Roman Koudelka chtěl se skoky skončit. Teď ho čeká sedmé mistrovství světa

Roman Koudelka chtěl se skoky skončit. Teď ho čeká sedmé mistrovství světa

Když na konci loňské sezony uzavíral sezonu, v níž se výkonnostně i výsledkově trápil, hlavou se mu honily různé myšlenky. I takové, že prostě ukončí sportovní kariéru. Jen obtížně hledal ještě nějakou motivaci. Nakonec ji přece jen ještě našel. Podpora přišla od těch nejbližších: od manželky i od staronového trenéra.

Naštěstí. Protože Roman Koudelka ukázal, že skákat na lyžích pořád umí a že do „starého železa“ ani náhodou ještě nepatří. I proto je na letošním mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu, startujícím právě dnes, jedním, nebo možná spíše jediným českým závodníkem, který může přemýšlet o soubojích s nejlepšími.

Loňská sezona byla z pohledu 29letého skokana na lyžích nepovedená. On sám volil občas i ostřejší slova. Ostatně, v konečném pořadí Světového poháru se krčil až kdesi v suterénu na 57. pozici s pouhými dvanácti body. On, vítěz pěti podniků Světového poháru… „Bylo to špatné, ale už se k tomu nechci vracet,“ poznamenal Koudelka.

Ani vlastně nemá důvod. Díky podpoře své manželky Andrey, s níž má malého synka Káju, i trenéra reprezentace Davida Jiroutka našel ztracenou chuť do skákání. Leccos se také změnilo v zázemí a vybavení týmu poté, co se novým skokanským šéfem stal Jakub Janda, dřív sám skvělý skokan a dnes poslanec v parlamentu.

Turné čtyř můstků hodně nad plán

Navíc si před sebe nestavěl žádné přehnané cíle. „Chtěl jsem pravidelně v závodech Světového poháru bodovat,“ prozradil skokan, který má na kontě 258 startů v SP a startoval i na šesti světových šampionátech. S tím cestoval i na tradiční Turné čtyř můstků. Jenže tam přidal i něco navíc. Stručně shrnuto – bodoval v každém ze čtyř podniků, nejlépe skončil na čtvrtém místě v Ga-Pa a celkově skončil na skvělém pátém místě.

„V duchu jsem si říkal, že když se mi povede bodovat v každém závodě, můžu skončit tak někde kolem patnáctého místa, když to půjde dobře, tak kolem desátého. Takže tohle bylo hodně nad plán,“ přiznal.

Pevně nohama na zemi

Čtvrté místo v SP zatím zůstává letos jeho maximem – ještě jednou skončil těsně pod stupni vítězů v Sapporu. Aktuálně je v celkovém pořadí SP na 12. příčce se 468 body. Před rokem jich nasbíral za celou sezonu jen 12! „Pořád stojím nohama pevně na zemi. I s ohledem na to, jak jsem na tom byl v předchozí sezoně, si každý dobrý výsledek užívám a zároveň ho beru s velkou pokorou,“ konstatoval skromně Koudelka i proto, že při poslední generálce před MS obsadil při závodech SP ve Willingenu 26. a 24. místo.

Sám už během své kariéry ve Světovém poháru pětkrát vyhrál, naposledy ale v březnu 2016 ve Wisle. Vzhledem ke současné konkurenci, ve skvělé formě skákajícímu Japonci a lídrovi SP Kobajašimu, tradičně silným Němcům, Polákům a Rakušanům a vrtkavému štěstí při závodech na můstcích, si ani pro světový šampionát neklade před sebe žádné přehnané cíle.

„Určitě tam nejedu v roli favorita: na to jsou tam jiní. Ale když se mi podaří naladit sám sebe jako na Turné, může to přinést i dobrý výsledek,“ přál si znovuzrozený český skokan na lyžích, pro něhož je dosud nejlepším výsledkem z mistrovství světa 4. místo z Falunu v roce 2015 z můstku HS 100. Na tom velkém skončil osmý.

Skokani budou závodit i v Innsbrucku

Mistrovství světa v klasickém lyžování se koná od 20. února do 3. března v rakouském Seefeldu, ale skokanské soutěže skokanů a sdruženářů na velkém můstku se odehrají v Innsbrucku. Na stejném můstku, na němž Koudelka skončil na letošním Turné v kvalifikaci druhý, v závodě pak devátý.

Skokanské soutěže začínají 22. 2. kvalifikací v Innsbrucku na můstku HS 130, o den později se už skáče o medaile, 24. 2. je na stejném můstku na programu soutěž týmů. Na můstku HS 109 v Seefeldu se skáče kvalifikace 28. 2. a o den později 1. 3. pak naostro o stupně vítězů.

 

(Visited 290 times, 1 visits today)