Roman Koudelka chtěl se skoky skončit. Teď ho čeká sedmé mistrovství světa

Když na konci loňské sezony uzavíral sezonu, v níž se výkonnostně i výsledkově trápil, hlavou se mu honily různé myšlenky. I takové, že prostě ukončí sportovní kariéru. Jen obtížně hledal ještě nějakou motivaci. Nakonec ji přece jen ještě našel. Podpora přišla od těch nejbližších: od manželky i od staronového trenéra.

Naštěstí. Protože Roman Koudelka ukázal, že skákat na lyžích pořád umí a že do „starého železa“ ani náhodou ještě nepatří. I proto je na letošním mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu, startujícím právě dnes, jedním, nebo možná spíše jediným českým závodníkem, který může přemýšlet o soubojích s nejlepšími.

Loňská sezona byla z pohledu 29letého skokana na lyžích nepovedená. On sám volil občas i ostřejší slova. Ostatně, v konečném pořadí Světového poháru se krčil až kdesi v suterénu na 57. pozici s pouhými dvanácti body. On, vítěz pěti podniků Světového poháru… „Bylo to špatné, ale už se k tomu nechci vracet,“ poznamenal Koudelka.

Ani vlastně nemá důvod. Díky podpoře své manželky Andrey, s níž má malého synka Káju, i trenéra reprezentace Davida Jiroutka našel ztracenou chuť do skákání. Leccos se také změnilo v zázemí a vybavení týmu poté, co se novým skokanským šéfem stal Jakub Janda, dřív sám skvělý skokan a dnes poslanec v parlamentu.

Turné čtyř můstků hodně nad plán

Navíc si před sebe nestavěl žádné přehnané cíle. „Chtěl jsem pravidelně v závodech Světového poháru bodovat,“ prozradil skokan, který má na kontě 258 startů v SP a startoval i na šesti světových šampionátech. S tím cestoval i na tradiční Turné čtyř můstků. Jenže tam přidal i něco navíc. Stručně shrnuto – bodoval v každém ze čtyř podniků, nejlépe skončil na čtvrtém místě v Ga-Pa a celkově skončil na skvělém pátém místě.

„V duchu jsem si říkal, že když se mi povede bodovat v každém závodě, můžu skončit tak někde kolem patnáctého místa, když to půjde dobře, tak kolem desátého. Takže tohle bylo hodně nad plán,“ přiznal.

Pevně nohama na zemi

Čtvrté místo v SP zatím zůstává letos jeho maximem – ještě jednou skončil těsně pod stupni vítězů v Sapporu. Aktuálně je v celkovém pořadí SP na 12. příčce se 468 body. Před rokem jich nasbíral za celou sezonu jen 12! „Pořád stojím nohama pevně na zemi. I s ohledem na to, jak jsem na tom byl v předchozí sezoně, si každý dobrý výsledek užívám a zároveň ho beru s velkou pokorou,“ konstatoval skromně Koudelka i proto, že při poslední generálce před MS obsadil při závodech SP ve Willingenu 26. a 24. místo.

Sám už během své kariéry ve Světovém poháru pětkrát vyhrál, naposledy ale v březnu 2016 ve Wisle. Vzhledem ke současné konkurenci, ve skvělé formě skákajícímu Japonci a lídrovi SP Kobajašimu, tradičně silným Němcům, Polákům a Rakušanům a vrtkavému štěstí při závodech na můstcích, si ani pro světový šampionát neklade před sebe žádné přehnané cíle.

„Určitě tam nejedu v roli favorita: na to jsou tam jiní. Ale když se mi podaří naladit sám sebe jako na Turné, může to přinést i dobrý výsledek,“ přál si znovuzrozený český skokan na lyžích, pro něhož je dosud nejlepším výsledkem z mistrovství světa 4. místo z Falunu v roce 2015 z můstku HS 100. Na tom velkém skončil osmý.

Skokani budou závodit i v Innsbrucku

Mistrovství světa v klasickém lyžování se koná od 20. února do 3. března v rakouském Seefeldu, ale skokanské soutěže skokanů a sdruženářů na velkém můstku se odehrají v Innsbrucku. Na stejném můstku, na němž Koudelka skončil na letošním Turné v kvalifikaci druhý, v závodě pak devátý.

Skokanské soutěže začínají 22. 2. kvalifikací v Innsbrucku na můstku HS 130, o den později se už skáče o medaile, 24. 2. je na stejném můstku na programu soutěž týmů. Na můstku HS 109 v Seefeldu se skáče kvalifikace 28. 2. a o den později 1. 3. pak naostro o stupně vítězů.