Shiffrinová dál překonává rekordy a ve slalomu je (téměř) neporazitelná

Shiffrinová dál překonává rekordy a ve slalomu je (téměř) neporazitelná

Ve víkendovém slalomu Světového poháru v chorvatském Záhřebu okusila Mikaela Shiffrinová poprvé v této sezoně hořkost porážky v této točivé disciplíně. Na fenomenálnosti americké lyžařky to však pranic nemění, i letošní zimu jede totiž na vítězné vlně a tabulkami rekordů stoupá vzhůru.

V počtu dosažených vítězství v závodech SP se v historickém pořadí propracovala již na čtvrté místo, když se svými 64 výhrami přeskočila Annemarie Moserovou-Pröllovou (62 prvenství) a před ní už tak zbývají jen tři velká jména: Marcel Hirscher (67), Lindsey Vonnová (82) a Ingemar Stenmark (86).

Nadvláda Shiffrinové mezi slalomovými tyčemi je ohromující. Svých dosavadních 73 startů ve Světovém poháru slalomářek proměnila ve 43 (!) triumfů, což se rovná úspěšnosti téměř 59 procent.

Od olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu v únoru 2018, kde se slalom Shiffrinové nevyvedl podle jejích představ a obsadila v tomto klání nepopulární čtvrtou pozici, prohrála pouhé dva slalomy: loni v rakouském Flachau a teď o víkendu v Záhřebu nestačila na Slovenku Petru Vlhovou. Reálně vzato, pouze ona v daný moment dokáže konkurovat slalomářskému umu zámořské borkyně.

Vzhledem k výše uvedenému nepřekvapí, že obě slalomářky jsou i v čele průběžného hodnocení celého seriálu: Shiffrinová zatím nasbírala 826 a Vlhová 513 bodů (pro zajímavost: loni to bylo 2204 vs. 1355 bodů ve prospěch Američanky).

Shiffrinová v minulé sezoně Světového poháru dosáhla na rekordní počet 17 vítězství, v té letošní to zřejmě na takovou skvělou sbírku nevypadá, ale i tak není sebemenších pochyb o tom, že zůstane-li zdravá, neměl by jí zisk čtvrtého Velkého křišťálového glóbu uniknout.

“Tajemstvím úspěchu rodinného týmu Shiffrinových je to, že nikdy nemluví o výsledcích a vyhrávání. Vždy se mnohem více soustředili na samotné lyžování, na absolutní oddanost tomuto sportu a proces postupného zlepšování,” poodhalil jeden z klíčových faktorů dominance americké slalomářky Dan Leever, majitel časopisu Ski Racing.

(Visited 472 times, 1 visits today)