisícileté narozeniny a přestát šedesáti stupňové mrazy, vás tak bude svojí krásou a vůní doprovázet na každém kroku.

Zdroj: TMG Turracher Höhe

Romantickou atmosféru Turracher Höhe dokresluje jezero Turracher See. V zimě zamrzá a stává se tak dopravní plochou do třetí části lyžařského areálu, kam vás přepraví unikátní „jezerní lyžařské taxi“. Což není nic jiného, než malý traktůrek s rádlem, kterého se přidržíte. Pak už se přímo na břehu jezera vyhoupnete prostřednictvím lanovky Sonnenbahn nahoru a vychutnáte si vykrajování obloučků do sněhu. Odsud pak klidně můžete vyrazit na Turracher Höhe okruh, kdy si v délce dvanácti kilometrů projedete různé tratě v celém středisku.

Každopádně však nemusíte zůstat jen u sjezdovek. Určitě se vyplatí prozkoumat divokou přírodu na sněžnicích, vklouznout do bílé stopy na běžkách nebo si střihnout skialpovou trasu Nockberge Trail. Vede z Turracher Höhe do Katschbergu a tvoří ji čtyři denní etapy.

V březnu se na Turracher Höhe konají dvě atraktivní akce. Rakouské mistrovství ve sněhovém volejbalu (7. – 8. 3.) a Kiltskitag (28. 3.), alpská varianta skotských her. Účastníci musí na závody vyrazit ve vlastní kiltech, a dámy pozor, prý jezdí „na ostro“.

Spánek s vůní lesa

Z přítomnosti borovice limby těží i krásný a komfortní hotel Kornock. Pokoje v nové časti ubytovacího zařízení, jsou vybavené obložením a nábytkem z tohoto jehličnanu. Krásně voní dřevitým aroma, které pozitivně působí na lidské zdraví. Hotel Kornock má také výbornou polohu. Leží hned naproti dolní stanici lanovky na Kornock, tudíž na sjezdovku vyjdete skoro v bačkorách.

Po návratu ze zasněžených strání oceníte wellness zónu, v níž unavené svaly vzpruží finská, bio, infra sauna, pára, Kneippův chodník, masáže a bazén. Odpočinek po procedurách naleznete na limbových či vodních lůžkách a také v místnosti, kde vám za hlavou bude vonět alpské seno. Během relaxace vás občerství připravené nápoje a laskominy v podobě sušeného ovoce.

Křišťálové après-ski

Během vašeho pobytu v Turracher Höhe rozhodně navštivte Erlebniswelten Mythos Edelstein. Rodina Kranzelbinderova zde vybudovala úžasné muzeum. V cenné sbírce uvidíte neuvěřitelné barvy a tvary minerálů, od horských křišťálů, přes turmalíny, granáty, acháty, akvamaríny až po chalcedony a jaspisy.

V expozici najdete rovněž šperky, hodiny, svítidla, fontány, nádoby a zvířata zhotovená z drahých kamenů. Prohlídka probíhá v zimě každé úterý od 16.30 hodin, přičemž obchod je otevřen od pondělí do soboty od 9.30 do 17.30.

Zdroj: TMG Turracher Höhe

Gastronomické suvenýry

Na čerstvém horském vzduchu vám dozajista vyhládne. O vaše kručící žaludky ale bude skvěle postaráno. Místní kuchyně je výborná, zejména když si dáte zvěřinu (znamenité je jelení ragú se špeclemi v chatě K-Alm), steaky, ryby a Kasnudeln (noky se sýrem) doplněné o vynikající štýrská vína.

A pokud si budete chtít udělat rakouské hody i po návratu domů, zastavte v krámech zvaných Nockfleisch. Patří sdružení místních farmářů, kteří zde prodávají svoje výborné produkty. Pochutnáte si tak na špeku, klobáskách a korutanském sýru zvaném Glundener. Ten se maže na plátek tmavého chleba a posypává pažitkou.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 320 times, 1 visits today)