Anna Fernstädtová, dívka, která zblbla Čechy do skeletonu

Anna Fernstädtová, dívka, která zblbla Čechy do skeletonu

Anna Fernstädtová

Ještě nedávno ji znali jen odborníci. Teď, po jejím 4. místě na MS v kanadském Whistleru, se Češi učí, co to je skeleton. A Anna Fernstädtová, největší kráska světového ledového koryta, má na to stát se v Česku druhou Sáblíkovou.

Hezká, milá, přímočará, s docela zajímavým osudem. Takové „uprchlíky“ berou jinak dost nedůvěřiví Češi všemi deseti. Slečna Anna Fernstädtová, napůl Němka, napůl Češka po mamince, musí bavit.

Špičková skeletonistka se nedávno rozešla s německou reprezentací, kde je opravdu nabito a těsno, a rozhodla se závodit za malé skeletonově naprosto „zelené“ Česko. Z německého úhlu pohledu šílenost. Jenže tahle dívka se nezdá a umí se do svého cíle pěkně zakousnout. Už má na kontě dva tituly juniorské mistryně světa, na právě skončeném MS ve skeletonu v kanadském Whistleru dojela 22letá Anna Fernstädtová 4. hned za trojicí bývalých německých kolegyň. Možná z toho bude brzy ještě pořádná česko-německá mela. Jestli bude Anna ve svém vzestupu takhle pokračovat, může zanedlouho pravidelně okupovat světová pódia.

Na lyže moc stará, na boby mladá

Přitom její začátky hvězdné nebyly. Bývalá gymnastka v německém alpském Berschtesgadenu, kde bydlela, přemýšlela, který zimní sport by mohla dělat. Moc možností z toho nevycházelo: na snowboardu jí to moc nešlo, na lyžování, saně nebo rychlobruslení byla už stará, na boby zase moc mladá, slyšela od německých expertů. Tak ji posadili, tedy položili na skeleton.

Anna Fernstädtová foto
Anna Fernstädtová s českými bobisty

Zprvu byla potlučená z častých „hitů“ o mantinel a bouraček, po první jízdě toho málem hned nechala. Ale s každou další jízdou se lepšila, pomáhala jí její gymnastická průprava, trenéři ji chválili a Annu to začalo bavit.

Z výšek má strach

V korytě se řítí hlavou dolů 100 až 140 km rychlostí a zdá se, že jí to dnes nedělá problém. Zároveň ale není žádný cvok, který by si liboval v adrenalinu. Z výšek má strach, padákem neskáče, na motorce nejezdí.

„Vím, že pro český skeleton, trenéry, všechny lidi okolo, je tenhle úspěch důležitější, než byl pro lidi v Německu,” řekla Fernstädtová v únoru po získání titulu juniorské mistryně světa. V Německu je konkurence zimních sportů a sportovců opravdu zdrcující. V Česku to má teď opravdu jiné. Trénuje s týmem českých bobistů, musí se hodně starat o sobe, být samostatnější, než bývala. Zároveň se víc a víc dostává do hledáčku českých milovníků zimních sportů. Skeletonového šampiona nebo šampionku ještě neměli.

(Visited 32 827 times, 1 visits today)