Proč je Val Thorens znovu nejlepším střediskem světa

Proč je Val Thorens znovu nejlepším střediskem světa

Zdroj: www.savoie-mont-blanc.com

Francouzské Val Thorens v prestižní soutěži World Ski Awards na konci loňského roku bylo už po páté ze šesti ročníků vyhlášeno nejlepším střediskem světa. V anketě hlasují jak přední odborníci v lyžařském průmyslu a hoteliérství, tak stovky tisíc lidí za širokou veřejnost. Ačkoliv o soutěži, kde konečné pořadí lyžařských areálů či lyžařských hotelů určuje počet hlasů v anketě, můžeme mít své pochybnosti, přesto pozice francouzského střediska nebude náhodná. Pojďme se podívat proč.

Pro mnohého českého lyžaře může být pozice jedničky pro francouzské středisko až nepochopitelná. Je to však dáno především tím, že Francie je pro nás daleko a hodně Čechů mnoho francouzských středisek nezná. Proto ani nemá smysl polemizovat s názory o tamním nižším standardu servisu.

Val Thorens je opravdu v mnohém výjimečné. Díky nadmořské výšce 2300 metrů je v Evropě nejvýš položené a má tedy takřka absolutní jistotu sněhu. Ten sníh je díky velké výšce a severní orientaci po velkou část sezóny i dost kvalitní, lyžař tam má větší šanci, že se sveze na prašanu, než v 90% ostatních lyžařských oblastí.

Pestré, dlouhé, široké sjezdovky

Hned pět lanovek tu lyžaře v jakémsi obrovském kotli vyveze výš než 3000 m n.m., odkud jsou úchvatné výhledy na stovky alpských vrcholů. Středisko je skvěle umístěno i z dalšího pohledu – nachází se v nejvyšším patře uprostřed největší propojené lyžařské zóny na světě, která nabízí asi 600 km sjezdových tratí. Sjezdovky jsou dlouhé, široké a velmi pestré a když jsou upraveny, tak nabízejí perfektní svezení. Značné možnosti jsou i pro freeride.

Během relativně krátkého času se lyžař může díky moderním přepravním zařízením přenést do vedlejších oblastí – „dolů“ do nižších pater v Les Menuires, severním směrem do Meribel (a pak dál do Courchevel), nebo na jižní stranu do Orelle. Nejdelší trať v oblasti Val Thorens, červená „Col de l´audizin“, která vede z nejvyššího bodu Cime Caron 3200 m n. m., měří 12 km a má převýšení 1400 m. Vedlejší černá Combe de Caron, dlouhá 6 km s převýšením 900 m, je zase označována za nejtěžší.

[En direct] QUI a commandé de la neige fraiche ❄️ et du soleil ☀️ ?

Zveřejnil(a) Val Thorens dne Úterý 5. března 2019

Na rozdíl od mnoha ostatních francouzských středisek třetí generace (z ubytování se vychází rovnou na sjezdovky) není Val Thorens ani nijak „betonové“ a působí celkem kompaktním dojmem. Vesnička je neformální, après ski-friendly s širokou nabídkou restaurací, klubů a hromadou dalších aktivit. Není nijak nabubřelá a je bez aut.

Lyžař tu najde špičkové ubytování – například hotely Pashmina, Fahrenheit Seven nebo chalety Koh-I Nor… patří k absolutní světové špičce.

Co tedy hovoří proti Val Thorens? Mnoho toho není. Velkou vzdálenost (11 až 12 hodin jízdy autem, což je dvojnásobek času v porovnání s většinou Rakouska, a o třetinu více než do Itálie) jsme už zmínili na začátku.

Může to být i špatné počasí, sjezdovky totiž nejsou kryté lesem, ale většinou se dá sjet níže do již zmíněné oblasti Les Menuires. Zalidněnost páteřních dojezdových sjezdovek během hlavní sezony. A konečně, kdo si oblíbil šarm starých, historických horských městeček Itálie, Rakouska, Švýcarska nebo i jiných míst ve Francii, tak tady ho samozřejmě nenajde.

World Ski Awards

Organizátoři soutěže zveřejňují v jednotlivých kategoriích pouze vítěze. Na nejlepší lyžařský resort bylo nominováno celkem 25 středisek z celého světa, z každé země jeden. Mezi finalisty byl například německý Garmisch, italský resort Val Gardena, švýcarský Verbier nebo rakouský Kitzbühel.

Kromě nejlepšího lyžařského střediska se vyhlašuje vítěz v několika dalších kategoriích – nejlepším freestylovým resortem byl zvolen švýcarský LAAX, nejlepším lyžařským hotelem se stal švýcarský W Verbier, nejlepší horskou chatou Chalet Les Anges v Zermattu. Hotel Fahrenheit Seven Courchevel se stal nejlepším novým lyžařským hotelem, zatímco Chalet des Cascades  v Les Arcs nejlepší novou lyžařskou chatou.

Připravil: Petr Pravda

(Visited 502 times, 1 visits today)