Slovinský Vogel. Kvalitní lyžování v rakouském stylu

Slovinský Vogel. Kvalitní lyžování v rakouském stylu

Foto: Ondřej Katz

Lyžování ve Slovinsku, to je pro našince spousta otázek a málo odpovědí. Chcete-li se o něm něco relevantního dozvědět, nezbyde vám než vyrazit na cestu z počátku dobře známou, posléze však uhýbající do krajiny, která nám, lyžařům, až dopusud většinou zůstávala skrytou. Projíždíme Rakousko, míjíme Villach a přes italské Tarvisio míříme do srdce Národního parku Triglav.

Vogel nabízí v porovnání s většinou ostatních slovinských lyžařských středisek opravdu kvalitní lyžování ve stylu, na jaký je našinec zvyklý ve známějším Rakousku. Poloha ski resortu v Národním parku Triglav v sobě ukrývá aspekty, jež se dají hodnotit různě. Tak například, na Vogelu se nezasněžuje. V budoucnu se to má změnit, ale zatím se zde spoléhá pouze na přírodní sníh.

To by mohlo v nejednom zkušeném lyžaři vzbuzovat obavy, jenomže na zdejších sjezdovkách, a dokonce i vedle nich, bývá sněhu dost. Nejvyšším bodem lyžařského areálu je vrchní stanice sedačkové lanovky na hřebenu Postaja Šija v nadmořské výšce 1800 m n. m. a naprostá většina lyžování se tu odehrává v polohách mezi 1500 a 1700 metry.

Na kvalitě sněhu je znát snad každý výškový metr nad 1500 m, to je vyzkoušené, takže na Vogelu můžete být po většinu času v klidu. No a když je řeč o čase, pak je třeba říct, že v porovnání s ostatními lyžařskými areály ve Slovinsku tu zimní sezona trvá až do příchodu jara.

Lyžuje se klidně i 140 dní, což Vogel opět staví více méně na úroveň “neledovcových” rakouských středisek. Sjezdovky na Vogelu nejsou těžké, celkovou porci 22 kilometrů tvoří červené a modré tratě, které baví svojí členitostí.

Foto: Ondřej Katz
Foto: Ondřej Katz
navigate_before
navigate_next

Nejdelší slovinská sjezdovka

Areál vlastně není nijak zvlášť velký, ovšem ujišťujeme vás, že dvaadvacet kilometrů sjezdovek na Vogelu a dvacet kilometrů třeba v konkurenční Kranjske Goře je pocitově asi takový rozdíl jako mezi St. Antonem a Štědrákovou Lhotou. Na Vogelu je do sjízdného terénu zahrnuto hned několik vrcholů, mezi nimi údolí, kuloáry, hřebeny, sjezdy přímé i objízdné… No prostě všechno, co dělá hory horami.

Najdete tu dokonce nejdelší sjezdovku ve Slovinsku, 7,5 km dlouhý sjezd nazývaný Žagarjev Graben. Přitom se nejedná o žádnou svážnici, ale o pěknou červenou pistu! Pravda ale je, že její spodní polovina, tedy sjezd až k nástupní stanici gondoly, je většinou zavřená kvůli nedostatku sněhu.

Kdo by chtěl ovšem ve vrchních partiích areálu hledat vyžití dokonce i v terénu mimo upravené sjezdovky, ještě mnohokrát si zdejší možnosti rozšíří! Ano, terény okolo sjezdovek jsou pro freeriding hodně lákavé a přitom snadno dostupné. Ve spodní části střediska je snowpark s několika velkými skoky a v době naší návštěvy bylo na první pohled vidět, že tady asi začátečníkům pšenka nekvete. Vogel mají evidentně v oblibě spíš borci z popředí slovinské freestylové scény.

Dechberoucí pohledy na Bohinjské jezero

Vysoce unikátním místem se pak Vogel stává díky své poloze přímo nad Bohinjským jezerem a přitom de facto na jeho břehu. Tohle je prostě nádhera! Jediná cesta do lyžařského střediska sice vede poněkud méně pohodlnou vysokokapacitní gondolou, na níž si v údolí hezky počkáte a třeba o víkendu určitě vystojíte frontu, nicméně z výstupní plošiny v horní stanici vás budou muset vyhánět, to vám garantujeme.

Pohledu dolů na jezero a na všechno, co jej obklopuje, se nebudete moci nabažit, tohle se prostě neokouká. Tedy za pěkného počasí, pochopitelně. A když se sem přižene bouřka, silný vítr nebo chumelenice, to musí být také síla. Ano, Vogel je síla.

Základní údaje o středisku

  • nadmořská výška 560 – 1800 m n. m.
  • 22 km modrých a červených sjezdovek
  • 300 m freestyle fun park
  • hlavní gondola, 3 vleky a 3 sedačkové lanovky
(Visited 468 times, 1 visits today)