Sedmý velký globus v řadě pro Marcela Hirschera

Sedmý velký globus v řadě pro Marcela Hirschera

photos hand credit Alexis Boichard

Týden od 14. do 18. března ve švédském Åre byl rezervovaný pro finále letošního ročníku Světového poháru v alpském lyžování a poslední ještě nerozhodnuté bitvy o křišťálové glóby. To ale neplatilo pro Marcela Hirschera. Devětadvacetiletý Rakušan potvrdil skvostnou sezonu ještě před samotným finále na severu Evropy – vyhrál obří slalom a slalom v Kranjské Goře a triumfy s pořadovými čísly 56 a 57 v závodech SP mu zajistily už s předstihem zisk velkého křišťálového glóbu. Už sedmý rok za sebou!

„Je to tak neskutečné, nemůžu tomu uvěřit. Takže teď už pojedu do Åre na týden vlastně na dovolenou. To je skvělá zpráva, když můžete závodit bez stresu,“ radoval se suverén letošní sezony, který svou dominanci stvrdil i dvěma olympijskými zlatými medailemi z Pchjongčchangu. Právě ty mu v jeho impozantní sbírce lyžařských úspěchů ještě scházely.

Hirscher měl v tu chvíli před svým největším rivalem Henrikem Kristoffersenem náskok 289 bodů, a protože Nor je také specialistou na točivé disciplíny a do konce seriálu SP zbývaly už jen dva závody, nemohl Rakušana už předstihnout.

„Dovolenou“ v Åre si Hirscher užil bezezbytku – už bez stresu vyhrál obří slalom, který byl jeho třináctým prvenstvím v sezoně a už celkově 58. v jeho kariéře ve Světovém poháru.

„Neuvěřitelné. Pořád nemůžu uvěřit tomu, co jsem dokázal. Že je to vůbec možné,“ konstatoval Hirscher poté, co se stal prvním lyžařem v 51leté historii Světového poháru, který dokázal získat sedm velkých křišťálových glóbů za celkové prvenství. Žádný jiný muž jich nezískal víc než pět, mezi ženami kraluje jeho krajanka Annemarie Moserová-Pröllová se šesti trofejemi. Ale ani ona nezískala všechny za sebou.

happy end 😉

Zveřejnil(a) Marcel Hirscher dne Neděle 18. března 2018

„Nemůžu najít ta správná slova. Se všemi těmi problémy, které jsem měl před sezonou, se zlomeným kotníkem. Je to neskutečné,“ přiznal Hirscher, který se nemohl před sezonou připravovat poté, co si zlomil kotník hned při prvním srpnovém tréninku na sněhu.

„Léto pro mě nebylo opravdu ani trochu jednoduché. Hrozil mi konec kariéry a vyšla z toho nejlepší sezona v mé kariéře,“ konstatoval 29letý Rakušan. A co dál? „Upřímně řečeno, nevím. Teď jsem nadšený, že mohu jet domů, odpočinout a bez stresu uzavřít sezonu. O tom, jak bude moje cesta pokračovat, se musím teprve rozhodnout,“ prozradil.

Hirscher během své kariéry nasbíral už 17 křišťálových glóbů – sedm za celkové vítězství, pět za obří slalom a stejný počet za slalom. Už jen dva glóby mu scházejí, aby dostihl v historických tabulkách fenomenálního Ingemara Stenmarka.

Souboje s Kristoffersenem hnacím motorem

Hirscher přiznal i to, že rivalita s Kristoffersenem, který ho před dvěma roky porazil ve slalomu, byla tím faktorem, který ho motivoval a tlačil k tomu, aby posunul své lyžování ještě na vyšší úroveň. „Klobouk dolů před ním, budoucnost patří tomuto mladému muži. Udělal mi to opravdu hodně těžké. Bojoval, tlačil, nedělal chyby, takže jsem vždycky musel přidat něco navíc,“ složil Hirscher hold i svému největšími soupeři, 23letému Kristoffersenovi.

A naopak Kristoffersen se pro změnu poklonil umění svého přemožitele. „V takovém případě je pro mě v pořádku být druhý. Prostě je právě teď lepší, takže je ok, když vyhrál glóby za slalom, obřák i ten celkový,“ sklonil se Nor před Hirscherem.

(Visited 89 times, 1 visits today)