Slavný závod Saslong oslavil padesát let své existence

Zdroj: Agence Zoom

Závod Světového poháru ve sjezdu v italské Val Gardeně oslavil tuto zimu padesáté výročí. Jaké byly počátky proslulého klání? A víte, kdo byl jeho prvním vítězem?

Ve Val Gardeně se lyžuje už od konce 19. století. První lyžařský klub zde založili v roce 1908, počátkem 30. let postavili lanovku a v roce 1937 uspořádali národní mistrovství v lyžování. Když pak o tři desítky let později Gardena-Gröden na kongresu FIS uspěla se svou žádostí o konání Světového poháru, místní lidé byli bez sebe nadšením a následovala spontánní oslava, která se protáhla na několik dnů.

Až poté si funkcionáři lyžařského resortu uvědomili, kolik je čeká práce. Bude třeba vybudovat nejen infrastrukturu a multifunkční budovy, ale především samotnou trať závodu.

Postavte novou trať!

Hlavním problémem byl sjezd, protože žádná ze stávajících tratí neměla převýšení 800 m, které vyžadují regule FIS. Na sjezdovce č. 3 z Ciampinoi do Selva-Wolkenstein se sice už v minulosti jezdily závody žen, ale převýšení bylo o 50 m nižší a tak bylo jasné, že musí vzniknout úplně nová trať. Pořadatelé zvažovali dvě varianty. Vybíral mezi nimi Hubert Spiess, ředitel závodů ve sjezdovém lyžování na Olympijských hrách v Innsbrucku v letech 1964 a 1976.

Po dlouhém zvažování se rozhodl pro tu, která začíná na Ciampinoi (2249 m), vede do údolí podél pohoří Sassolungo-Langkofels a dále přes Ciaslat do Ruacia. Byla delší (3446 m) a měla větší převýšení (839 m). První závod Světového poháru ve sjezdu zde vyhrál Švýcar Jean-Daniel Dätwyler. Času 2:07,05 dosáhl na trati zpomalené vrstvou 25 cm čerstvého sněhu.

Camel Humps menší a menší

Ovšem tehdejší Saslong byl dost odlišný od dnešní trati, která je v porovnání s ním spíš obřím slalomem. V místech kolem Ciaslat se totiž jezdilo rovně a závodníci tam dosahovali závratných rychlostí, přímou trať proto nahradila zpomalovací zatáčka. Proslulé skokánky Camel Humps bývaly ještě vyšší, avšak poté, co se na nich několik jezdců zranilo, je pořadatelé nechali uhladit a zmírnit. To samozřejmě nejsou jediné změny, které Saslong – pojmenovaný podle 3181 m vysoké stejnojmenné hory – v průběhu minulých let doznal.

Závody Val Gardenu proslavily, díky nim sem začaly proudit hordy rekreačních lyžařů a proto bylo třeba především vybudovat novou velkokapacitní lanovku a sjezdovky postupně rozšiřovat.

Dnes Saslong s celkem sedmnácti skokánky patří mezi nejrychlejší sjezdové tratě v kalendáři Světového poháru. Horní část je poměrně snadná, proslulý skok Saut dl Moro je pouze ochutnávkou toho, co přijde dál. Pak jsou na řadě zmíněné Camel Humps, nyní vysoké „pouze“ 13 metrů.

Právě na nich se často rozhoduje o vítězi a poražených. Ještě rozhozeni z velbloudích hrbů přijíždějí závodníci po zvlněném úseku na louku Ciaslat a pokračují ostrým závěrečným „šusem“, který se stáčí doleva s následující zatáčkou. Rekord 1:52,99 zajel v roce 2003 dvojnásobný šampion zdejšího závodu Antoine Deneriaz z Francie. Byl o téměř 15 vteřin rychlejší než první vítěz Saslongu Jean-Daniel Dätwyler, přestože Švýcar tehdy jel po více rovné a přímé trati.

Thanks to everyone!

Fantastic FIS World Cup weekend in Val Gardena/Gröden: stunning sunshine, exciting races, wonderful ceremony to celebrate the 50th anniversary: take a look!GiUMa Produzioni

Zveřejnil(a) FIS Alpine Ski World Cup Gardena Gröden dne Úterý 19. prosince 2017

Sjeďte si Saslong

I v letošní sezoně se sjezd ve Val Gardeně uskutečnil v tradičním předvánočním termínu. V sobotu 16. prosince si pro triumf v jeho jubilejním ročníku dojel norský borec Aksel Lund Svindal a navázal tak na své zdejší prvenství v roce 2015.

Závodní dráha je pro zbytek zimy k dispozici všem zájemcům, kteří si legendární sjezdovku chtějí „osahat“ na vlastní kůži. Celkově je velmi prudká a ostrá, díky zmíněným rozšířením však na většině míst dostatečně přehledná. Ovšem lidé ji kvůli tomu často podceňují a po snadnější horní části je nepříjemně překvapí hrbolatý a často ledovatý úsek na Ciaslat.

Závěrečný sjezd pak zaručeně uspokojí i ty nejnáročnější z amatérských lyžařů, byť ho nejspíš absolvují z posledních zbytků sil. Ať se k němu přiřítíte po necelých dvou minutách nebo až po čtvrthodině od startu na Ciampinoi, pokud Saslong sjedete, máte plné právo cítit se alespoň trochu jako vítěz závodu Světového poháru.