Sjezdařský fenomén Hirscher oznámí konec, hlásí Rakušané

Marcel Hirscher

Osminásobný šampion Světového poháru alpského lyžování Marcel Hirscher oznámí svůj odchod do důchodu příští týden ve věku 30 let. Velmi vážně znějící spekulace se objevily, když rakouská lyžařská federace oznámila na příští středu v Salzburgu tiskovou konferenci, které se zúčastní právě Marcel Hirscher.

Událost s názvem „Retrospektivy, postřehy a perspektivy“ bude vysílána živě na rakouském veřejném televizním kanálu ORF.  Hirscher dříve naplánoval tiskovou konferenci na začátku srpna, ale pak ji zrušil. Podle dvou předních rakouských listů Kronen Zeitung a Kurier, Hirscher využije událost k vyhlášení konce své kariéry. „Velký Marcel Hirscher je na cestě do důchodu,“ uvedl  Kronen na svých webových stránkách a dodal „Díky Marceli“.

Pro mnohé šokující zpráva má své reálné opodstatnění. Hirscher vyhrál už všechno – počínaje osminásobným celkovým vítězstvím ve světovém poháru, čímž daleko překonal předchozí rekordy krajanky Annemarie Moser-Proellové (vyhrála šestkrát)  a Lucemburčana Marca Girardelliho, který zvítězil pětkrát.

A to není zdaleka vše. Marcel získal také šest malých křišťálových globů ve slalomu a dalších šest v obřím slalomu. A ještě: v roce 2018 v Pchjongčchangu v Jižní Koreji získal dvě olympijská zlata (v obřím slalomu a v kombinaci) a k tomu pět titulů na mistrovství světa (tři ve slalomu, jeden v alpském kombinaci a jeden v obřím slalomu).

Spekulovalo se, že Hirscher mohl časem získat i nejvíc vítězství v závodech Světového poháru. Vyhrál jich 67, čímž ale stále zaostává za famózním rekordem Švéda Ingemara Stenmarka, který jich získal 86. Švéd ukončil kariéru v roce 1989 těsně před dovršením 33. narozenin.

Hirscher celé léto udržoval fanoušky v napětí. Na sociálních sítích hodně zmrazil svou lyžařskou aktivitu, naopak přidával posty v závodní motorkářské kombinéze, takže není vyloučeno, že zkusí bodovat v závodech na silničních motorkách. Původně plánovanou tiskovou konferenci na 6. srpna odložil až na konec léta.