Skeena Cat Skiing v Kanadě. Skromně, ale ve velkém stylu

Skeena Cat Skiing v Kanadě. Skromně, ale ve velkém stylu

Představte si 400 čtverečních kilometrů sněhem zasypané krajiny, o kterou se každý den dělíte jen s 24 lyžaři. Nocujete v základním táboře 1200 metrů nad mořem, jen pár kroků od řeky, živíte se lososy a zákusky z borůvek natrhaných na konci léta podél příjezdové cesty. Za kempem je zaparkovaná rolba, ta je vám plně k dispozici, i s řidičem. A každé ráno vás vyveze na kopec, na který si ukážete..

Přijde vám to jako sen? Je to sen. Ale sny se můžou plnit.

“Vsadím se, že tam, kde bydlíte, má každá hora své jméno, protože na každou už někdo vylezl,” říká Jevon Zyp, zakladatel společnosti Skeena Cat Skiing and Boarding a s úsměvem dodává: “Lidé se mě pořád ptají, jak se tenhle či onen vrchol jmenuje. Tady jsou stovky hor, ale jen asi deset z nich má jméno.”

Když tohle místo našel, nebyl ještě žádný Google Earth. Chodil tudy na lyžích a díval se při tom do mapy. Nikdo tam nikdy nebyl, vše bylo netknuté. Najít dnes taková místa už je vzácnost. Nakonec sem přivezl skútr, aby se přece jen trochu více porozhlédl. “Prodírali jsme se dvěma kilometry extrémně hustých stromů, byla to nejšílenější jízda, jakou jsem kdy dal!”

Cowboy zakladatel

Jevon Zyp se narodil de facto na úpatí kanadského pohoří Monashee a hned po škole nastoupil do společnosti Monashee Powder Adventures, aby pro ni každou zimu stavěl cesty. Přitom byl výborný snowboardista! Odmítl hned několik nabídek na sponzoring, aby mohl jít vlastní cestou. Doslova. Cesty v panenské krajině jsou jeho osud. Lesní traktor řídil se svým tátou, dřevorubcem, už v sedmi letech, takže s těžkou technikou má své zkušenosti.

Později se pustil do protahování cest pro Chatter Creek Snowcats. Ale to už měl v hlavě svůj projekt. Bylo mu sotva dvacet, když v roce 2009 založil Skeena Cat Skiing, v té době jediný podnik svého druhu v severní části Britské Kolumbie.

Jenom stan a rolba

Cat skiingem se za oceánem označuje lyžování ve volném terénu, když vás nahoru na kopec vozí rolba. Pokud si myslíte, že je to jen levnější varianta heliskiingu, tedy zábava pro ty, kdo nemají na vrtulník, mýlíte se. Ano, přeprava rolbou je levnější než létání. Ale má ještě několik dalších výhod. V první řadě rolba jezdí téměř vždy, nehledě na počasí.

Pokud jste schopní lyžovat, tedy pokud chcete lyžovat, tak lyžujete. Na základně Skeena Cat Skiing neprosedíte celé dny u karet, protože se nedá létat. Jak známo, s létáním vrtulníkem na jinak těžko dosažitelné vrcholy je to v poslední době ve světě složité. Na řadě míst už heliski jednoduše zakázali, hodně lidí se na tuto kratochvíli bohatých dívá skrz prsty. Závist? Péče o životní prostředí? Těžko soudit. Rolby jsou bezproblémové, nikomu nevadí.

Ani zázemí zbudované přímo v divočině nemůže nikoho pohoršovat. Základna Skeena Cat Skiing je vlastně stanovým táborem. Jistě, stany jsou to sofistikované, ale nepodporují rozmařilost. Nabízí v první řadě teplo, pohodlnou postel a u ní noční stolek. Sprchy jsou společné, stejně jako jídelny a velký stan nahrazující společenskou místnost. Přijde vám to poněkud strohé? Věřte, že si tu ještě nikdo nestěžoval. Ve Skeena Cat Skiing jsou všichni zaměřeni na jedno: maximální zážitek z lyžování.

Bacha na rosomáka

Hlavně v létě jsou zdejší hory plné medvědů, vlků a dokonce rosomáků. Přijde vám tohle zvířátko roztomilé? Možná z reinterpretace Hugh Jackmana… Skutečný rosomák je ale něco na způsob mutanta, který jakoby vznikl zkřížením medvěda s lasičkou. Tedy něco, co v divočině opravdu nechcete potkat. Rosomáci dokáží běžet i 70 kilometrů za hodinu a někdy jsou pořádně vzteklí! “Jsou šílení!”, říká na oko ustrašeně Jevon Zyp.

navigate_before
navigate_next

Onehdy táhl za skútrem saně a rosomákovi se chtěl vyhnout. “Vylétl na mě, řval, cenil zuby a natahoval po mě drápy!” Od té doby si na ty roztomilé rosomáky dává velký pozor, nechce podobné setkání opakovat. “Rosomáci, to jsou opravdu divoká zvířata.” Stejně jako příroda v odlehlých místech severozápadu Britské Kolumbie.

Pro začátek Bachmaro!

Pokud vás cat skiing oslovil, možná byste dřív, než se vydáte do Kanady, rádi vyzkoušeli přece jen méně nákladnou variantu. Nejlépe někde v Evropě.

V Gruzii, v oblasti Malého Kavkazu, letos vyrostla cat-ski základna provozovaná Čechy! Necelých 350 km od Tbilisi, vzdušnou čarou přibližně 80 km od břehů Černého moře, ve výšce necelých 2 000 m n. m., leží malá vesnička Bachmaro. Nikdo o ní nikdy neslyšel, ale dost možná je freeridovým rájem.

Podnebí v této části Gruzie je ovlivňováno horským pásmem Velkého Kavkazu, který brzdí studené proudění ze severu, a pásmem Malého Kavkazu, který zabraňuje přísunu horkého vzduchu z jihu. A relativně velký úhrn srážek, které zde každou zimu spadnou, je samozřejmě dán především blízkostí Černého moře. Okolní kopce dosahují výšky 2500–3000 metrů, ale svahy jsou většinou spíš mírné.

Zní vám to lákavě? Podle našich informací jsou provozovatelé cat-ski základny v gruzínském Bachmaru svým založením velmi podobní svým kolegům z Britské Kolumbie. Jde jim jen a pouze o jedno: POWDER!

(Visited 103 times, 1 visits today)